Trwa ładowanie...

Michael J. Fox o pierwszych objawach choroby Parkinsona. Zaczęło się, gdy miał 30 lat

Michael J. Fox na ostatnim spotkaniu opowiedział o pierwszych objawach parkinsona
Michael J. Fox na ostatnim spotkaniu opowiedział o pierwszych objawach parkinsona (Getty Images)

Michael J. Fox, który zasłynął rolą w filmie "Powrót do przyszłości", opowiada o zmaganiach z ciężką chorobą, która przerwała jego karierę. Pierwsze objawy były nietypowe - zaczęło się od drętwienia palca. Lekarze zdiagnozowali u niego chorobę Parkinsona.

spis treści

1. Michael J. Fox cierpi na parkinsona

Michael J. Fox zadebiutował na ekranie jako piętnastolatek. Trzy lata później przeniósł się do Los Angeles, rozpoczynając filmową przygodę. Był u szczytu sławy, gdy pojawiły się pierwsze objawy choroby - początkowo je bagatelizował. Zaczęło się od drgania palca, ale szybko pojawiały się kolejne problemy.

Badania wykazały, że przyczyną jest choroba Parkinsona. Diagnoza była dla niego totalnym szokiem, zwłaszcza że miał wtedy zaledwie 30 lat. - To bardzo podstępna choroba. Kiedy zostajesz po raz pierwszy zdiagnozowany, objawy są stosunkowo niewielkie. U mnie był to drgający mały palec i bolące ramię – wspominał w jednym z wywiadów.

Zobacz film: "Wczesne objawy choroby Parkinsona"
Tracy Pollan i Michael J. Fox
Tracy Pollan i Michael J. Fox (Getty Images)

Z reguły objawy rozwijają się przez dłuższy okres. Jednak w przypadku aktora choroba postępowała lawinowo. Zaczął odczuwać drętwienie lewej części ciała, później doszły niekontrolowane ruchy, zaburzenia mowy i problemy z pamięcią.

- Zawsze z niezwykłą łatwością przychodziło mi zapamiętywanie nowych kwestii. Jednak podczas kręcenia moich ostatnich filmów miałem kilka ekstremalnych sytuacji, podczas których musiałem walczyć z samym sobą – opowiadał aktor. To ostatecznie zmusiło go do przerwania kariery i porzucenia większości zawodowych planów.

2. To choroba nieuleczalna

Jakie są wczesne objawy choroby Parkinsona?

  • okresowe drżenie ręki,

  • ból barku (tzw. bark zamrożony),

  • mikrografia, czyli pisanie małymi literami,

  • brak balansowania kończyny górnej podczas chodzenia,

  • zaczepianie jedną nogą o nierówności podłoża,

  • utrata węchu,

  • zaparcia,

  • zaburzenia zachowania w fazie snu REM.

Choroba sieje spustoszenie w mózgu. Zdiagnozowanie parkinsona nie zawsze jest proste, często rozpoznanie pada dopiero w zaawansowanej postaci. Tymczasem, jak w przypadku wielu innych schorzeń - im szybciej zostanie wprowadzone odpowiednie leczenie, tym większa szansa na spowolnienie postępu. Choroba Parkinsona nadal jest nieuleczalna.

Szacuje się, że w Polsce na parkinsona choruje nawet 100 tys. ludzi, a co roku przybywa osiem tys. kolejnych pacjentów. Parkinson najczęściej dotyka osoby po 60. roku życia, ale duży niepokój wśród lekarzy budzi tendencja do obniżania wieku chorujących.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze