Trwa ładowanie...

Mikstura na ból gardła - przepis i właściwości

 Magdalena Bury
15.06.2023 15:48
Sól kamienna to jeden ze składników mikstury na ból gardła
Sól kamienna to jeden ze składników mikstury na ból gardła (123rf)

Mikstura na ból gardła sprawdzi się szczególnie w okresie wzmożonych przeziębień i zachorowań na grypę. Chociaż trwa jeszcze kalendarzowe lato, większość z nas już zaczyna skarżyć się na bóle gardła i kaszel. Walczmy z tym naturalnie. Miksturę na chore gardło możesz przygotować sam.

spis treści

1. Przepis na sprawdzoną miksturę na ból gardła

Zobacz film: "Mikstura na ból gardła. Przygotujesz ją w domu"

Boli cię gardło i nie możesz nic przełknąć? Wypróbuj naturalnę metodę uśmierzania bólu - miksturę do płukania gardła. Wystarczy kilka składników, a przygotowanie jest bardzo łatwe. Zobacz wideo, by poznać przepis i zasady stosowania.

Autorką przepisu na naturalną płukankę jest Stefania Korżawska, specjalistka od ziołolecznictwa. Składniki potrzebne do przygotowania płynu to: suszone listki szałwii, ocet jabłkowy, miód, sól kuchenna. Łyżeczkę suszonej szałwii zalewamy wrzątkiem, przykrywamy i odstawiamy na około dziesięć minut.

Potem odcedzamy napar i czekamy, aż wystygnie. Następnie dodajemy płaską łyżeczkę soli, łyżeczkę octu i jedną łyżkę miodu. Wszystko dokładnie mieszamy. Ciepłą, ale nie gorącą miksturą płuczemy gardło przynajmniej trzy razy dziennie.

Nie połykamy jednak płynu. Podczas choroby warto wykorzystywać produkty, które na co dzień mamy w domu. Okazuje się, że mogą być tak samo, a nawet bardziej skuteczne od preparatów, dostępnych w aptece.

Co ważne, nie zawierają konserwantów, barwników ani sztucznych aromatów. Dodatkowo, nie kosztują tak dużo, a ich przygotowanie nie zajmuje wiele czasu. Domowe mieszanki przyspieszają powrót do zdrowia, zawierają wiele cennych składników odżywczych i witamin.

2. Właściwości składników

Dlaczego akurat te składniki mają zniwelować ból gardła? Listki szałwii pełne są substancji aktywnych, które hamują rozprzestrzenianie się bakterii – nawet tych odpornych na działanie antybiotyków. Znajdziemy w nich też witaminę A, C i te z grupy B oraz wapń, magnez, potas czy żelazo. Szałwia to też bogactwo olejku eterycznego, flawonoidów i tanin.

Kolejnym składnikiem jest sól, która działa odkażająco, a w przypadku śluzu w gardle – wysuszająco. Płukanie gardła wodą z dodatkiem soli niweluje obrzęk i rozrzedza wydzielinę.

Mikstura zawiera też miód. To naturalny antybiotyk chroniący organizm przed roztoczami, bakteriami i wirusami. Ostatnim elementem jest ocet jabłkowy. Płyn działa ściągająco i odkażająco na gardło. Okazuje się, że już samo płukanie gardła pomoże wzmocnić odporność i uchronić nas przed jesienno-zimowymi infekcjami.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze