Trwa ładowanie...

Mężczyzna schudł i wyleczył się z cukrzycy typu 2

Nadwaga i otyłość są przyczynami wielu problemów ze zdrowiem. Lekarze od lat mówią o tym, że utrzymanie prawidłowej wagi ciała zmniejsza ryzyko występienia wielu chorób. Przekonał się o tym Dave Lancester, który postanowił przejść na dietę dla własnego zdrowia.

Zobacz film: "Czego unikać, aby zmniejszyć ryzyko cukrzycy"

1. Choroby spowodowane otyłością

Dave Lancester przez swoją otyłość zmagał się z cukrzycą typu 2, nadciśnieniem, wysokim poziomem cholesterolu, dną moczanową i bezdechem sennym. Cierpiał też na bóle stawów. Miał problemy z przejściem kilkunastu metrów.

Dave cierpiał na cukrzycę typu 2 i kilka innych schorzeń
Dave cierpiał na cukrzycę typu 2 i kilka innych schorzeń (facebook.com)

Objawy chorób stawały się coraz bardziej uciążliwe i w końcu Dave postanowił wziąć się za siebie. Dołączył do lokalnego klubu ''Slimming World'' w Wawrick i rozpoczął nowy etap żywienia.

Od razu po dołączeniu do grupy, wypełnił szafki w kuchni i półki w lodówce zdrowymi produktami. Nie korzystał z gotowych dań, sam od podstaw przygotowywał sałatki, makarony, a nawet frytki i pizze w odchudzonej wersji.

2. Odchudzanie przyniosło rezultat

W ciągu dwóch lat Dave schudł 20 kilogramów i czuje się jak nowo narodzony. Nie tylko odzyskał sprawność fizyczną, ale znacznie poprawiły się jego wyniki badań. Cukier wrócił do normy i według lekarza Dave nie ma żadnych objawów cukrzycy typu 2. Dave w końcu nie musi brać leków.

Dzięki pomocy grupy schudł ponad 20 kg i ustabilizował poziom cukru we krwi
Dzięki pomocy grupy schudł ponad 20 kg i ustabilizował poziom cukru we krwi (facebook.com)

Dave nie jest osamotniony w swoich spostrzeżeniach dotyczących cofnięcia się cukrzycy typu 2 po odchudzaniu. W badaniu, w którym brało udział 69 osób wykazano, że pacjenci, którzy utracili znaczny procent masy ciała w dużym stopniu zatrzymali skoki cukru i pod kontrolą lekarza rezygnowali z przyjmowanych leków.

Wpływ odchudzania na cofnięcie się cukrzycy typu 2 badali też naukowcy z Uniwersytetu w Glasgow i Newcastle. Z badań klinicznych wynika, że u 86 proc. osób, które schudły 15 kg i więcej, nastąpiło cofnięcie się cukrzycy typu 2. 57 proc. osób, które schudły ok. 10-15 kg również przestało chorować. Im mniejsza utrata wagi tym mniejsza szansa na cofnięcie choroby.

Odchudzanie w grupie jest bardziej motywujące. Łatwiej też o słowa wsparcia i pomoc podczas kryzysowych sytuacji. Oprócz diety, członkowie klubu zachęcani są też do aktywności fizycznej i zmiany swojego stylu życia na bardziej higieniczny.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Dowiedz się więcej:

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.