Trwa ładowanie...

Metoklopramid – charakterystyka, dawkowanie, wskazania, przeciwwskazania, skutki uboczne

Metoklopramid jest lekiem o działaniu przeciwwymiotnym. Zadaniem leku Metoklopramid jest pobudzenie perystaltyki jelit. Jest często stosowany podczas chemioterapii w celu łagodzenia nudności i innych objawów przez nią powodowanych.

Zobacz film: "Jakie są objawy grypy żołądkowej?"

spis treści

1. Charakterystyka leku Metoklopramid

Metoklopramid pomaga w przyspieszaniu opróżnianiu żołądka, a także działa przeciwwymiotnie. Lek zaczyna działać w ciągu 30-60 minut od podania doustnego.

Preparat Metoklopramid na polskim rynku występuje w postaci tabletek oraz roztworu do wstrzykiwań.

2. Jak bezpiecznie dawkować lek?

Maksymalna dawka dobowa leku Metoklopramid dla dorosłych i dzieci to 0,5 mg na kilogram masy ciała. Zwyczajowo u dorosłych stosuje się dawkę 10 mg 3 razy dzinnie. Dzieciom przypisuje się dawkę 0,1-0,15 mg na kilogram masy ciała maksymalnie 3 razy dziennie.

W zapobieganiu nudnościom podczas chemioterapii lek Metoklopramid podaje się w rozcieńczeniu w soli fizlologicznej, glukozie lub roztworze Ringera na 15-30 minut przed podaniem cytostatyków. Następne dwie dawki podaje się w kroplówce co 2 godziny, a kolejne 3 dawki co 3 godziny.

Podczas leczenia lekiem Metoklopramid nie należy spożywać alkoholu. Lek Metoklopramid może powodować zawroty głowy, dlatego też pacjent nie powinien prowadzić pojazdów i ovsługiwać maszyn będących w ruchu po przyjęciu Metoklopramidu. Cena leku Metoklopramid to ok. 11 zł za 50 tabletek

Poznaj najlepsze sposoby na zwalczenie nudności i wymiotów
Poznaj najlepsze sposoby na zwalczenie nudności i wymiotów [10 zdjęć]

Objawy u dzieci, takie jak nudności oraz uporczywe wymioty, zazwyczaj nie są groźne dla ich stanu zdrowia....

zobacz galerię

3. Wskazania do stosowania leku Metoklopramid

Wskazania do stosowania leku Metoklopramid to: zapobieganie nudnościom i wymiotom podczas chemioterapii i radioterapii, leczenie nudności występujących podczas napadów migreny, przyspieszanie perystaltyki jelit, opróżnianie żołądka, czkawka czy gastropatia cukrzycowa. Lek Metoklopramid jest stosowany także w diagnostyce hiperprolaktynemii.

4. Jakie są przeciwwskazania do stosowania?

Przeciwwskazania do stosowania leku Metoklopramid to: wiek poniżej 2 lat, guzy nadnercz, mechaniczna niedrożność jelit, padaczka, krwawienie z przewodu pokarmowego.

Leku Metoklopramid nie powinny stosować kobiety będące w pierwszym trymestrze ciąży. W drugim i trzecim trymestrze ciąży lek Metoklopramid powinien być stosowany tylko i wyłącznie w razie konieczności. Metoklopramid przenika do pokarmu kobiecego, dlatego też nie powinno się go stosować w okresie karmienia piersią.

5. Skutki uboczne działania leku

Działania niepożądane w stosowaniu leku Metoklopramid to: niepokój, senność, zmęcznie, bezsennoś, bóle głowy, zawroty głowy, dezorientacja, depresja z tendencjami samobójczymi, a także zaburzenia widzeni.

Skutki uboczne w stosowaniu leku Metoklopramid to również: zmiana napięcia mięśniowego, mimowolne ruchy twarzy, mlekotok, brak miesiączk, impotencja, spadek ciśnienia tętniczego, nietrzymanie moczu, biegunka, wysypka, pokrzywka czy porfiria.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.