Trwa ładowanie...

Miliony Polaków mogą mieć problem. Zakup tych leków graniczy z cudem

 Karolina Rozmus
24.02.2023 09:57
Kryzys lekowy wciąż trwa. Lutowy raport nie pozostawia złudzeń
Kryzys lekowy wciąż trwa. Lutowy raport nie pozostawia złudzeń (East News)

Niedawne analizy wskazywały, że niemal cała Europa boryka się z kryzysem lekowym. To skutki pandemii COVID-19, wojny w Ukrainie i przerwanych łańcuchów dostaw. Najnowszy raport z lutego wskazuje, że choć sporo leków wróciło do aptek, to deficyt innych wciąż utrzymuje się w Polsce na wysokim poziomie.

spis treści

1. Brakuje leków na cukrzycę i antybiotyków

Raport z lutego 2023 roku opublikował portal GdziePoLek. Przypomina w nim, że od początku publikacji comiesięcznych statystyk największy kryzys lekowy odnotowano w sierpniu 2019 roku, kiedy w aptekach brakiem dotknięte było 50 produktów.

W tym miesiącu lista zawiera 41 leków na receptę, co pokazuje niezmiennie trudną sytuację na rynku farmaceutycznym.

Zobacz film: "Objawy cukrzycy. Nie ignoruj ich"

Leki wytypowano zgodnie z kryterium spadku dostępności w aptekach o co najmniej 50 proc. i brakiem łatwo dostępnych zamienników. Na liście wciąż utrzymują się nowoczesne leki stosowane w terapii cukrzycy, a także antybiotyki - zwłaszcza w formie zawiesin przeznaczonych do leczenia dzieci.

Coraz trudniej kupić takie antybiotyki jak:

  • Augmentin ES,
  • Amoksiklav ES,
  • Ceclor,
  • Ceroxim,
  • Zinnat,
  • Ospen 1000 w tabletkach i Ospen 750 w formie zawiesiny,
  • Duracef.

2. Na te leki pacjenci czekają z niecierpliwością

Dostępność z 55 proc. do zaledwie 8 proc. GdziePoLek odnotował także w stosunku do leku Encortolon z przeciwzapalnym glikokortykosteroidem prednizolonem. Zaledwie 27 proc. aptek współpracujących z portalem ma na stanie preparat Flexove zawierający 625 mg chlorowodorku glukozaminy.

Niemal nie do kupienia jest Flixonase Nasule, krople donosowe z przeciwzapalnym propionianem flutykazonu. Spadła też dostępność preparatu Hepa-Merz 3000 z asparaginianem ornityny stosowanego przy powikłaniach chorób wątroby obejmujących zaburzenia neurologiczne i psychiatryczne.

Lista leków, z których zakupem pacjent może mieć problemy, jest jednak znacznie dłuższa.

Lista trudno dostępnych leków obejmuje aż 41 pozycji
Lista trudno dostępnych leków obejmuje aż 41 pozycji (GdziePoLek)

Jednocześnie, jak donosi portal, wiemy, które z leków są najbardziej wyczekiwanymi. Wielu chorych zapisało się na stronie GdziePoLek na powiadomienia o lekach przeciwcukrzycowych z grupy analogów glukagonopodobnego peptydu-1 – Trulicity i Ozempic, a także na powiadomienia o leku stosowanym w otyłości – Saxenda.

Diabetycy oczekują także na Mounjaro, najnowszy lek przeciwcukrzycowy zawierający tirzepatyd.

Jednak, jak wskazują statystyki, najbardziej oczekiwane są preparaty medycznej marihuany. Producent informuje, że pierwszych dostaw można się spodziewać na początku kwietnia.

Źródło: GdziePoLek

Karolina Rozmus, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze