Mięsak kościopochodny - przyczyny, objawy, rozpoznanie, leczenie

Mięsak kościopochodny jest najczęściej spotykanym nowotworem złośliwym kości – stanowi ponad 60% wszystkich nowotworów kości. Inne jego nazwy to kostniakomięsak i osteosarkoma. Choroba dotyczy przede wszystkim osób młodych. Rozwija się przy nasadach kości długich, na przykład w okolicach kolan (około 50% przypadków), kości ramieniowej, a także miednicy. Niekiedy choroba rozprzestrzenia się na inne organy, zazwyczaj na płuca i inne kości.

Mięsak kościopochodny - przyczyny

Większość zachorowań ma związek z przypadkowymi i nieprzewidywalnymi błędami w DNA komórek kości w okresie intensywnego wzrostu. Nie sposób skutecznie zapobiegać temu nowotworowi, ale wczesna diagnoza i podjęcie leczenia przynoszą dobre rezultaty. Kto jest szczególnie narażony na zachorowanie na mięsaka kościopochodnego? W grupie ryzyka są nastoletni chłopcy o wyższym niż przeciętnie wzroście. Ryzyko choroby wzrasta także u osób z rzadkimi syndromami nowotworowymi, na przykład z retinoblastomą i syndromem Li-Fraumeni, a także u dzieci, które przeszły radioterapię w ramach leczenia nowotworowego.

Zobacz film: "Wiedza i świadomość pacjentów w dobie Internetu"

Mięsak kościopochodny to najczęściej spotykany nowotwór złośliwy u dzieci – aż 70% przypadków dotyczy osób w fazie wzrostu. Ma to związek z faktem, że mięsak zwykle rozwija się z komórek tworzących rosnącą kość. Obserwuje się więcej zachorowań wśród chłopców niż wśród dziewcząt. Należy jednak pamiętać, że mięsak kościopochodny nie jest wyłącznie chorobą dzieci oraz młodzieży i może również wystąpić u osób nawet 70-letnich.

Mięsak kościopochodny - objawy

Objawy mięsaka to silne bóle chorych kości i stawów, które nasilają się w nocy i podczas ruchów. Wiele dzieci dotkniętych chorobą nowotworową kości budzi się w nocy i odczuwa silny ból kości podczas odpoczynku. Niekiedy dziecko zaczyna utykać bez wyraźnego powodu w postaci urazu. Tego typu objawów nie wolno zlekceważyć. W zajętym chorobowo miejscu mogą pojawić się wybrzuszenie lub obrzęk, zazwyczaj w kilka tygodni od wystąpienia bólu. Dolegliwości dotyczą zwykle długich kości w ciele. Guz rozwija się szybko, zmniejsza się masa ciała, pojawia się anemia, obrzęk kończyny – czasem ulega ona zdeformowaniu. Często dochodzi do złamań rąk i nóg, ponieważ nowotwór osłabia kość, która staje się podatna na urazy.

Mięsak kościopochodny - rozpoznanie i leczenie

Diagnozę stawia się po badaniach histopatologicznych – dzięki nim można określić typ i stopień złośliwości nowotworu kości. Niekiedy lekarze zlecają obrazowanie metodą rezonansu magnetycznego w celu znalezienia najlepszego miejsca na biopsję oraz sprawdzenia, czy mięsak nie zajął sąsiednich mięśni i tkanki tłuszczowej. Jeżeli lekarz zdiagnozował mięsak kościopochodny, zwykle wykonuje się tomografię komputerową klatki piersiowej, badanie kości lub dodatkowe badania metodą rezonansu magnetycznego, by ocenić, czy nowotwór nie spowodował przerzutów.

Leczenie mięsaka obejmuje kilka etapów. Polega na intensywnej, ale krótkiej chemioterapii indukcyjnej, następnie amputacji zajętej kończyny lub resekcji samego guza, a w ostatnim etapie ponownie chemioterapii. Mięsak kościopochodny jest trudny w leczeniu – od chwili postawienia diagnozy pięć lat przeżywa najwyżej 60% chorych. Dlatego tak ważne jest nielekceważenie nocnych bólów kości, ponieważ mogą być one jedynym sygnałem choroby.

Joanna Brodziak, ponad rok temu

Bibliografia

  • Frączek M. Podstawy diagnostyki i terapii nowotworów, Alfa Medica Press, Bielsko-Biała 2008, ISBN 978-83-7522-021-6
  • Jeziorski A., Szawłowski A., Towpik E., Chirurgia onkologiczna - tom 1-4, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2009, ISBN 978-83-200-3719-7
  • Markowska J. (red.), Terapie wspomagające w nowotworach złośliwych, MedPharm, Wrocław 2011, ISBN 978-83-60466-83-4

Źródła zewnętrzne

Onkologia

Komentarze (4)
~karen
~karen ponad rok temu

@~ANNA.P: Pani Aniu, nie wiem jaka jest przyczyna Pani dolegliwosci,ale znam przypadek mojej kolezanki.Bolal ją bark,ze nie mogla podniesc ręki,leczyła sie rok w por.ortopedycznej,Kiedys w czasie kąpieli zauważyła zmianę na piersi..mamografia..rak!Nowotwór piersi dobrze rokuje,ale tu niestety doszło do przerzutów do wątroby i węzłów chłonnych.Gdyby nie straciła roku u ortopety..moze w Pani przypadku przyczyna jest inna ale lepiej niczego nie przeoczyc.Pozdrawiam

Odpowiedz
~ANNA.P
~ANNA.P ponad rok temu

@~maly7274: wITAM ,JA ODCUWAM TO SAMO OD CZERWCA U.R;BYLAM U NEUROLOGA ,ORTOPEDY ILEKARZA REHABILITANTA;COŚ TAM POMOGŁO PO ZABIEGACH I LEKACH P\BÓLOWYCH ALE BOLI NADAL PRZY WYSIŁKU NAWET NIEWIELKIM:( NIE BIORĘ LEKÓW P\B ZASTRZYKÓWI PRZECIW ZAPALNYCH I JESZCZE ZUS NIE DAJEIWYPOCZĄC CIAGLE WZYWAJĄC NA ORZECZENIA I KONTROLE A WSZYSTKO TO Z CIĘZKIEJ PRACY NADMIERNEGO WYSIŁKU:(

Odpowiedz
~maly7274
~maly7274 ponad rok temu

Od sierpnia odczuwam ból w barku. Do około grudnia łudziłam się, że to może jakieś niedoleczone zapalenie. W grudniu jednak ból stał się częstszy i silniejszy. Pojawiał się w czasie niewielkiego wysiłku- zawieszanie zasłon, mycie okien. Z powodu bólu nie mogłam spać na prawym boku i często przebudzałam się. Dziś (kwiecień) sprawa wygląda podobnie, z tym, że ból promieniuje aż do dłoni i pojawia się nawet wtedy, gdy nie przeciążam barku (w momencie, gdy zawieszę na barku torbę, w której mam jedynie klucze i portfel ból po kilku chwilach się pojawia). Mam kłopoty z podnoszeniem ręki do góry, nie jestem w stanie samodzielnie zdjąć koszulki (przez głowę) tak, aby nie bolało. Często bolą mnie kości palców.
Nie zauważyłam oprócz tego żadnych zmian. Prowadzę aktywny tryb życia, więc nie jestem w stanie stwierdzić, czy zmęczenie, które odczuwam jest spowodowane aktywnością czy kłopotami ze zdrowiem. Nigdy nie uczestniczyłam w żadnym wypadku, nie miałam złamania, nie stłukłam barku.
Czy wymienione przeze mnie objawy mogą być objawami kostniakomięsaka? Proszę mi powiedzieć do jakiego lekarza powinnam się udać: ortopedy czy neurologa?

Odpowiedz
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Mięsak kościopochodny - przyczyny, objawy, rozpoznanie, leczenie
najnowsze pytania

grupy wsparcia i fora dyskusyjne

Pomocni lekarze

Artykuły Mięsak kościopochodny - przyczyny, objawy, rozpoznanie, leczenie
Mięsak kościopochodny - przyczyny, objawy, rozpoznanie, leczenie

Naukowcy odkryli nowotwór w skamielinie sprzed 1,7 mln lat (WIDEO)

Naukowcy odkryli nowotwór w skamielinie sprzed 1,7 mln lat (WIDEO)

, archeolodzy znaleźli skamieliny osobnika sprzed około 1,7 mln lat, który chorował na raka. Nowotwór stwierdzono w kości śródstopia. Był to mięsak (...) kościopochodny, czyli bardzo agresywna forma nowotworu. Choć nie...

Zespół nerczycowy - przyczyny, objawy, rozpoznanie, leczenie, powikłania

Zespół nefrotyczny - zdjęcia

Zespół nefrotyczny - zdjęcia

Dysfunkcja kłębuszków nerkowych u chorego na zespół nerczycowy.

Achalazja - przyczyny, objawy, diagnostyka, leczenie

Widok przełyku (zdjęcie RTG)

Widok przełyku (zdjęcie RTG)

Na zdjęciu widać słup środka cieniującego i zjawisko zwane „dziobem ptaka" pozwalające na rozpoznanie achalazji.

Zakrzepica żył głębokich - przyczyny, objawy, leczenie

Zapalenie żył głębokich (zdjęcia)

Zapalenie żył głębokich (zdjęcia)

Zakrzepica żył głębokich ma często poważne skutki, dlatego pilne jest rozpoznanie tego schorzenia. Często jest początkiem powstania żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej.

Wyrostek robaczkowy - rodzaje, przyczyny i objawy, powikłania, rozpoznanie, leczenie, różnicowanie z innymi chorobami, dzieci

Ostre zapalenie wyrostka - zdjęcia

Ostre zapalenie wyrostka - zdjęcia

Istnieją dwa sposoby operacyjnego usunięcia wyrostka: laparoskopowy i klasyczny.

Choroba Kawasaki - przyczyny, objawy, przebieg, rozpoznanie, leczenie

Zdjęcia chorego chłopca na Facebooku

Zdjęcia chorego chłopca na Facebooku

Matka, dodając fotografię przedstawiającą objawy choroby, uratowała dziecku życie. Okazało się, że chłopiec cierpi na chorobę Kawasaki.