Masz kaca, chociaż nic nie piłeś alkoholu? Oto możliwe przyczyny
Spożycie alkoholu może wiązać się z takimi konsekwencjami jak ból głowy, osłabienie, a nawet mdłości. Co jednak, gdy kac się pojawia nawet, gdy nie wypiliśmy ani kropli alkoholu? Może to świadczyć o odwodnieniu, niewyspaniu lub ciąży. Także niektóre leki oraz choroby mogą sprawiać, że czujemy charakterystyczne objawy podobne do kaca. Warto przyjrzeć się możliwym przyczynom.
1. Odwodnienie lub niewyspanie osłabia mózg
Chociaż w różny sposób, oba te stany dają zespół dolegliwości podobny do kaca. Środowiskiem wszystkich reakcji biologicznych jest woda. Jeśli jesteśmy odwodnieni mamy też niższe ciśnienie, przez co odczuwamy dodatkowy dyskomfort. Szczególnie narażeni jesteśmy na to w upalne dni lub w okresie intensywnych treningów. Tracimy wówczas dużo wody, a nie zawsze pamiętamy, aby ją na bieżąco uzupełniać.
Warto zaznaczyć, że wespół z odwodnieniem, często mamy do czynienia z zaburzeniem równowagi elektrolitowej. Dotyczy ona niedoboru dwóch elektrolitów - sodu i potasu, które wpływają na prawidłowe funkcjonowanie układu krążenia i pracę serca. Kiedy tracimy dużo wody, tracimy też elektrolity. Ich niski poziom składa się na osłabienie, obniżony nastrój, ból głowy, a nawet zaburzoną pracę serca. Nasz mózg pracuje wtedy gorzej. Nie możemy zapominać, że 80 proc. jego masy to woda.
Również niedobór snu powoduje "kacowe symptomy". Kiedy długotrwale zaniedbujemy właściwą higienę snu, możemy odczuwać ból głowy, zmęczenie, problemy z koncentracją, a nawet gorszą koordynację ciała. Wszystko dlatego, że alkohol uszkadza tkankę nerwową, a sen pozwala na jej regenerację i odpoczynek. Jego niedobór przypomina skutki nadużycia alkoholu.
2. Kofeina powoduje kaca?
Gdy wypijemy za duży kawy, odczuwamy niepokój, rozdrażnienie, ból głowy lub kołatanie serca. Co więcej, kawa jest moczopędna, więc w grę wchodzi możliwość szybszego odwodnienia organizmu. To składa się na mieszankę wybuchową, która sprawia, że często czujemy się jak po przesadzeniu z drinkami, chociaż nie przyjęliśmy ani kropelki alkoholu.
Również nagłe odstawienie kofeiny ma przykre skutki uboczne. Jak wiele stymulantów oddziałujących na układ nerwowy, tak i ona może dać objawy drastycznego odstawienia. Mogą być one odczuwalne już po 12 godzinach od wypicia ostatniej filiżanki, a obserwować je możemy nawet przez ponad tydzień. Należy do nich ból głowy, zmęczenie, dekoncentracja oraz obniżony nastrój. Jeśli więc zamierzasz robić kofeinowy detoks - rób go powoli.
3. Uboczne działanie niektórych leków
Działanie uboczne leków nasennych oraz antyhistaminowych również może przypominać "zespół dnia następnego". Leki oraz suplementy nasenne mogą powodować osłabienie, problemy z koncentracją, bóle głowy lub senność po przebudzeniu. Tym działaniem mogą charakteryzować się zarówno preparaty uzupełniające dietę, jak i środki dostępne na receptę.
Leki przeciwalergiczne (antyhistaminowe) także mogą powodować uczucie "niezasłużonego kaca". Na ulotkach możemy wyczytać, że do ich działań ubocznych należy suchość w ustach, bóle głowy, niewyraźne widzenie, a nawet mdłości i wymioty.
4. Dolegliwości stanu błogosławionego
Ciąża powoduje w organizmie kobiety wiele zmian. Najpierw zachodzą te dotyczące układu hormonalnego, a później zmieniają one ciało, przygotowując je do porodu i karmienia dziecka. Właśnie te pierwsze zmiany hormonalne mogą prowadzić do porannych mdłości, bólu głowy i ogólnego osłabienia.
5. Choroby powodujące kaca
To oczywiście mocne uproszczenie, ale faktycznie - niektóre choroby dają objawy podobne do tego stanu. W pierwszej kolejności należy tu wymienić choroby wątroby i nerek, a to dlatego, że to one w pierwszej kolejności zajmują się unieszkodliwianiem alkoholu. Zarówno kac bez alkoholu, jak i jego nasilone objawy, jeśli wypiliśmy nawet bardzo mało, powinny alarmować. Jeśli dodatkowo pod żebrami po prawej stronie czujemy ucisk, kłucie albo ból na wysokości lędźwi - warto wykonać badania oceniające wydolność nerek i enzymy wątrobowe.
Także niedokrwistość (anemia) ma nieoczywiste objawy, które sprawiają, że chcemy cały dzień zostać pod kołdrą. Może to być związane z niedoborem witaminy B12, występującym często podczas stosowania ekstremalnych diet. Jeżeli odczuwamy kaca, choć nie piliśmy, warto byłoby przeprowadzić badanie morfologii krwi, udać się do lekarza i dietetyka.
Maciej Rugała, dziennikarz Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.