Minimalna interwencja nikotynowa

Fragment książki "Zespół uzależnienia od nikotyny – ujęcie interdyscyplinarne"

Uznaną metodą motywowania pacjentów do leczenia uzależnienia jest minimalna interwencja antynikotynowa (MIA). MIA oznacza około trzyminutową rozmowę z pacjentem opierającą się najczęściej na zasadzie „pięciu P”` (Pytaj, Poradź, Planuj, Pamiętaj, Pomagaj):

Zobacz film: "Kiedy należy zgłosić się do psychiatry?"

 1. Pytaj pacjenta przy każdym kontakcie, czy pali tytoń.
 2. Poradź, aby przestał palić.
 3. Planuj z pacjentem rozpoczęcie terapii antynikotynowej.
 4. Pomóż w wyborze właściwej terapii antynikotynowej.
 5. Pamiętaj, aby przy każdej kolejnej wizycie zapytać pacjenta o jego relację do palenia tytoniu.

MIA metodą „pięciu P” jest adaptacją do warunków polskich amerykańskiego programu pięciu A (Ask, Advise, Assess, Assist and Arrange). Metoda ta została opublikowania w czasopiśmie JAMA w 2000 r. i jest obecnie standardem postępowania z pacjentem uzależnionym w wielu krajach. Siłę uzależnienia można zmierzyć za pomocą Testu Uzależnienia od Nikotyny Fagerströma, siłę motywacji Testem Motywacji do Zaprzestania Palenia według Schneider. Skuteczność krótkiej porady lekarskiej stosowanej w ramach codziennej praktyki szacuje się na 2–3%.

| Gdyby każdy lekarz w Polsce udzielił takiej porady, oznaczałoby to rocznie 100 000–150 000 osób wyleczonych. | | --- |

Od wdrożenia MIA do zmiany poczucia kontroli przez pacjenta i podjęcia decyzji o leczeniu zespołu uzależnienia od nikotyny mija pewien czas. Zmiana postaw pacjenta ma charakter wyraźnie procesualny i stopniowy, dlatego lekarz nie powinien się zniechęcać brakiem skuteczności wielokrotnego przeprowadzenia MIA. Lekarz zawsze powinien rozmawiać z pacjentem o:

 1. konsekwencjach krótko- i długoterminowych palenia,
 2. omawiać korzyści związane z zaprzestaniem palenia,
 3. omawiać bariery utrudniające zaprzestania palenia.

Decyzja pacjenta o zaprzestaniu palenia winna wiązać się z częstymi wizytami wspomagającymi u lekarza. Warto zaproponować także farmakoterapię (omówioną w następnym rozdziale książki) i wspomagającą psychoterapię behawioralno-poznawczą. Jakie mogą być trudności w podjęciu decyzji o zaprzestaniu palenia? Gajewski i wsp. podają, że trudnościami tymi są:

 • niedostateczna motywacja,
 • wystąpienie nikotynowego zespołu abstynencyjnego,
 • obawa przed niepowodzeniem próby zaprzestania palenia,
 • obawa przed przytyciem,
 • brak wsparcia środowiska,
 • obniżenie nastroju,
 • czerpanie przyjemności z palenia.

Minimalna Interwencja Antynikotynowa oraz edukacja mają na celu przekonanie pacjenta, aby te trudności pokonał i rozpoczął terapię. Należy także za każdym razem przedstawiać korzyści z niepalenia, o których pacjent powinien

wiedzieć. Gajewski i wsp. w Podręcznym przewodniku leczenia uzależnienia od tytoniu dla lekarzy i pielęgniarek podają potrzebę uświadomienia pacjentowi następujących korzyści uniknięcie zagrożeń zdrowotnych:

 1. zwiększenie skuteczności leczenia chorób związanych z paleniem,
 2. poprawa ogólnego stanu zdrowia i większa sprawność fizyczna,
 3. lepsze samopoczucie,
 4. poprawa smaku i węchu,
 5. dobry przykład dla dzieci,
 6. zdrowsze dzieci,
 7. nienarażanie innych na wdychanie dymu papierosowego,
 8. koniec z ciągłym planowaniem trwałego zaprzestania palenia,
 9. wolniejsze starzenie się skóry i opóźnienie powstawania zmarszczek,
 10. dom, samochód, ubranie, oddech nie cuchną dymem tytoniowym,
 11. oszczędność pieniędzy.

W USA zaleca się motywowanie pacjentów metodą algorytmu 5R:

 1. Relevance – odniesienia personalnego.
 2. Risk – ocena ryzyka palenia.
 3. Rewards – korzyści z niepalenia.
 4. Roadblocks – przeszkody.
 5. Repetition – powtarzanie.

Minimalna Interwencja Antynikotynowa powinna być metodą powszechnie stosowaną przez lekarzy i należeć do procedur obowiązkowych w praktyce każdej specjalności. Ostatnio Minimalną Interwencję Antynikotynowa zredukowano ze Strategii 5P do Strategii ABC. Według tej strategii wszyscy lekarze powinni:

 • zapytać o uzależnienie (A – ask),
 • dać krótką poradę (B – breif advice),
 • pomóc osobom, które chcą się leczyć (C – cessation suport).

Fragment książki pt.: "Zespół uzależnienia od nikotyny – ujęcie interdyscyplinarne"

Autor: pod red. T. Pietrasa i A. Witusika

Wydawca: Wydawnictwo Continuo

Komentarze (1)
~WrCBzXWRmi
~WrCBzXWRmi ponad rok temu

MichałMike ..Chciałem napisać mniej więcej to samo .Moja hisoirta rzucania nie wiele rf3żni się od Twojej, z tym , że nie palę od 7 sierpnia to będzie jakieś 2,5 miecha także krf3cej niż u Ciebie gratki. Ale ja za to dłużej paliłem. Mam 29 lat, paliłem nałogowo już 14 lat z prawie roczną przerwą (2004). W ostatnich latach przekraczałem paczkę. Byłem bardzo uzależniony, dużo też piłem (piję) alkoholu, co jest b.dużym problemem w rzucaniu palenia niestety. Żeby nie przynudzać postaram się punktowo napisać co jest dobre a co nie (oczywiście to tylko moje subiektywne zdanie). Mi ktoś tak pomf3gł więc może i ja komuś pomogę:)1. Plastry są do bani nie czułem żadnej rf3żnicy. Ja brałem Niquitin czy jakoś tak. Gumy do żucia to ściema Nic nie pomagają a do tego są paskudne w smaku/2. Tabex bułgarski specyfik. Dobry!!!! Dzięki niemu rzuciłem . Daje uczucie podobne do tego jak po wypaleniu papierosa (podwyższa tętno i uspokaja a jak ktoś palił dużo to bardzo ważne, żeby nie ześfirować) Do tego jest bardzo tani, każdy używa go według własnej potrzeby (nie radzę tylko przedawkować, bo suszy jak na kacu- toksyny zawiera). Moim zdaniem 1000 razy lepszy niz plastry, gumy, inhalatory3. Jak rzucasz weź się za sport. Ja 3 tygodnie prawie codziennie trenowałem. Inaczej chyba nie dał bym rady. Ja byłem mocno jednak uzależniony4. Nie pij alkoholu! Ja dużo piję, ale na okres rzucania nie piłem nic przez 3 tygodnie (nie było to miłe i przyjemne :()Pierwszy raz napiłem się wf3dki po 3 tygodniach i wtedy jeszcze musiałem się ratować tabexem (tak wielkie było ssanie). Nie palę 3 miesiące prawie ku .a skasował mi się text. Także krf3tko. Można rzucić palenie, ale ale jak ktos 10 lat jara koło paki dziennie to lekko nie będzie. Ja po 2,5 miesiąca niepalenia ciągle nie mogę się przyzwyczaić do życia bez tytoniu. Ale cieszę się, że nie jestem niewolnikiem papierosa :)

Odpowiedz
zapytaj lekarza

za darmo

 • Odpowiedź w 24 godziny
 • Bez żadnych opłat
 • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Uzależnienie od papierosów
najnowsze pytania

DYSKUSJE NA FORUM

Pomocni lekarze

Artykuły Uzależnienie od papierosów
Uzależnienie od papierosów

Młoda palaczka

Młoda palaczka

Palenie tytoniu jest najczęstszą przyczyną zgonów w krajach europejskich.

Uzależnienie od papierosów

Rzucenie nałogu palenia

Rzucenie nałogu palenia

Zerwanie z uzależnieniem nikotynowym Zerwanie z nałogiem nie jest proste, ale siła woli i wytrwałość, a także specjalne środki wspomagające, z pewnością sprawią, że proces rzucania palenia zakończy się powodzeniem.

Uzależnienie od papierosów

Palenie papierosów vs. nasza wiedza (WIDEO)

Palenie papierosów vs. nasza wiedza (WIDEO) Odtwórz wideo

więc jest uświadamianie młodym ludziom, jakie skutki niesie za sobą palenie papierosów. Osoby, które już się uzależniły, najprawdopodobniej wiedzę (...) o szkodliwości papierosów odrzucą, ewentualnie...

Uzależnienie od papierosów

Nałóg nikotynowy u młodzieży

Nałóg nikotynowy u młodzieży

Badacze odkryli niepokojącą zależność: im większe uzależnienie młodego człowieka od nikotyny, tym mniej aktywna kora przedczołowa.

Uzależnienie od papierosów

Bierne palenie

Bierne palenie

Bierne palenie jest równie niezdrowe, jak aktywne. Najczęstsze konsekwencje zdrowotne palenia to choroby serca.

Uzależnienie od papierosów

Przykazania byłego palacza

Przykazania byłego palacza

Pragniesz pozbyć się nałogu palenia papierosów, ale nie masz wystarczającej motywacji? Przeczytaj nasze rady, dzięki którym przetrwasz pierwsze (...) chwile bez papierosa. 1. Zaplanuj, kiedy dokładnie rzucasz palenie. ...

Uzależnienie od papierosów

Sposoby na rzucenie palenia

Sposoby na rzucenie palenia

Polacy uzależnieni od nikotyny Jak podaje Eurobarometr (sondaże na zlecenie Parlamentu Europejskiego), 26 proc. Polaków pali papierosy (...) papierosów umiera na świecie ok. 6 mln ludzi, z czego 600...