Masaż szyjki macicy
Masaż szyjki macicy pomaga uelastycznić i rozciągnąć mięśnie, które podczas porodu nie chcą się otworzyć. Ten bolesny zabieg zapewnia uzyskanie właściwego rozwarcia. Normalnie jest to zadanie skurczu. Kiedy jednak skurcze nie spełniają swojej roli, lekarz musi manualnie otworzyć szyjkę i w tym celu uciska twarde miejsca, które stanowią opór i uniemożliwiają jej otwarcie.
1. Wywoływanie porodu
Za wywoływanie porodu odpowiadają skurcze. Szyjka macicy jest zbudowana z włókien mięśniowych i włókien tkanki łącznej. To właśnie włókna powodują, że w czasie porodu szyjka skraca się lub rozszerza. Czasami dochodzi do sytuacji, w której mimo występujących skurczów mięśnie szyjki są napięte i twarde. Jest to tak zwana dystocja szyjkowa. Masaż zmiękcza szyjkę macicy i przyspiesza poród. Jednak żeby mógł zostać przeprowadzony, musi nastąpić rozwarcie co najmniej na jeden palec. Przed przeprowadzeniem zabiegu lekarz powinien zapytać ciężarną o zgodę.
Indukcja porodu polega na wywołaniu skurczów macicy, gdy termin porodu już dawno minął, a dziecko nie spieszy się z przyjściem na świat. Sztuczne wywołanie porodu polega na przebiciu pęcherza płodowego, podaniu kobiecie ciężarnej kroplówki z oksytocyną lub dopochwowo żelu prostaglandynowego. Te metody interwencji medycznej przeprowadza się wtedy, gdy zagrożone jest zdrowie lub życie matki albo dziecka, np. w przypadku zatrucia ciążowego, małowodzia czy cukrzycy ciążowej. Jeśli poród nie stanowi zagrożenia dla zdrowia kobiety bądź dziecka, w celu przyspieszenia akcji porodowej można zastosować ręczny masaż szyjki macicy. Choć jest dość bolesny, to często jednak skuteczny.
2. Wady masażu szyjki macicy przy porodzie
- Masaż szyjki macicy jest bardzo bolesny dla kobiety.
- Wywoływanie porodu w ten sposób bywa przyczyną mikrourazów tworzących się na szyjce macicy.
- Indukcja porodu zwiększa krwawienie z szyjki macicy.
- Indukowany poród jest częstą przyczyną pęknięcia szyjki macicy.
- Szyjka macicy staje się rozpulchniona i jednocześnie cieńsza, a górny segment macicy grubieje – fizjologiczny proces transformacji włókien mięśniowych macicy zostaje zaburzony.
3. Zalety masażu szyjki macicy przy porodzie
Masaż szyjki macicy przy porodzie przyspiesza uzyskanie pełnego rozwarcia i pobudza czynności skurczowe macicy. To wszystko powoduje skrócenie czasu porodu, zmniejsza stres i cierpienie kobiety. Masaż szyjki macicy może zostać wykonany tylko za zgodą pacjentki. Ponieważ jest to zabieg bolesny, nie wszystkie kobiety się na niego godzą. Wykonanie masażu pozwala niekiedy uniknąć cesarskiego cięcia. Położna albo ginekolog masują szyjkę macicy palcem. W ten sposób próbuje się otworzyć kanał rodny, przez który będzie przechodziło dziecko oraz oddzielić dolną część pęcherza płodowego od ściany macicy. Aby móc zastosować tę metodę indukowania porodu, lekarz musu znać położenie łożyska. Czasami, mimo skurczów macicy szyjka nie ulega skracaniu i rozszerzaniu – wtedy może pomóc masaż. Pomaga on rozpulchnić szyjkę macicy i przyspieszyć akcję porodową.
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.