Sałacka spędzała czas na działce. Nie przypuszczała, że to będą ostatnie chwile
Ewa Sałacka, jedna z najbardziej znanych aktorek polskiego kina i telewizji, zmarła wskutek użądlenia przez osę 23 lipca 2006 roku. Mimo natychmiastowej interwencji medycznej, nie udało się jej uratować.
1. 18 rocznica śmierci uwielbianej aktorki
Ewa Sałacka była szeroko rozpoznawalna dzięki rolom w popularnych serialach, takich jak "Tygrysy Europy" i "Pierwsza miłość" czy filmach "Och, Karol" oraz "Klątwa Doliny Węży". Jej obiecującą karierę przerwała niespodziewana śmierć.
Tragedia wydarzyła się w licpu 2006 roku na działce w Arciechowie, w pobliżu Zalewu Zegrzyńskiego. Aktorka piła sok, kiedy nagle została użądlona w usta przez osę. Sałacka była uczulona na jad owadów, co spowodowało, że zaczęła się dusić.
Mąż, Witold Kirstein, z zawodu stomatolog i chirurg szczękowy, usiłował ją reanimować. Wezwał nawet na pomoc sąsiadkę, która była anestezjologiem, ale ich starania na niewiele się zdały. Przerażony zabrał żonę z działki swoim samochodem i pojechał jak najszybciej do szpitala. W trakcie jazdy zauważył karetkę, co pozwoliło ratownikom natychmiast przejąć opiekę nad Sałacką
Aktorki nie udało się jednak uratować. Zmarła w karetce pogotowia, w drodze do szpitala w Wołominie. Nie minęły nawet dwie godziny od użądlenia. Doznała wstrząsu anafilaktycznego. Miała zaledwie 49 lat. Sałacka osierociła 12-letnią córkę Matyldę, która o śmierci matki dowiedziała się z opóźnieniem, przebywając w tym czasie na Mazurach.
2. Niepokojące objawy po użądleniu
Zwykle użądlenie osy nie wymaga specjalnych działań. Wystarczy przemyć i zdezynfekować miejsce użądlenia, a następnie zastosować zimny okład, aby zmniejszyć ból i obrzęk. Po użądleniu przez pszczołę, osę, szerszenia czy trzmiela można spodziewać się zaczerwienienia, obrzęku i podwyższonej temperatury w okolicy użądlenia.
- Sama opuchlizna miejscowa nie jest sygnałem alarmowym, ale jeśli utrzymuje się długo, wówczas warto zgłosić się do lekarza. Na pewno niepokojące objawy to: uogólniona pokrzywka, obrzęk naczynioruchowy, duszność, wymioty czy utrata przytomności – tłumaczyła w rozmowie z WP abcZdrowie prof. Czarnobilska.
Te objawy mogą wskazywać na niezwykle groźną reakcję alergiczną. Szacuje się, że od jednego do dwóch procent Polaków jest narażonych na wstrząs anafilaktyczny. To najsilniejsza reakcja alergiczna, która może nastąpić w ciągu kilku minut po użądleniu.
3. Wstrząs anafilaktyczny po użądleniu
Osoby uczulone na jad owadów powinny unikać sytuacji, w których mogą zostać użądlone, oraz nosić przy sobie zestaw ratunkowy zawierający adrenalinę. Ważne jest, aby bliscy oraz znajomi byli świadomi tego, jak postępować w razie wstrząsu anafilaktycznego.
- Anafilaksja jest o tyle niebezpieczna, że często nie daje objawów prodromalnych. Po użądleniu następuje bezpośrednio utrata przytomności – wyjaśniała prof. Czarnobilska. I dodawała: - Dlatego nawet pojedynczy epizod anafilaksji w przeszłości jest wskazaniem do niezwłocznej wizyty u lekarza w celu zabezpieczenia się na wypadek ukąszenia. Taki zestaw ratunkowy należy zawsze mieć przy sobie – w samochodzie, kieszeni, plecaku.
Prof. Czarnobilska wyjaśniała, że w niezbędnym wyposażeniu oprócz adrenaliny do samoiniekcji, powinny znaleźć się również lek przeciwhistaminowy i doustny steryd.
- Adrenalina daje nam tylko czas. Konieczne jest niezwłoczne udanie się na SOR, bo samodzielne podanie adrenaliny nie jest równoznaczne z tym, że wstrząs nie wystąpi. Może do tego dojść, gdy adrenalina przestanie działać – tłumaczył w rozmowe z WP abcZdrowie farmaceuta Łukasz Pietrzak
W 2023 roku w Polsce odnotowano kilkadziesiąt zgonów spowodowanych reakcjami anafilaktycznymi po użądleniach owadów. Według danych Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego, w minionym roku z powodu użądlenia zmarło 35 osób. Każda z tych tragedii podkreśla wagę edukacji i świadomości w zakresie udzielania pierwszej pomocy w sytuacjach zagrożenia życia wynikających z reakcji alergicznych.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Rekomendowane przez naszych ekspertów
Treści w naszych serwisach służą celom informacyjno-edukacyjnym i nie zastępują konsultacji lekarskiej. Przed podjęciem decyzji zdrowotnych skonsultuj się ze specjalistą.