Trwa ładowanie...

Masz siwe kosmyki? To może być objaw choroby nazywanej cichym zabójcą

 Karolina Rozmus
Karolina Rozmus 06.08.2022 07:33
Siwiejące włosy, wypadanie - to mogą być oznaki hipercholesterolemii
Siwiejące włosy, wypadanie - to mogą być oznaki hipercholesterolemii (Getty Images)

Czy siwe włosy to zawsze znak, że nasz organizm się starzeje? Niekoniecznie. Według nowych badań białe kosmyki mogą być alarmującym objawem wysokiego cholesterolu. Tymczasem choć hipercholesterolemia nie powoduje żadnych dolegliwości bólowych, to jest czynnikiem podwyższonego ryzyka nadciśnienia, chorób serca, a nawet udaru mózgu i miażdżycy.

spis treści

1. Siwe włosy a hipercholesterolemia

Zdaniem badaczy dieta zachodnia może być jednym z czynników wysokiego cholesterolu
Zdaniem badaczy dieta zachodnia może być jednym z czynników wysokiego cholesterolu (Getty Images)

Na łamach "Scientific Reports" ukazały się wyniki badań na myszach. Zwierzęta karmione były przez okres dziewięciu tygodni jedną z dwóch diet – standardową lub tzw. dietą zachodnią - to rodzaj diety, w której duży udział mają produkty wysokoprzetworzone, w tym fast food, a także dania z węglowodanami prostymi, napoje słodzone oraz potrawy wysokotłuszczowe.

Zobacz film: ""Wasze Zdrowie" - odc. 1"

Gryzonie, które pozostawały właśnie na tak skonstruowanej diecie, miały problemy dermatologiczne, traciły sierść lub stawała się ona siwa. Po 36 tygodniach diety zachodniej objawy te wyjątkowo się nasiliły i dotykały aż 75 proc. badanej grupy.

- Nasze odkrycia pokazują, że zachodnia dieta powoduje wypadanie i siwienie włosów u myszy – przyznał jeden z autorów badania, prof. Subroto Chatterjee.

- Uważamy, że podobny proces zachodzi u ludzi, którzy tracą włosy i doświadczają siwienia włosów, gdy stosują dietę bogatą w tłuszcz i cholesterol – podkreślił.

Wysoki poziom cholesterolu powoduje, że w tętnicach powstają złogi. To tzw. blaszka miażdżycowa, która grozi zatkaniem światła w naczyniach krwionośnych. Taki stan może zagrażać nawet życiu.

- Bardzo niebezpieczne jest, gdy blaszka pęka, powiększa się i zatyka naczynia. Skutkiem może być zawał serca, udar mózgu czy ostre niedokrwienie kończyny dolnej – mówi w rozmowie z WP abcZdrowie lek. Joanna Pietroń, internista Centrum Medycznego Damiana.

2. Wysoki cholesterol – to nie tylko dieta

Za wysoki poziom cholesterolu odpowiada głównie dieta obfitująca w tłuszcze nasycone czy tłuszcze trans, ale nie tylko.

Inne czynniki, które zwiększają ryzyko hipercholesterolemii to:

  • nadużywanie alkoholu,
  • stres,
  • brak aktywności fizycznej,
  • niedostateczna ilość lub niska jakość snu,
  • palenie tytoniu.

Według specjalistów z Kliniki Mayo wystarczy kilka zmian w stylu życia, by obniżyć poziom cholesterolu lub poprawić efektywność leków przeciw hipercholesterolemii. Przede wszystkim w diecie powinno pojawiać się wysokiej jakości białko, zdrowe tłuszcze nienasycone omega-3 oraz większe ilości błonnika.

Kluczowa jest również aktywność fizyczna. "Umiarkowana aktywność fizyczna może pomóc w podniesieniu poziomu lipoprotein o wysokiej gęstości (HDL), dobrego cholesterolu" – informują eksperci z Kliniki Mayo.

Poza tym zalecają zerwanie z nałogiem tytoniowym i wyeliminowanie alkoholu z życia, a także zrzucenie nadmiarowych kilogramów.

Karolina Rozmus, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze