Mezoterapia igłowa - co to jest, wskazania, ile trwa, zalecenia po zabiegu
Mezoterapia igłowa jest rodzajem terapii rewitalizującej. W trakcie zabiegu mezoterapii igłowej, specjalista nakłuwa skórę, a także podaje do skóry właściwej określone substancje aktywne np. kwas hialuronowy czy witaminy. Jakie są wskazania do wykonania zabiegu mezoterapii igłowej? Jak często powinno się powtarzać zabiegi?
1. Co to jest mezoterapia igłowa?
Mezoterapia igłowa wykazuje działanie nawilżające, regenerujące, rewitalizujące oraz stymulujące. Metoda umożliwia dostarczenie skórze właściwej określonych składników za pomocą iniekcji, czyli nakłuwania.
W koktajlach do mezoterapii mogą znajdować się takie substancje jak np. nieusieciowany kwas hialuronowy, aminokwasy, witaminy, krzemionka organiczna, sole mineralne, kofeina czy pierwiastki śladowe.
1.1. Mezoterapia igłowa twarzy
Mezoterapia igłowa twarzy zwykle wykorzystuje działanie nieusieciowanego kwasu hialuronowego. Zabieg ten skutecznie uelastycznia i ujędrnia skórę, a także spłyca drobne zmarszczki mimiczne. Dodatkowo, zapewnia głębokie nawilżenie i poprawia mikrokrążenia w tkance podskórnej. Metoda ta pozwala zniwelować również tzw. podwójny podbródek.
Mezoterapia pod oczy wskazana jest dla wszystkich tych, którzy borykają się z problemem cieni, zmarszczek oraz opuchnięć pod oczami. Metoda doskonale spłyca drobne zmarszczki, zmniejsza widoczność obrzęków oraz tzw. podkówek.
1.2. Mezoterapia skóry głowy
Mezoterapia skóry głowy doskonale sprawdza się u pacjentów z postępującym wypadaniem włosów, łysieniem, łojotokiem czy przesuszoną skórą. W trakcie zabiegu specjalista wstrzykuje w skórę specjalne substancje aktywne, witaminy, minerały, peptydy oraz koenzymy.
2. Wskazania do mezoterapii igłowej
Wskazania do mezoterapii igłowej:
- zmęczona, poszarzała cera,
- przesuszona cera,
- zmarszczki,
- zwiotczała skóra na twarzy,
- drugi podbródek,
- rozstępy,
- wypadanie włosów,
- łysienie hormonalne,
- łysienie androgenowe,
- profilaktyka łysienia,
- zniszczone włosy,
- osłabione włosy,
- przesuszona skóra głowy,
- łojotokowe zapalenie skóry głowy,
- cellulit,
- przebarwienia skóry spowodowane trądzikiem pospolitym, opalaniem oraz wiekiem,
- nadmiar tkanki tłuszczowej.
3. Ile trwa zabieg mezoterapii?
Długość trwania zabiegu mezoterapii może wahać się, w zależności od obszaru. Zabieg mezoterapii głowy może trwać nieco dłużej niż zabieg mezoterapii twarzy z użyciem osocza bogatopłytkowego. Jeśli chcemy wykonać wyłącznie tzw. osocze bogatopłytkowe na twarz, konieczne będzie zarezerwowanie około dwóch godzin. Zabieg na same powieki będzie oczywiście trwał nieco krócej.
4. Zalecenia po zabiegu
Po wykonanym zabiegu mezoterapii igłowej należy (przez kolejne siedem dni) unikać korzystania z basenu oraz sauny. Dokładnie przez tydzień nie powinno się również wykonywać peelingów chemicznych, depilacji oraz wyczerpujących ćwiczeń fizycznych. Przeciwwskazane jest również opalanie obszarów, które zostały poddane zabiegowi.
Pacjenci powinni unikać ekspozycji na światło ultrafioletowe przez co najmniej cztery tygodnie. Przez kolejną dobę po zabiegu nie należy pić żadnych napojów alkoholowych. Jeśli zabieg został wykonany w obrębie twarzy, wskazane jest nakładanie kremów z filtrem przeciwłonecznym SPF 30 lub SPF 50. Dodatkowo, w pielęgnacji należy uwzględnić kremy o silnym działaniu regenerującym oraz nawilżającym.
5. Mezoterapia igłowa – jak często można powtarzać zabieg?
Zabiegi mezoterapii igłowej można wykonywać dość często, wszystko jednak zależy od kondycji skóry danego pacjenta. W przypadku, w którym zależy nam na działaniu prewencyjnym, wskazany jest jeden zabieg w ciągu roku. U osób, które często korzystały z solarium i dotychczas nie miały do czynienia z zabiegami z zakresu kosmetologii czy medycyny estetycznej, ilość zabiegów może być większa.
Rekomendowane przez naszych ekspertów
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.