Trwa ładowanie...

Meteorolodzy ostrzegają przed bardzo wysokim ciśnieniem. Takie dolegliwości można odczuć

Nadciąga wyż Elżbieta. Skutki jego oddziaływania dotkliwie odczują osoby wrażliwe na zmiany pogody, IMGW
Nadciąga wyż Elżbieta. Skutki jego oddziaływania dotkliwie odczują osoby wrażliwe na zmiany pogody, IMGW (Getty Images, IMGW)

Bóle głowy, zawroty, dzwonienie w uszach to niektóre z dolegliwości, które może wywołać wysokie ciśnienie atmosferyczne. Prognozy wskazują, że dziś ciśnienie w Polsce będzie wyjątkowo wysokie - na wschodzie krajumoże dochodzić nawet do 1048 hPa. Eksperci ostrzegają przed skutkami takich gwałtowynycn zmian: wiele osób może odczuwać ich skutki.

spis treści

1. Ciśnieniowy rollercoaster

Gwałtowny wzrost ciśnienia atmosferycznego to wynik oddziaływania wyżu Elżbieta znad zachodniej Ukrainy. Ciśnienie w Polsce będzie dziś wyjątkowo wysokie - od 1043 hPa na północy kraju, do 1048 hPa na wschodzie.

Wysokie ciśnienie atmosferyczne może powodować m.in. silne bóle głowy
Wysokie ciśnienie atmosferyczne może powodować m.in. silne bóle głowy (Getty Images)
Zobacz film: "Lekarze o polskiej lekomani. Pacjenci wierzą, że pigułka pomoże na wszystko"

Do tej pory najwyższą wartość ciśnienia atmosferycznego - 1054,4 hPa, odnotowano w grudniu 1997 r. w Suwałkach.

W dodatku za sprawą antycyklonu Elżbieta może zrobić się jeszcze chłodniej niż dotychczas. A to nie koniec gwałtownych zmian, bo wieczorem wyż zacznie słabnąć, a to spowoduje z kolei spadek ciśnienia nawet o 10-15 hPa.

2. Ta grupa jest szczególnie narażona na gwałtowne zmiany ciśnienia

Eksperci wskazują, że zarówno skrajne wartości ciśnienia, jak i gwałtowne zmiany jego wartości mogą bardzo negatywnie oddziaływać na nasze samopoczucie. Najbardziej odczują to meteopaci, u których mogą pojawić się nasilone migreny, zwiększona drażliwość, problemy z koncentracją oraz inne dolegliwości o podłożu neurologicznym.

Lekarze wskazują, że zmiany wartości ciśnienia mogą też zaostrzyć dolegliwości u pacjentów z problemami sercowo-naczyniowymi, zwłaszcza u chorych na miażdżycę, nadciśnienie czy zaburzenia rytmu serca. Przy panowaniu potężnego wyżu rośnie ryzyko zawałów serca i udarów mózgu. Skutki bardzo wysokiego ciśnienia atmosferycznego odczuwają też asmtatycy, mogą u nich występować m.in. trudności w oddychaniu za sprawą zwiększonego ucisku na oskrzela.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze