Trwa ładowanie...

Maść na odciski – co zawiera i jak działa?

Avatar placeholder
15.02.2023 15:24
Maść na odciski to sposób na pozbycie się zrogowaciałej skóry.
Maść na odciski to sposób na pozbycie się zrogowaciałej skóry. (adobestock)

Maść na odciski to preparat, który pozwala pozbyć się nieestetycznych i dokuczliwych obszarów zrogowaciałej skóry pojawiających się najczęściej na stopach, rzadziej na dłoniach. Jaki produkt wybrać, by był skuteczny? Czy pojawianiu się tego typu zmian można przeciwdziałać? Skąd się biorą problemy z miejscowo zrogowaciałą skórą?

spis treści

1. Jaka jest najlepsza maść na odciski?

Maść na odciski to produkt pozwalający pozbyć się zmian, które są nie tylko nieestetyczne, ale i uciążliwe. Często bolą i utrudniają chodzenie. By maść była skuteczna, musi zawierać substancje, które działają leczniczo i kojąco.

To umożliwia stopniowe pozbycie się zgrubiałej skóry, zmiękcza też jej strukturę. Dzięki temu maść jest w stanie rozpuścić odcisk i spowodować jego usunięcie. Przykładem maści dostępnej w aptece bez recepty jest: maść na odciski Hasco czy Rekord łuszczy Farmal.

Zobacz film: "Przebieg wizyty u dermatologa"

W składzie dobrej maści na odciski nie może zabraknąć komponentów natłuszczających, wśród których znajdują się np. oleje roślinne, masło shea, masło kakaowe oraz składniki złuszczające (o działaniu keratolitycznym i keratoplastycznym), takie jak na przykład mocznik, kwas mlekowy czy kwas salicylowy.

2. Skąd się biorą odciski?

Pojawienie się odcisku jest związane z reakcją obronną skóry na miejscowy ucisk lub tarcie. Organizm, chroniąc się, zaczyna produkować zrogowaciałą warstwę naskórka, która nie ma tendencji do złuszczania się, a wykazuje zdolność do zwiększania swojej grubości i powierzchni.

Zgrubienia to zatem naturalna ochrona i zabezpieczenie skóry przed przerwaniem ciągłości tkanki. Odciski najczęściej pojawiają się na górnych powierzchniach palców u stóp, końcach palców i przestrzeniach między nimi, ale także na dłoniach. Zmiany to:

  • nagniotki, czyli małe, bezbarwne, stwardniałe punkty. Są bolesne, ponieważ ich rdzeń wrasta w skórę, uciskając zakończenia nerwowe,
  • modzele, czyli szare lub żółte miękkie wybrzuszenia. Mogą przypominać otwartą ranę.

Odciski najczęściej pojawiają się w konsekwencji:

  • noszenia źle dopasowanego. Pojawiają się, gdy noszone buty cisną, są za wąskie, za luźne, za sztywne, zbyt wysokie, za małe lub niewygodne,
  • noszenie nieodpowiednich skarpet czy rajstop,
  • noszenia butów bez skarpetek,
  • niewłaściwa bądź niedostateczna pielęgnacja stóp,
  • wykonywanie pracy fizycznej lub intensywnych treningów sportowych przy użyciu rąk,
  • nieprawidłowej budowy stóp. Odpowiadają za nie deformacje stóp i palców, które prowadzą do zmian w rozłożeniu obciążenia,
  • nadmiernej potliwości, ale i wysuszenia skóry,
  • nadwagi,
  • niewłaściwej motoryka (chód).

Bywają także powikłaniem nieleczonych schorzeń (na przykład reumatoidalnego zapalenia stawów, płaskostopia, ostrogi piętowej). Czasem to także objaw choroby (nadciśnienie, cukrzyca, reumatyzm, zaburzenie ukrwienia kończyn).

3. Jak stosować maść na odciski?

Maść na odciski nakłada się na miejsce chorobowo zmienione zazwyczaj 2-3 razy na dobę. Stosując ją należy pamiętać o wymoczeniu stóp przed aplikacją preparatu. Wstępnie zmiękczona skóra lepiej przyjmuje preparat i szanse na osiągnięcie działania keratolitycznego.

Najlepiej posmarować odcisk po wymoczeniu tuż przed snem, dzięki czemu preparat może działać całą noc, a i nie jest narażony na mechanicznie usuwanie.

Chcąc usunąć odcisk w warunkach domowych, trzeba uzbroić się w cierpliwość i pamiętać o regularnym smarowanie zmiany oraz usuwaniu kolejnych warstw zrogowaciałego naskórka. W przypadku, gdy odcisk ma korzeń, z czasem można go delikatnie wyjąć pęsetą.

4. Jak usunąć odciski i modzele?

Nagniotki i modzele można usunąć nie tylko za pomocą maści, ale i stosując inne preparaty na odciski, które można kupić w aptece lub drogerii. To żele, płyny, kremy pielęgnacyjne, spraye czy plastry z opatrunkiem lub specjalne plastry na odciski. Co ważne, nie wolno przebijać odcisków, używać pumeksów czy nożyków - z uwagi na ryzyko zakażenia.

Warto również wykorzystać domowe sposoby na odciski. Pomaga:

  • ścieranie zmian przy użyciu specjalnej tarki. Konieczne jest namoczenie skóry w kąpieli wodnej z dodatkiem mydła lub soli,
  • nakładanie na odcisk krążków cebuli lub przekrojonych ząbków czosnku,
  • przykładanie wilgotnej saszetki z herbatą,
  • wcieranie w odcisk oleju rycynowego,
  • moczenie stóp w odwarze z płatków owsianych,
  • układanie na odcisku skórki ze świeżej cytryny, plastrów cytryny lub paska świeżego ananasa,
  • smarowanie odcisków pastą z sody oczyszczonej, którą tworzy się przez wymieszanie wody z sodą w proporcji 1:3.

Nieleczone odciski na stopach czy dłoniach są źródłem bólu, a w ich obrębie często tworzy się stan zapalny. Czasem są liczne, bardzo duże lub głęboko wnikające w ciało. W takich sytuacjach oraz gdy leczenie domowe nie jest skuteczne, należy zwrócić się o pomoc do specjalisty, najlepiej podologa lub chirurga.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze