Ciągle masz zimne stopy? To może świadczyć o groźnej chorobie żył
Zimne stopy to powszechna dolegliwość, która może wskazywać na kłopoty ze zdrowiem. Problem z ogrzaniem stóp pomimo grubych skarpet może wskazywać na jedną z czterech chorób wymagających leczenia. Czy zimne stopy to powód do niepokoju?
1. O czym świadczą zimne stopy?
Lodowate stopy pomimo odpowiedniej temperatury w mieszkaniu i założonych skarpet to niepokojący sygnał. Może świadczyć o występowanie chorób, takich jak:
- anemia,
- niedoczynność tarczycy,
- zakrzepica żył,
- infekcja wirusowa.
1.1. Anemia a zimne stopy
Stale zimne stopy mogą być wynikiem niewystarczającego stężenia żelaza we krwi. Anemia powoduje, że do tkanek dociera mniej dotleniona krew, a my mamy lodowate dłonie i stopy.
Utrzymywanie się problemu przez miesiąc powinno skłonić nas do wykonania badania krwi w celu oznaczenia poziomu żelaza. W przypadku wykrycia niedoboru tego pierwiastka lekarz zaleci suplementację, a temperatura stóp wróci do normy.
1.2. Niedoczynność tarczycy a zimne stopy
Problem z ogrzaniem ciała, głównie stóp i dłoni, to jeden z najbardziej charakterystycznych objawów niedoczynności tarczycy. Niewystarczające stężenie hormonów sprawia, że czujemy się źle, jest nam zimno, przybieramy na wadze, jesteśmy stale zmęczeni i rozkojarzeni.
Po zaobserwowaniu wymienionych dolegliwości warto skonsultować się z lekarzem. Niedoczynność tarczycy wymaga stosowania lewotyroksyny, czyli syntetycznego hormonu tarczycy.
1.3. Infekcja wirusowa a zimne stopy
Lodowate stopy to objaw, który może wystąpić nagle. Zwykle wiąże się wychłodzeniem organizmu lub rozwojem infekcji wirusowej, często współwystępuje z nieprzyjemnymi dreszczami na całym ciele i drapaniem w gardle.
W obu przypadkach warto ciepło się ubrać, założyć grube skarpety i przykryć się kocem. Nasze samopoczucie poprawi również gorąca herbata z cytryną, miodem i imbirem.
1.4. Zakrzepica żył głębokich a zimne stopy
Zakrzepica to poważna choroba, która przez wiele lat nie powoduje żadnych dolegliwości. Charakteryzuje ją obecność zakrzepów w żyłach, które utrudniają krążenie krwi.
W efekcie czujemy drętwienie, mrowienie, osłabienie nóg po wysiłku fizycznym i wrażenie lodowatych stóp. W takiej sytuacji konieczna jest wizyta u lekarza w celu zbadania przepływów krwi w tętnicach i żyłach kończyn dolnych.
Paula Jakubasik, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Rekomendowane przez naszych ekspertów
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.