Meteorolodzy ostrzegają przed bardzo wysokim ciśnieniem. Takie dolegliwości można odczuć
Bóle głowy, zawroty, dzwonienie w uszach to niektóre z dolegliwości, które może wywołać wysokie ciśnienie atmosferyczne. Prognozy wskazują, że dziś ciśnienie w Polsce będzie wyjątkowo wysokie - na wschodzie krajumoże dochodzić nawet do 1048 hPa. Eksperci ostrzegają przed skutkami takich gwałtowynycn zmian: wiele osób może odczuwać ich skutki.
1. Ciśnieniowy rollercoaster
Gwałtowny wzrost ciśnienia atmosferycznego to wynik oddziaływania wyżu Elżbieta znad zachodniej Ukrainy. Ciśnienie w Polsce będzie dziś wyjątkowo wysokie - od 1043 hPa na północy kraju, do 1048 hPa na wschodzie.
Do tej pory najwyższą wartość ciśnienia atmosferycznego - 1054,4 hPa, odnotowano w grudniu 1997 r. w Suwałkach.
📈W Polsce utrzymuje się bardzo wysokie ciśnienie atmosferyczne.@IMGW_CMM #IMGW #ciśnienie #CMM #IMGWCMM pic.twitter.com/u3zqeFWS9Y
— IMGW-PIB METEO POLSKA (@IMGWmeteo) February 7, 2023
W dodatku za sprawą antycyklonu Elżbieta może zrobić się jeszcze chłodniej niż dotychczas. A to nie koniec gwałtownych zmian, bo wieczorem wyż zacznie słabnąć, a to spowoduje z kolei spadek ciśnienia nawet o 10-15 hPa.
#AkademiaCMM
— IMGW-PIB Centrum Modelowania Meteorologicznego (@IMGW_CMM) February 7, 2023
Polska jest w zasięgu wyżu z centrum 1045 hPa nad południowo zachodnią Polską. Wyż się umacnia. Jesteśmy w polarno-morskiej masie powietrza. Cieplejszej w północno zachodniej, zachodniej i północnej Polsce i chłodniejszej w pozostałym rejonie kraju. pic.twitter.com/MUUL9A0QVy
2. Ta grupa jest szczególnie narażona na gwałtowne zmiany ciśnienia
Eksperci wskazują, że zarówno skrajne wartości ciśnienia, jak i gwałtowne zmiany jego wartości mogą bardzo negatywnie oddziaływać na nasze samopoczucie. Najbardziej odczują to meteopaci, u których mogą pojawić się nasilone migreny, zwiększona drażliwość, problemy z koncentracją oraz inne dolegliwości o podłożu neurologicznym.
Lekarze wskazują, że zmiany wartości ciśnienia mogą też zaostrzyć dolegliwości u pacjentów z problemami sercowo-naczyniowymi, zwłaszcza u chorych na miażdżycę, nadciśnienie czy zaburzenia rytmu serca. Przy panowaniu potężnego wyżu rośnie ryzyko zawałów serca i udarów mózgu. Skutki bardzo wysokiego ciśnienia atmosferycznego odczuwają też asmtatycy, mogą u nich występować m.in. trudności w oddychaniu za sprawą zwiększonego ucisku na oskrzela.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Rekomendowane przez naszych ekspertów
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.