Melilax – jak działa wlewka leku? Jak ją zrobić?
Melilax to produkt, który wspomaga wypróżnianie i ułatwia oddawanie stolca. Chroni także błonę śluzową odbytu podczas defekacji. Za jego właściwości odpowiada Promelaxin. To kompleks miodów i polisacharydów z aloesu prawdziwego i ślazu dzikiego. Mogą go stosować dorośli i dzieci, także niemowlęta i kobiety w ciąży oraz karmiące piersią. Co warto wiedzieć?
1. Co to jest Melilax?
Melilax to wyrób medyczny przeznaczony do leczenia zaparć u dorosłych i dzieci. Na czym polega jego działanie? Wlewka sporządzona na bazie miodu o działaniu wypróżniającym aktywuje defekację. Chroni również błonę śluzową odbytu.
Produkt można kupić w aptece bez recepty w dwóch wariantach. Cena zarówno Melilax Adult (mikrowlewka doodbytnicza, 6 wlewek dla dorosłych), jak i Melilax Pediatric (wlewka doodbytnicza dla dzieci, 6 mikrowlewek) kosztuje od około 30 do 40 zł, w zależności od apteki. Producentem Melilax jest ABOCA S.P.A.SOCIETA AGRICOLA.
2. Jak działa MeliLax?
Melilax oczyszcza jelito, a i działa ochronnie, dzięki czemu zmniejsza dolegliwości, podrażnienia i stan zapalny obecne w czasie zaparcia. Dzięki właściwościom przypominającym śluz oraz lepkości, chroni błonę śluzową odbytu podczas przechodzenia stolca.
Oznacza to, że łączy działanie wypróżniające z działaniem ochronnym, a także łagodzącym błonę śluzową odbytu.
Melilax ma bardzo dobre opinie wśród pacjentów. Z wypowiedzi najczęsciej wynika, że to jedyny lek o stuprocentowej skuteczności, którego każde zastosowanie powoduje natychmiastowy efekt.
Wiele osób twierdzi, że to doskonały produkt: łatwy do aplikacji, szybko działający, posiadający przyjemny zapach i wygląd. Na uznanie zasługuje jego prosty i naturalny skład. Skuteczność i inne zalety produktu rekompensują jego wysoką cenę (wydaje się, że według większości osób to jedyna wada preparatu).
3. Skład wlewki Melilax
Za działanie MeliLax odpowiada Promelaxin. To kompleks miodów nektarowych i spadziowych, wzbogacony frakcją polisacharydową z aloesu prawdziwego i ślazu dzikiego.
Miody są nie tylko wyselekcjonowane, ale i przetworzonych na podstawie zawartości monosacharydów, polisacharydów i melanoidyn. Jest on mianowany na: monosacharydy ≥ 50%, polisacharydy ≥ 0,3%, substancje czynne - 73,2%. Ekstrakt ze ślazu dzikiego uzyskany jest w wyniku liofilizacji, zaś ekstrakt z żelu z aloesu prawdziwego, stężony w stosunku 200:1, w procesie odwadniania świeżego żelu.
Składniki produktu poddano obróbce, by wyrób medyczny cechowało:
- zrównoważone działanie osmotyczne, uzyskane dzięki wysokiemu stężeniu cukrów prostych, a także soli mineralnych, które znajdują się, w szczególności w miodzie spadziowym;
- działanie przeciwutleniające, dzięki przede wszystkim melanoidynom zawartym w miodzie spadziowym.
Rekomendowane przez naszych ekspertów
4. Wskazania do stosowania MeliLax
MeliLax przeznaczony jest do leczenia zaparć u dorosłych i dzieci, również w szczególnych stanach, takich jak:
- szczeliny odbytu,
- hemoroidy,
- nadwrażliwość trzewna, zespół jelita nadwrażliwego.
Może być także stosowany przez:
- niemowlęta (preparat odpowiedni do stosowania od pierwszych dni życia dziecka),
- osoby w podeszłym wieku,
- kobiety w ciąży,
- kobiety w okresie karmienia piersią,
- osoby cierpiące na celiakię (nie zawiera glutenu).
5. Jak robić wlewki Melilax?
Dorośli i młodzież od 12 roku życia powinni użyć 1 mikrowlewki Melilax 10g w razie potrzeby. W przypadku uporczywych zaparć można zastosować 2 dawki jednocześnie. A dzieci? Dawkowanie wygląda następująco:
- niemowlęta od urodzenia do 1. roku życia: połowa mikrowlewki 5g,
- dzieci od 1. do 3. lat: 1 mikrowlewka 5g,
- dzieci od 3. do 12. lat: 1 mikrowlewka 5g. W przypadku uporczywych zaparć stosować 2 dawki jednocześnie.
Aby prawidłowo zrobić wlewkę MeliLax, należy otworzyć mikrowlewkę, usuwając obudowę kaniuli: chwycić za biały pierścień umieszczony na pojemniku harmonijkowym. Drugą dłonią zginać obudowę kaniuli do momentu jej złamania i całkowitego oderwania od pierścienia. Wysunąć obudowę kaniuli.
Następnie należy nałożyć kilka kropel produktu wokół odbytu i wprowadzić delikatnie kaniulę do odbytu. Kolejny krok to wciśnięcie do końca mikrowlewki i trzymanie jej wciśniętej do momentu całkowitego wyciągnięcia kaniuli (by uniknąć zasysania produktu).
6. Przeciwwskazania i środki ostrożności
Preparatu Melilax nie należy stosować w przypadku nadwrażliwości lub alergii na jego składnik. W przypadku długotrwałych zaparć należy skonsultować się z lekarzem w celu wykluczenia innych schorzeń. Przed zastosowaniem należy pamiętać, że wlewka Melilax jest jednorazowego użytku. Nie można jej stosować ponownie stosowana, nawet gdy zostaje użyta wyłącznie połowa dawki, jak w przypadku niemowląt.
Preparat należy przechowywać w temperaturze pokojowej, z dala od źródeł ciepła i światła, zawsze w miejscu niedostępnym dla małych dzieci. Więcej, bardziej szczegółowych informacji na temat stosowania produktu Melilax zawiera ulotka.
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.