Trwa ładowanie...

Mikrodermabrazja - co to jest, rodzaje, wskazania, przeciwwskazania, cena

 Katarzyna Wąś-Zaniuk
17.03.2023 11:55
Mikrodermabrazja to zabieg kosmetyczny pozwalający na złuszczenie zrogowaciałego naskórka.
Mikrodermabrazja to zabieg kosmetyczny pozwalający na złuszczenie zrogowaciałego naskórka. (Adobe Stock)

Mikrodermabrazja to zabieg kosmetyczny pozwalający na złuszczenie zrogowaciałego naskórka. Dzięki niej można odświeżyć oraz uelastycznić skórę, a także pozbyć się niechcianych problemów takich jak przebarwienia czy zaskórniki. Na które urządzenie do mikrodermabrazji warto zwrócić szczególną uwagę? Ile kosztuje zabieg?

spis treści

1. Mikrodermabrazja – co to jest?

Mikrodermabrazja, nazywana również mikropeelingiem kontrolowanym jest bezbolesnym zabiegiem mechanicznego złuszczania zrogowaciałego naskórka. Dzięki mikrodermabrazji można dokładnie oczyścić skórę, a także wspomóc odbudowę włókien kolagenowych. Największym zaineresowaniem wśród klientów gabinetów kosmetologicznych cieszą się takie zabiegi jak: mikrodermabrazja twarzy oraz mikrodermabrazja pleców.

Warto nadmienić, że skóra po przeprowadzonym zabiegu lepiej przyswaja składniki aktywne z preparatów kosmetycznych np. toników, boosterów, kremów czy masek. Mikrodermabrazja cieszy się ogromną popularnością wśród klientek, podobnie jak oczyszczanie wodorowe twarzy, dermapen czy mezoterapia bezigłowa.

2. Rodzaje mikrodermabrazji i wskazania

Zobacz film: "Skąd się bierze ból pooperacyjny?"

Gabinety kosmetologiczne oferują klientom następujące rodzaje mikrodermabrazji:

mikrodermabrazja diamentowa – metoda ta przeprowadzana jest za pomocą urządzenia wyposażonego w głowice ścierające. Powierzchnia głowicy do mikrodermabrazji diamentowej posiada powłokę z kryształkami diamentu o różnej grubości ziarenek.

Ten rodzaj zabiegu dedykowany jest do osób, które borykają się z bliznami skórnymi, przebarwieniami czy zmarszczkami mimicznymi.

mikrodermabrazja korundowa – metoda pozwala na mechaniczne oraz maszynowe złuszczanie naskórka. W trakcie zabiegu kosmetolog wykorzystuje obojętnie chemicznie kryształki tlenku glinu.

Wskazaniem do przeprowadzenia mikrodermabrazji korundowej są rozszerzone pory, nadmiernie zrogowaciała skóra, skóra przetłuszczająca się. Dodatkowo, zabieg doskonale sprawdzi się u osób z bliznami, przebarwieniami skóry, rozstępami oraz zmarszczkami.

mikrodermabrazja wodno-tlenowa, znana również jako oxybrazja – czynnikiem, który jest wykorzystywany do złuszczania wierzchniej warstwy naskórka są rozproszone pod ciśnieniem strumienia krople soli fizjologicznej.

Oxybrazja uchodzi za najbardziej delikatny rodzaj mikrodermabrazji, z tego powodu, mogą z niej korzystać osoby z cerą naczynkową oraz wrażliwą.

mikrodermabrazja laserowa – jest to zabieg złuszczania naskórka przy użyciu ablacyjnego lasera frakcyjnego o niewielkiej mocy.

Dla kogo mikrodermabrazja laserowa? Metoda polecana jest wszystkim tym, którzy chcą zmniejszyć widoczność ujść gruczołów łojowych, zredukować ilość zaskórników skórnych, poprawić koloryt cery oraz odżywić skórę, wyeliminować przebarwienia słoneczne oraz potrądzikowe.

3. Przeciwwskazania do mikrodermabrazji

Mikrodermabrazji nie jest wskazana w przypadku pacjentów chorujących na:

Wśród przeciwwskazań warto wymienić również aktywną opryszczkę, aktywną infekcję bakteryjną, grzybiczą bądź wirusową, zakażenie wirusem HIV, trądzik różowaty, świeże rany.

Zabiegu nie powinno się wykonywać także u osób stosujących leki steroidowe, środki immunosupresyjne, leki z tetracyklinami, izotretynoiną.

4. Mikrodermabrazja - jak przebiega zabieg?

Jak przebiega laserowa mikrodermabrazja krok po kroku? Otóż, na 60 minut przed zabiegiem na obszar poddawany zabiegowi osoba wykonująca procedurę nakłada maść znieczulającą. Po upływie określonego czasu specjalista usuwa resztki maści, dokładnie oczyszcza skórę, a następnie przechodzi do głównej części zabiegu.

Procedura przeprowadzana jest z użyciem lasera ablacyjnego, pracującego z małą mocą, który umożliwia ultraprecyzyjną mikroablację naskórka. Cały zabieg trwa około 15-45 minut.

Mikrodermabrazja diamentowa krok po kroku

Przed wykonaniem zabiegu specjalista zmywa z twarzy pacjentki/pacjenta wszelkie zanieczyszczenia np. w postaci makijażu. W kolejnym kroku do ciała przyłożona zostaje specjalna głowic diamentowa z grubością ziaren (dopasowaną do opracowywanego obszaru na ciele).

Pracownik gabinetu kosmetologicznego przesuwa głowicę po całej powierzchni poddawanej zabiegowi. Efekty zabiegu uzyskuje się dzięki działaniu diamentu oraz zasysania przez urządzenie. Cały zabieg trwa około 30 minut.

5. Mikrodermabrazja – efekty przed i po

Efekty mikrodermabrazji diamentowej można zaobserwować już po pierwszym przeprowadzonym zabiegu. Metoda pozwala intensywnie i głęboko oczyścić skórę, wyeliminować zaskórniki i przebarwienia skórne. Regularnie wykonywana mikrodermabrazja diamentowa spłyca zmarszczki, a także wygładza pozostałości po zmianach trądzikowych.

Procedura ta poprawia też koloryt, gęstość i napięcie skóry, dzięki czemu cera wygląda bardziej promiennie i młodo. Zabiegi mikrodermabrazji umożliwiają wyeliminowanie takich problemów skórnych jak rozstępy, cellulit czy rozszerzone pory.

Mikrodermabrazja laserowa umożliwia usunięcie zaskórników oraz zanieczyszczeń obecnych w porach skóry. Dzięki tej metodzie można wyregulować ilość wytwarzanego przez skórę sebum, wyeliminować przebarwienia skórne. Po zabiegu mikrodermabrazji laserowej zaobserwować można poprawę kolorytu cery. Metoda umożliwia także wygładzenie drobnych zmarszczek.

Oxybrazja, zwana także mikrodermabrazją wodno-tlenową zwiększa elastyczność skóry, spłyca powierzchowne zmarszczki mimiczne, zmniejsza widoczność porów, przebarwień oraz blizn potrądzikowych.

Mikrodermabrazja korundowa pozwala rozjaśnić i wygładzić cerę w taki sposób, by wyglądają młodziej i promienniej. Efekty złuszczania mikrokryształkami korundu to również mniejsza ilość zmarszczek skórnych. Zabieg pomaga zwalczyć niedoskonałości, przebarwienia, rozstępy czy blizny potrądzikowe.

6. Mikrodermabrazja - skutki uboczne

Zabiegi mikrodermabrazji zazwyczaj nie powodują działań niepożądanych, zwłaszcza delikatne metody takie jak np. mikrodermabrazja wodno-tlenowa. U niewielkiej ilości pacjentek mogą pojawić się delikatne podrażnienia, powodujące uczucie pieczenia, mrowienia, swędzenia, na skutek przeprowadzonej mikrodermabrazji diamentowej czy korundowej.

Nieprzyjemne dolegliwości występują bardzo rzadko i są przejściowe. Polecana na trądzik, mikrodermabrazja laserowa może z kolei spowodować zaczerwienienie lub przejściowe pieczenie.

7. Mikrodermabrazja a ciąża

Czy mikrodermabrazję można wykonywać w ciąży? Tak, o ile nie mamy na myśli mikrodermabrazji laserowej. Dopuszczalne są jednak:

  • zabiegi mikrodermabrazji diamentowej,
  • zabiegi mikrodermabrazji wodno-tlenowej
  • zabiegi mikrodermabrazji korundowej.

Warto jednak zaznaczyć, że skóra kobiet, które spodziewają się dziecka jest bardziej narażona na podrażnienia czy przebarwienia pojawiające się na skórze pod wpływem promieniowania słonecznego. Po wykonaniu mikrodermabrazji diamentowej, oxybrazji (mikrodermabrazji wodno-tlenowej) czy mikrodermabrazji korundowej, przyszłe mamy powinny stosować kremy z wysokim filtrem. Używanie kremów przeciwsłonecznych pozwoli uniknąć przebarwień skórnych.

8. Cena mikrodermabrazji

Jeden, 45 minutowy zabieg mikrodermabrazji korundowej kosztuje od 100 do 180 złotych. Cena za pojedynczy zabieg mikrodermabrazji laserowej twarzy kosztuje od 280-330 złotych. Mikrodermabrazja laserowa pleców jest droższa od mikrodermabrazji laserowej twarzy. Cena mikrodermabrazji laserowej pleców wynosi od 450 do 550 złotych.

Jeden półgodzinny zabieg oxybrazji kosztuje 200 złotych. Dla porównania oxybrazja z infuzją tlenową na twarz kosztuje z kolei 290 złotych. Drugi z zabiegów trwa niecałą godzinę.

Koszt mikrodermabrazji diamentowej, podobnie jak w przypadku innych metod, uzależniony od obszaru ciała, na którym za zostać wykonany zabieg. Za jeden zabieg trzeba zapłacić od 150 do 220 złotych.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Następny artykuł: Opatrunki i bandażowanie
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze