Michał Figurski przeszedł udar. Opowiedział o pierwszych objawach
Michał Figurski w swojej najnowszej książce ujawnia kuluary swoich problemów zdrowotnych. Dziennikarz nie tylko od lat zmaga się z cukrzycą, ale też przeszedł udar mózgu. W Polsce to druga po chorobach serca przyczyna zgonu i pierwsza przyczyna trwałej niepełnosprawności u osób powyżej 40. roku życia.
1. Objawy przypominały przeziębienie
Dziennikarz, prezenter i producent radiowo-telewizyjny, Michał Figurski, jest autorem książki "Najsłodszy". Tytuł nawiązuje do choroby, z jaką 50-latek się zmaga już od 31 lat – cukrzycy. W autobiografii poświęcił również miejsce udarowi, z którym musiał się niedawno zmierzyć. Jak wspomina, źle się czuł od samego rana, był "nieobecny i rozkojarzony". Mimo to pojechał do pracy, ale tam jego samopoczucie dodatkowo się pogorszyło. Wspomina, że było mu zimno, czuł się zmęczony.
"Bolała mnie głowa, mięśnie, stawy i czułem się, jakby dopadło mnie przeziębienie" – pisze. Po powrocie do domu zażył leki na objawy infekcji i położył się do łóżka. Obudził się o trzeciej nad ranem, towarzyszyło mu silne przeświadczenie, że dzieje się coś złego. Zadzwonił do swojej lekarki, niedługo później przyjechała karetka.
"Jeszcze w karetce ogarnął mnie dziwny spokój. Mimo że wiedziałem, co się stało, nagle przestałem odczuwać panikę, spokojnie leżałem, patrząc w sufit, i wsłuchiwałem się w przeraźliwy sygnał pędzącej karetki. Potem wpadłem w czarną dziurę" – pisze.
W kolejnych dniach nieustannie tracił kontakt z rzeczywistością – niewiele pamięta z tamtego czasu, poza tym, że przy szpitalnym łóżku znalazła się jego rodzina, a on sam pokłócił się z pielęgniarką. Z tamtego czasu pamięta również swoje emocje: lęk, napady paniki i problemy z kontrolowaniem swojego ciała.
"W końcu przytomność powróciła. Najpierw ogarnęła mnie kompletna bezradność, bo poczułem, że lewa ręka i noga oraz połowa twarzy są zupełnie bezwładne. Miałem problemy z mówieniem i przełykaniem śliny. Potwornie bolała mnie głowa, a każdy ruch sprawiał ból i doprowadzał do omdlenia. Właśnie ten ból zapamiętałem z tamtego okresu najlepiej" - wyznaje.
2. Liczy się każda minuta
Według szacunków w Polsce co osiem minut ktoś doznaje udaru mózgu, najczęściej niedokrwiennego. W 2022 roku zarejestrowano 73 900 przypadków. Dane NFZ wskazują, że to druga po chorobach serca przyczyna zgonów w naszym kraju. Wśród przyczyn zatrzymania dopływu krwi do tkanek w mózgu wymienia się miażdżycę, nadciśnienie tętnicze i choroby układu sercowo-naczyniowego. Przewlekły stres, palenie tytoniu i spożywanie alkoholu oraz brak aktywności fizycznej i nadwaga to kolejne czynniki, które mogą zaburzyć prawidłowy przepływ krwi do mózgu.
Jak można rozpoznać udar? Czasami objawy są bardzo subtelne, ale w ich rozpoznaniu może pomóc akronim CZAS. Podkreśla on to, że w przypadku udaru mózgu każda minuta jest na wagę złota.
Akronim CZAS to:
- Ciężka ręka lub noga,
- Zaburzenia mowy,
- Asymetria twarzy,
- Słabe widzenie.
Wystąpienie któregoś z objawów wymaga niezwłocznego wezwania pomocy.
Karolina Rozmus, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.