Trwa ładowanie...

Mięta w ciąży - charakterystyka mięty, czy można stosować miętę w ciąży

 Katarzyna Wąś-Zaniuk
03.01.2023 15:49
Mięta w ciąży - czy stosowanie jej jest bezpieczne?
Mięta w ciąży - czy stosowanie jej jest bezpieczne? (123rf)

Mięta w ciąży stosowana jest zwykle na nieprzyjemne dolegliwości ze strony układu pokarmowego. Na wielu forach internetowych można przeczytać opinie sugerujące, że stosowanie naparu z liści mięty pieprzowej może okazać się zbawienne w przypadku pojawiających się porannych mdłości, wzdęć czy zaparć. Niektóre ciężarne nie chcą sięgać po tę popularną roślinę zielarską z obawy o zdrowie swoje i swojego nienarodzonego dziecka. Co uważają na ten temat specjaliści? Czy stosowanie mięty w ciąży jest w pełni bezpieczne?

spis treści

1. Charakterystyka mięty

Mięta jest popularną rośliną zielarską, wywodzącą się rodziny jasnotowatych. Prozdrowotne właściwości tego ziela wykorzystywane były już w czasach starożytności. Mięta doskonale łagodzi dolegliwości układu pokarmowego, ponieważ działa rozkurczowo na mięśnie gładkie. Można wyróżnić ponad 30 gatunków mięty, jednak do szczególnie popularnych należą: mięta pieprzowa, mięta polna oraz mięta zielona.

W Polsce szczególną popularnością cieszy się mięta pieprzowa. W składzie mięty znajduje się wiele cennych substancji m.in. olejek eteryczny, karotenoidy, kwasy fenolowe, garbniki, związki flawonowe, związki goryczkowe, fitosterole oraz sole mineralne. Występujący w składzie rośliny mentol wykorzystywany jest do produkcji preparatów do higieny jamy ustnej (płynów do płukania, past do zębów).

Zobacz film: "Soki ekologiczne"

Zobacz także:

2. Czy można stosować miętę w ciąży?

Kobiety w ciąży sięgają po miętę, gdy chcą załagodzić dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego. Bardzo często zdarza się, że pacjentki ciężarne uskarżają się nie tylko na zmęczenie, ale również na mdłości, niestrawności, bóle brzucha, wymioty, wzdęcia czy zaparcia. Czy stosowanie mięty w ciąży może zagrażać zdrowiu ciężarnej lub jej dziecka?

Okazuje się, że mięta w ciąży może okazać się niezwykle pomocna. Napar z liści mięty pieprzowej skutecznie niweluje dolegliwości układu trawiennego i rozluźnia mięśnie gładkie przewodu pokarmowego.

Zawarty w składzie rośliny olejek miętowy działa silnie przeciwwymiotnie. Skutecznie łagodzi nudności, z tego powodu napar na bazie rośliny może być stosowany wspomagająco. Przyjmuje się, że wypicie jednej, maksymalnie dwóch filiżanek naparu z liści mięty pieprzowej nie wykazuje szkodliwego działania w przypadku kobiet ciężarnych.

Zobacz także:

Mięta w ciąży wykazuje działanie lecznicze, nie należy jednak przesadzać z ilością stosowanych herbat czy naparów. Zastosowanie zbyt dużej dawki naparu może spowodować odwrotny efekt i zamiast działać przeciwwymiotnie, wywołać u ciężarnej odruch wymiotny. Mięta spożyta w nadmiarze może także spowodować senność czy problemy z równowagą. Dodatkowo, duża ilość naparu z mięty może nadmiernie rozluźnić mięśnie przełyku, czego konsekwencją jest zgaga.

Oczywiście, nie należy zapominać o tym, że ciąża rządzi się własnymi prawami. Każda pacjentka przechodzi ją inaczej, dlatego przed zastosowaniem mięty warto zasięgnąć porady lekarza

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze