Michael Douglas miał raka języka. Zataił przyczynę, bo mogła mu zrujnować karierę
Aktor, który przez kilka lat zmagał się z nowotworem, ujawnił, że celowo wprowadził media w błąd, co do źródła swojej choroby. Takie postępowanie doradził mu sam lekarz, który obawiał się o jego dalszą karierę.
1. Michael Douglas chorował na raka języka
Diagnozę nowotworu aktor usłyszał w 2010 roku, co zbiegło się z premierą i trasą promocyjną kontynuacji kinowego hitu "Wall Street". Gdy jednak dojrzał do tego, aby podzielić się z mediami informacją o chorobie, świadomie i celowo zataił źródło nowotworu.
Publicznie mówiło się o tym, że aktor zmaga się z rakiem gardła. W rzeczywistości jednak zdiagnozowano u niego raka języka w zaawansowanym stadium: guz znajdujący się pod językiem osiągnął wielkość orzecha włoskiego.
Choć aktor nie wdawał się w szczegóły, wyznał szczerze, że chorobę spowodowała infekcja wirusem HPV, do której doszło w wyniku seksu oralnego.
Mimo najwyższej jakości opieki medycznej, leczenie było trudne, bolesne i niezwykle obciążające. Aktor schudł 20 kg i przez długi czas spożywał wyłącznie płynne posiłki. Fani i media w dalszym ciągu nie byli jednak świadomi prawdziwej choroby Douglasa.
Zatajenie źródła nowotworu doradził gwiazdorowi lekarz, który stwierdził, że może to zaszkodzić jego karierze i zaniepokoić branżę. Gdy jednak leczenie zaczęło przynosić rezultaty, a rokowania stawały się coraz lepsze, Douglas otworzył się na temat swojej choroby, wyznał, z jakimi myślami zmagał się podczas leczenia i wyjaśnił, w jaki sposób obecnie dba o zdrowie.
- Mogłem stracić część języka i szczękę. To nie byłoby ładne, to mogło zakończyć moją karierę. Chociaż było ciężko, ani razu nie przeszło mi przez myśl, że mógłbym umrzeć. Muszę teraz stawiać się na regularne kontrole. Badam się co sześć miesięcy, ale jak na razie jestem czysty. Ryzyko nawrotu choroby przy tym typie raka wynosi tylko pięć procent – wyznał jakiś czas temu redakcji "The Guardian".
2. Jakie objawy daje rak języka?
Rak języka może mieć bardzo wiele przyczyn: od infekcji wirusowych i bakteryjnych, po palenie tytoniu czy niewłaściwą higienę jamy ustnej.
Nowotwór ten najczęściej objawia się owrzodzeniami, krostkami czy guzami w jamie ustnej. Do pierwszych objawów należy także przewlekły ból podczas przełykania, który może promieniować aż do ucha.
Na kolejnych etapach rozwoju choroby może pojawić się także zesztywnienie języka, co wpływa na wyraźne wysławianie się, ale także utrudnia picie i jedzenie.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Aleksandra Zaborowska, dziennikarka Wirtualnej Polski
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.