Milocardin – skład, wskazania, przeciwwskazania i skutki uboczne
Milocardin to produkt leczniczy w postaci kropli doustnych o działaniu uspokajającym i rozkurczowym. Substancjami aktywnymi, które odpowiadają za właściwości preparatu są: ester etylowy kwasu alfa-bromoizowalerianowego oraz sól sodowa fenobarbitalu. Lek stosuje się w łagodzeniu nadmiernej pobudliwości, nerwicy wegetatywnej, przyśpieszenia bicia serca lub wzmożonej perystaltyki jelita grubego. Co warto wiedzieć?
1. Co to jest Milocardin?
Milocardin to lek wykazujący działanie uspokajające i rozkurczowe. Ma postać kropli doustnych i jest wydawany wyłącznie z przepisu lekarza. Zawiera ester etylowego kwasu alfa-bromoizowalerianowego oraz fenobarbital sodowy.
Ester etylowy kwasu alfa-bromoizowalerianowego wywiera słabe działanie uspokajające na ośrodkowy układ nerwowy, wpływa także regulująco na czynność układu krążenia i przewodu pokarmowego. Rozpuszczalna sól sodowa fenobarbitalu w małych dawkach ma działanie sedatywne, nasila także działanie estru etylowego kwasu alfa-bromoizowalerianowego.
Jaki jest skład kropli Milocardin? Dawka 15 g roztworu zawiera 300 mg estru etylowego kwasu alfa-bromoizowalerianowego i 300 mg fenobarbitalu sodowego. Pozostałe składniki to olejek miętowy, olejek chmielowy, etanol 96%, sodu wodorotlenek, woda oczyszczona.
W związku z problemami z dostępnością leku w aptekach często pojawia się pytanie, czy istnieje zamiennik Milocardinu. Okazuje się, że ten produkt go nie posiada. Na rynku są preparaty o podobnym działaniu, ale skład nie jest taki sam.
Ponieważ Milocardin krople był lekiem wydawanym na podstawie recepty, o alternatywnym leczeniu powinien zdecydować lekarz.
2. Jak stosować lek Milocardin?
Ponieważ krople Milocardin wykazują działanie uspokajające oraz rozkurczające, wskazaniem do ich stosowania jest nadmierna pobudliwość nerwowa, czynnościowe zaburzenia układu krążenia (przyspieszenie bicia serca), wzmożona perystaltyka jelita grubego oraz łagodna nerwica wegetatywna (zaburzenia czynności narządów i układów na tle nerwowym).
Lek stosuje się doustnie z niewielką ilością wody lub na cukrze, zawsze zgodnie z zaleceniami lekarza. Jak wygląda jego dawkowanie?
Początkowo zażywa się od 5 do 10 kropli 2-3 razy na dobę. W razie potrzeby dawkę można zwiększyć do 20-25 kropli 3 razy na dobę. Gdy występuje przyspieszenie bicia serca (napad tachykardii emocjonalnej) podaje się 30-40 kropli jednorazowo.
W przypadku pominięcia dawki leku należy ją przyjąć tak szybko, jak jest to możliwe. Ale uwaga! Jeżeli zbliża się pora przyjęcia kolejnej dawki leku, nie należy przyjmować dawki pominiętej, czyli przyjmować podwójnej dawki leku w celu uzupełnienia pominiętej dawki. Grozi to przedawkowaniem.
W razie zażycia większej niż zalecana dawki leku Milocardin skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą. Objawami przedawkowania w ostrym zatruciu dużą dawką leku są drgawki, zaburzenia koordynacji ruchowej (ataksja), osłupienie, śpiączka czy porażenie oddechu.
3. Przeciwwskazania, środki ostrożności i skutki uboczne
Leku Milocardin krople nie należy stosować w przypadku:
- nadwrażliwości na substancje czynne lub którykolwiek z pozostałych składników tego leku. Gdy podczas stosowania leku pojawią się zmiany skórne lub inne objawy nadwrażliwości, należy go odstawić i skontaktować się z lekarzem,
- dzieci,
- uszkodzenia wątroby,
- choroby alkoholowej,
- padaczki,
- uszkodzenia mózgu,
- choroby psychicznej,
- ciąży,
- karmienia piersią.
Należy zachować szczególną ostrożność stosując lek, gdy pacjent ma:
- chorobę Parkinsona,
- niewydolność oddechową,
- miastenię,
- obrzęk śluzowaty,
- porfirię,
- rozedmę płuc,
- niewydolność nerek,
- niewydolność serca
Lek należy ostrożnie stosować także w ciężkich zatruciach lekami, które wpływają hamująco na ośrodkowy układ nerwowy.
Podczas stosowania leku mogą niebezpieczne zmiany skórne, takie jak:
- zespół Stevensa-Johnsona (objawiający się nietrwałymi pęcherzami oraz nadżerkami na błonach śluzowych z towarzyszącą gorączką i bólami stawowymi),
- toksyczne martwicze oddzielanie się naskórka, objawiające się wysypką, czerwono zabarwionymi kolistymi plamami, często z umieszczonym centralnie pęcherzem.
Innymi skutkami ubocznymi mogą być:
- owrzodzenia jamy ustnej, gardła, nosa, narządów płciowych (najwyższe ryzyko pojawienia się ciężkich zmian skórnych występuje w pierwszych tygodniach leczenia),
- zapalenie spojówek,
- nadmierne uspokojenie,
- depresja,
- senność,
- zaburzenia oddychania,
- zawroty i bóle głowy,
- bóle stawowe,
- zapalenie wątroby,
- żółtaczka.
Wszystkie, także rzadsze działania niepożądane, które mogą pojawić się podczas leczenia preparatem Milocardin zawiera ulotka dołączona do opakowania.
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.