Masz je w apteczce? Mogą wywołać zaburzenia rytmu serca i bezsenność
Kaszel, katar, ból głowy to dolegliwości, z którymi zmaga się teraz bardzo dużo osób. W przypadku infekcji najczęściej sięgamy po środki dostępne bez recepty - łagodzące uciążliwe dolegliwości. Eksperci ostrzegają, by wcześniej sprawdzić ich skład. Wiele leków może zawierać te same substancje, więc łatwo o przedawkowanie.
1. Pacjenci wpadają w pułapkę samoleczenia
Jednym ze składników leków stosowanych w celu złagodzenia objawów przeziębienia jest pseudoefedryna. Substancja łagodzi dolegliwości, pomaga zmniejszyć katar oraz ułatwia swobodne oddychanie, dzięki czemu pacjenci odczuwają wyraźną poprawę.
Jednak lekarze podkreślają, że w ten sposób łatwo wpaść w pułapkę, która może doprowadzić do zaostrzenia choroby. To środki "tuszujące" dolegliwości, ale nie leczące ich przyczyny. W przypadku łagodnych infekcji nic się nie stanie, jednak w poważniejszych stanach - złagodzenie dolegliwości może uśpić czujność pacjentów i spowodować, że później trafią do lekarza już z poważnymi powikłaniami.
2. Może powodować tachykardię
Pseudofedryna, jak każdy lek, ma też swoje skutki uboczne. Kluczową kwestią jest sprawdzanie składu przyjmowanych środków, wiele z nich może zawierać te same substancje, więc łatwo o przedawkowanie.
Nie wszyscy pacjenci mogą przyjmować preparaty zawierające tę substancję. Pseudoefedryna zmniejsza objętość krwi i powoduje skurcz naczyń krwionośnych w błonie śluzowej nosa, a w związku z tym nie może być stosowana u pacjentów z ciężkim nadciśnieniem tętniczym i cierpiących na chorobę niedokrwienną serca. Nie powinny jej przyjmować również osoby z zaburzeniami pracy nerek czy wątroby.
Pseudoefedryna w postaci o przedłużonym uwalnianiu nie powinna być stosowana u dzieci poniżej 12. roku życia, u kobiet w trakcie ciąży oraz w okresie karmienia piersią. Nigdy nie wolno jej też łączyć z alkoholem.
Dr n. med. Michał Sutkowski, prezes Warszawskich Lekarzy Rodzinnych w rozmowie z WP abcZdrowie podkreślał, że leki z pseudoefedryną mogą powodować m.in. podwyższenie ciśnienia tętniczego i zaburzenie rytmu serca.
- Pacjenci często nadużywają tych leków, a one mogą wywoływać skutki uboczne m.in. w postaci tachykardii czy tachyarytmii. Jeżeli chory ma problemy kardiologiczne, nadciśnienie tętnicze, chorobę niedokrwienną serca, nadczynność tarczycy, to nie powinien stosować leków z pseudoefedryną - tłumaczy lekarz.
Wśród innych możliwych działań niepożądanych pseudofedryny są wymieniane m.in. bóle głowy, nudności, niepokój, bezsenność, pobudzenie, osłabienie, drżenie mięśni, drgawki, wysypka, a przy większych dawkach nawet omamy.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Rekomendowane przez naszych ekspertów
Treści w naszych serwisach służą celom informacyjno-edukacyjnym i nie zastępują konsultacji lekarskiej. Przed podjęciem decyzji zdrowotnych skonsultuj się ze specjalistą.