Trwa ładowanie...

Metoklopramid – charakterystyka, dawkowanie, wskazania, przeciwwskazania, skutki uboczne

Metoklopramid jest lekiem o działaniu przeciwwymiotnym. Zadaniem leku Metoklopramid jest pobudzenie perystaltyki jelit. Jest często stosowany podczas chemioterapii w celu łagodzenia nudności i innych objawów przez nią powodowanych.

spis treści

1. Charakterystyka leku Metoklopramid

Metoklopramid pomaga w przyspieszaniu opróżnianiu żołądka, a także działa przeciwwymiotnie. Lek zaczyna działać w ciągu 30-60 minut od podania doustnego.

Zobacz film: "Jakie są objawy grypy żołądkowej?"

Preparat Metoklopramid na polskim rynku występuje w postaci tabletek oraz roztworu do wstrzykiwań.

2. Jak bezpiecznie dawkować lek?

Maksymalna dawka dobowa leku Metoklopramid dla dorosłych i dzieci to 0,5 mg na kilogram masy ciała. Zwyczajowo u dorosłych stosuje się dawkę 10 mg 3 razy dzinnie. Dzieciom przypisuje się dawkę 0,1-0,15 mg na kilogram masy ciała maksymalnie 3 razy dziennie.

W zapobieganiu nudnościom podczas chemioterapii lek Metoklopramid podaje się w rozcieńczeniu w soli fizlologicznej, glukozie lub roztworze Ringera na 15-30 minut przed podaniem cytostatyków. Następne dwie dawki podaje się w kroplówce co 2 godziny, a kolejne 3 dawki co 3 godziny.

Podczas leczenia lekiem Metoklopramid nie należy spożywać alkoholu. Lek Metoklopramid może powodować zawroty głowy, dlatego też pacjent nie powinien prowadzić pojazdów i ovsługiwać maszyn będących w ruchu po przyjęciu Metoklopramidu. Cena leku Metoklopramid to ok. 11 zł za 50 tabletek

Poznaj najlepsze sposoby na zwalczenie nudności i wymiotów
Poznaj najlepsze sposoby na zwalczenie nudności i wymiotów [10 zdjęć]

Objawy u dzieci, takie jak nudności oraz uporczywe wymioty, zazwyczaj nie są groźne dla ich stanu zdrowia.

zobacz galerię

3. Wskazania do stosowania leku Metoklopramid

Wskazania do stosowania leku Metoklopramid to: zapobieganie nudnościom i wymiotom podczas chemioterapii i radioterapii, leczenie nudności występujących podczas napadów migreny, przyspieszanie perystaltyki jelit, opróżnianie żołądka, czkawka czy gastropatia cukrzycowa. Lek Metoklopramid jest stosowany także w diagnostyce hiperprolaktynemii.

4. Jakie są przeciwwskazania do stosowania?

Przeciwwskazania do stosowania leku Metoklopramid to: wiek poniżej 2 lat, guzy nadnercz, mechaniczna niedrożność jelit, padaczka, krwawienie z przewodu pokarmowego.

Leku Metoklopramid nie powinny stosować kobiety będące w pierwszym trymestrze ciąży. W drugim i trzecim trymestrze ciąży lek Metoklopramid powinien być stosowany tylko i wyłącznie w razie konieczności. Metoklopramid przenika do pokarmu kobiecego, dlatego też nie powinno się go stosować w okresie karmienia piersią.

5. Skutki uboczne działania leku

Działania niepożądane w stosowaniu leku Metoklopramid to: niepokój, senność, zmęcznie, bezsennoś, bóle głowy, zawroty głowy, dezorientacja, depresja z tendencjami samobójczymi, a także zaburzenia widzeni.

Skutki uboczne w stosowaniu leku Metoklopramid to również: zmiana napięcia mięśniowego, mimowolne ruchy twarzy, mlekotok, brak miesiączk, impotencja, spadek ciśnienia tętniczego, nietrzymanie moczu, biegunka, wysypka, pokrzywka czy porfiria.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Metoklopramid – charakterystyka, dawkowanie, wskazania, przeciwwskazania,  skutki uboczne
Metoklopramid – charakterystyka, dawkowanie, wskazania, przeciwwskazania, skutki uboczne
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza