Miał zawał w wieku 22 lat. Podaje pierwsze objawy
Tom Birchy doznał zawału, gdy miał zaledwie 22 lata. Dziś ostrzega innych, że zawał może zaatakować w każdym wieku. Mężczyzna wskazuje także na konkretne objawy, których nie można bagatelizować.
1. Drętwienie ręki zwiastowało zawał
O swoich zdrowotnych problemach Tom Birchy opowiedział na Tik Toku, gdzie obserwuje go ponad 152 tys. osób. Mężczyzna przyznał, że gdy miał zaledwie 22 lata, przeszedł zawał serca.
Birchy wyznał, że wówczas zdarzało mu się sięgać po narkotyki. Dodatkowo był narażony na stres w pracy, którą wykonywał.
Tom wyjaśnił, że pierwszym objawem zawału, jaki u siebie zauważył, było mrowienie w nadgarstku, które szybko rozprzestrzeniło się w górę ramienia, powodując drętwienie tego obszaru.
Później te same objawy zauważył także w drugiej kończynie. Czuł, że jego ramiona były napięte, co sprawiało mu dyskomfort.
@tombirchy I had a heart attack when i was 22 #tombirchy ♬ original sound - Tom Birchy
2. Badania potwierdziły zagrożenie życia
Mężczyzna podkreślił, że dyskomfort nie był bolesny, ale odczuwał silny niepokój i strach o swoje życie.
Tom zaznaczył, że gdy przyjechała pomoc, ratownicy medyczny wykonali elektrokardiogram (EKG) i doszli do wniosku, że to nie był zawał serca.
Zdecydowali jednak, by zabrać młodego mężczyznę do szpitala. Birchy trafił do placówki w północnej Anglii, gdzie niemal natychmiast wykonano mu badania krwi.
Jeszcze tego samego dnia lekarze poinformowali go, że rzeczywiście miał zawał. Swoje doświadczenie mężczyzna opisuje jako przerażające.
Apeluje także do innych osób, by byli ostrożni i nie ignorowali nietypowych symptomów.
3. Czy można dostać zawału w młodym wieku?
Kardiolog dr Luke Laffin wskazuje, że oczywiście można doznać zawału serca w wieku 20 lat, ale nie zawsze było to tak powszechne jak dzisiaj. Zdaniem eksperta wpływ na ten stan rzeczy ma sposób, w jakim żyją młode osoby.
Dziś większość osób więcej czasu spędza w pozycji siedzącej, najczęściej przed ekranem komputera lub smartfona. Gorzej także się odżywia, spożywając np. ultra przetworzoną żywność typu fast food i ma mniej aktywności fizycznej.
Ryzyko zawału serca u osób młodych może wzrosnąć w wyniku:
- cukrzycy typu 2,
- palenia papierosów,
- nadużywaniu substancji takich jak marihuana albo kokaina,
- historii rodzinnej.
Ekspert zaznacza, że modyfikacja czynników ryzyka, na które ma się wpływ, może uchronić przed wystąpieniem zawału.
Problem w tym, że nadal wiele młodych osób nie pochodzi do tego poważnie, co niestety przyczynia się do tego, że coraz częściej diagnozowuje się u nich problemy ze strony układu sercowo-naczyniowego.
Patrycja Pupiec, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Rekomendowane przez naszych ekspertów
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.