Trwa ładowanie...

Młody Polak podbija światową medycynę. Ma nowy sposób na raka

 Katarzyna Prus
08.12.2023 11:32
Nie ma jeszcze 30 lat. Już opatentował 3 wynalazki medyczne
Nie ma jeszcze 30 lat. Już opatentował 3 wynalazki medyczne (Getty Images)

Jest przed 30-stką, a opatentował już trzy wynalazki medyczne. Adam Kowalewski z Centrum Onkologii w Bydgoszczy pracuje nad nowym sposobem walki z rakiem. To może być rewolucja.

spis treści

1. Młody Polak podbija światową medycynę

Adam Kowalewski to lekarz, który podbija światową medycynę, choć ma dopiero 29 lat. Jego dorobek naukowy jest imponujący: trzy opatentowane wynalazki medyczne i liczne publikacje w prestiżowych czasopismach m.in. "American Journal of Clinical Pathology" czy "Cancer". Do tego seria grantów i nagrody.

Aktualnie Kowalewski, który specjalizuje się w cytopatologii, pracuje nad nowym sposobem walki z rakiem.

- W patomorfologii onkologicznej znane jest powiedzenie: "Duży materiał – duża diagnoza, mały materiał – mała diagnoza". Oznacza to, że w celu postawienia definitywnej diagnozy nowotworu preferowane jest przebadanie dużego materiału, najlepiej operacyjnego. Jednak kluczowe informacje, takie jak rodzaj nowotworu i jego potencjał złośliwości, zawarte są w każdej pojedynczej komórce nowotworowej. Ten fakt wykorzystuje się w cytopatologii, gdzie badana jest minimalna ilość materiału – tłumaczył Kowalewski w rozmowie z "Gazetą Wyborczą".

2. Trzy patenty przed 30-stką

Zobacz film: "Wysoki poziom trójglicerydów"

W ubiegłym roku Adam Kowalewski razem z Łukaszem Szylbergiem opatentował prowadnicę igły medycznej, która ma usprawnić biopsję, czyli pobieranie materiału genetycznego. Jak tłumaczył młody lekarz, chodzi o to, by łatwiej trafić igłą w badaną zmianę, a tym samym zmniejszyć ryzyko powikłań.

Adam Kowalewski ma imponujący dorobek naukowy
Adam Kowalewski ma imponujący dorobek naukowy (Linkedin)

Kolejny opatentowany wynalazek to urządzenie zapewniające większą kontrolę nad igłą podczas biopsji.

W listopadzie 29-latek dowiedział się, że patent uzyskał również jego trzeci wynalazek.

- To urządzenie do wykonywania rozmazów cytologicznych. Automatyzuje proces rozprowadzania próbki na szkiełku mikroskopowym, aby wyeliminować część artefaktów i ułatwić diagnostykę – wyjaśniał lekarz.

- Rewolucja dzieje się na naszych oczach. Lekarze, a w szczególności patomorfolodzy, oglądają ją z najlepszych miejsc - zaznaczył.

Katarzyna Prus, dziennikarka Wirtualna Polska

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze