Medycyna - definicja, historia, studia i specjalizacje
Medycyna jest nauką empiryczną, czyli opartą na doświadczeniu, która skupia się na człowieku. Oznacza to, że obejmuje wiedzę o zdrowiu i chorobach człowieka, sposobach ich zapobiegania oraz ich leczenia. Jakie są najpopularniejsze specjalizacje i rodzaje medycyny? Co warto wiedzieć o studiach medycznych?
1. Czym jest medycyna?
Medycyna (łac. medicina – „sztuka lekarska”) to nauka, której centrum zainteresowania stanowi człowiek, budowa i funkcjonowanie jego organizmu, a także choroby: zarówno zapobieganie im, diagnozowanie, jak i leczenie. Medycyna jest znana od starożytności.
Podstawowe nauki medycyny to:
- anatomia,
- biochemia,
- biofizyka,
- biologia medyczna,
- embriologia,
- fizjologia,
- histologia,
- immunologia.
2. Historia medycyny
Medycyna zaczęła rozwijać się w Mezopotamii, w starożytnym Egipcie, Rzymie i Grecji. Za jej prekursora uważa się Hipokratesa. Początkowo leczeniem ludzi zajmowali się szamani i kapłani. Minęło wiele lat nim pojawił się zawód lekarza.
Ponieważ medycyny uczono się przez doświadczenie, z biegiem lat ludzki organizm miał przed człowiekiem coraz mniej tajemnic. Dziś jednak, choć specjaliści wiedzą wiele o ludzkim organizmie, chorobach, ich przyczynach, diagnostyce, przebiegu i leczeniu, a także zapobieganiu, wiele kwestii wciąż pozostaje nierozwiązanych i niewyjaśnionych.
Wciąż istnieją pytania bez odpowiedzi (na przykład kwestia nowotworów), a i pojawiają się nowe wyzwania (jak choćby nowy koronawirus SARS-CoV-2 i choroba COVID-19).
3. Studia medyczne
Jak zostać lekarzem? Gdzie studiować medycynę? Medycyna to jeden z najbardziej obleganych kierunków studiów, stąd zdobycie indeksu na kierunku lekarskim na studiach stacjonarnych jest dużym wyzwaniem.
Alternatywą jest nauka w trybie niestacjonarnym, co jednak wiąże się ze sporymi kosztami. Rok nauki na niestacjonarnym kierunku lekarskim kosztuje nawet ponad 40 000 złotych.
Studia na kierunku lekarskim trwają 6 lat. Są trudne, absorbujące i wymagające. Studenci kierunku lekarskiego muszą najpierw opanować teorię, a następnie przejść do praktyki.
Niezbędne jest zgłębienie przedmiotów ogólnych, takich jak anatomia, histologia, fizjologia, biochemia. Dopiero od 3. roku przyszli lekarze rozpoczynają zajęcia w szpitalu, a następnie w blokach specjalizacyjnych.
Po studiach należy odbyć roczny staż, a specjalizacja, na którą dostają się najlepsi, trwa kolejne 5 lat. Po drodze trzeba zdać państwowy egzamin lekarski.
Dziedziny medycyny, czyli odpowiedniki specjalizacji lekarskich, to na przykład:
- alergologia,
- chirurgia,
- epidemiologia,
- dermatologia i wenerologia,
- diabetologia,
- endokrynologia,
- farmakologia,
- gastroenterologia,
- ginekologia i położnictwo,
- kardiologia,
- neonatologia i pediatria,
- okulistyka
- onkologia,
- pulmonologia,
- psychiatria,
- seksuologia,
- stomatologia.
Bycie lekarzem wiąże się nie tylko z ciężką pracą, ale i odpowiedzialnością. Braki w wiedzy oraz błędy w sztuce lekarskiej mogą mieć tragiczne konsekwencje.
4. Rodzaje medycyny
Mówiąc o medycynie nie można nie wspomnieć o jej różnych rodzajach. To przecież także medycyna estetyczna, jedna z najmłodszych specjalizacji lekarskich. Zajmuje się zapewnieniem wysokiej jakości życia ludzi zdrowych poprzez działania zapobiegawcze i rekonstrukcyjne.
W dużej mierze koncentruje się na profilaktyce starzenia się skóry. Medycyna paliatywna obejmuje opiekę nad pacjentami znajdującymi się w terminalnym stadium nieuleczalnej choroby. Celem jej działań nie jest zatrzymanie procesu chorobowego i jego wyleczenie, a poprawienie jakości życia.
Medycyna pracy przedmiotem której jest analiza wpływu środowiska pracy na pacjenta, jak również diagnostyka, leczenie i profilaktyka chorób zawodowych. Medycyna sądowa, ściśle związana z kryminalistyką, zajmuje się zagadnieniami związanymi z życiem i śmiercią w świetle prawa.
Specjaliści medycyny sądowej zajmują się sekcjami zwłok, oględzinami poszkodowanych, ustalaniem ojcostwa. Medycyna sportowa, będąca interdyscyplinarną dziedziną wiedzy lekarskiej, która obejmuje procesy dokonujące się w organizmie człowieka pod wpływem aktywności fizycznej lub jej braku.
Medycyna tropikalna, zajmująca się rozpoznawaniem i leczeniem chorób występujących w strefach zwrotnikowych i podzwrotnikowych. Medycyna wojskowa, która zajmuje się zagadnieniami związanymi z zapobieganiem chorobom oraz leczeniem chorych i rannych w wojsku w czasie pokoju i wojny.
Nie można nie wspomnieć również o medycynie naturalnej, inaczej niekonwencjonalnej, która stawia na naturalne składniki oraz nieinwazyjne metody leczenia, a także medycynie holistycznej, która jest zgodna z poglądem, że na człowieka trzeba patrzeć całościowo. Co to oznacza? Ponieważ pacjent jest „układem całościowym”, leczy się nie tylko chory narząd czy chorobę, ale cały organizm.
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.