Naukowcy sprawdzili, czy meteopatia naprawdę istnieje
Czym właściwie jest meteopatia? To nadwrażliwość na zmiany pogody, która objawia się zmiennym nastrojem, czy też odczuwaniem pewnych bodźców bólowych, których w innych warunkach pogodywych nie czujemy.
Zjawisko to do tej pory nie zostało sklasyfikowane jako odrębna jednostka chorobowa. Naukowcy z Instytutu The George twierdzą, że pogoda nie odgrywa znaczącej roli w odczuwaniu bólu stawów czy też bólu pleców.
Wielu z nas łączy wystąpienie epizodów bólowych ze zmianami w pogodzie włączając w to zmiany temperatury, wilgotności czy też ciśnienia atmosferycznego.
Pacjenci często wspominają, że znacznie bardziej dolega im ból podczas zmian kierunku wiatru. Jak podkreślają naukowcy, przekonanie o wpływie pogody na odczuwanie bodźców bólowych znany jest już od kilku tysięcy lat.
Co ciekawe zgłaszane dolegliwości bólowe ze strony stawów czy też pleców mają miejsce głównie w dni, kiedy faktycznie pogoda jest brzydka - mało kto narzeka na ból w ładne, słoneczne dni.
Naukowcy postanowili dokładnie zbadać, czy i jak ewentualnie pogoda wpływa na zgłaszane przez pacjentów dolegliwości. W badaniu, które zostało przeprowadzone w Australii wzięło udział około 1000 osób skarżących się na ból w obrębie pleców i blisko 350, u których występowały dolegliwości bólowe ze strony kolan.
Wyniki przeprowadzonych analiz wskazują na brak związku pomiędzy zjawiskami pogodowymi a występowaniem bólu u pacjentów. Co ciekawe, jedynie wysoka temperatura środowiska predysponowała w pewnym stopniu do wystąpienia dolegliwości bólowych okolicy lędźwi, jednak jest to na tyle niewielki wzrost, że nie jest on brany pod uwagę, jeśli chodzi o istotną wartość w kontekście klinicznym.
Według danych statystycznych nawet jedna trzecia ludności na całym świecie zmaga się z bólem w obrębie pleców. Ponad 10 procent mężczyzn i blisko 20 procent kobiet po 60 roku zmaga się z chorobami stawów.
Czy badania przeprowadzone w Australii rzeczywiście znajdują odzwierciedlenie w rzeczywistości? Zjawisko meteopatii nie dotyka tylko osób starszych - wiele młodych osób „źle się czuje na zmianę pogody”.
Czy odczucia te są wyssane z palca? Jak wytłumaczyć osobom, które całe życie odczuwały ból pleców i stawów w czasie zmiany pogody, że ich odczucia są w pewien sposób negowane przez naukowców?
Wiele pytań na które nie da się jednoznacznie znaleźć odpowiedzi. Skoro tyle osób zgłasza dolegliwości podczas zmian pogody nie może być to całkowicie bez podstawne. Kolejnym aspektem jest miejsce wykonania badań - Australia. Konieczne jest przeprowadzenie podobnych analiz również na innych kontynentach.
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.