Trwa ładowanie...

Młodzi ludzie głuchną. WHO wymienia dwa główne powody

 Karolina Rozmus
12.04.2023 15:54
Słuchawki i kluby z głośną muzyką mogą przyczyniać się do uszkodzenia słuchu
Słuchawki i kluby z głośną muzyką mogą przyczyniać się do uszkodzenia słuchu (Getty Images)

Głuchota dotyka osób w podeszłym wieku? Okazuje się, że niekoniecznie. Na uszkodzenie słuchu związane z niewłaściwym posługiwaniem się słuchawkami lub wizytami w głośnych klubach narażeni są także młodzi, o czym alarmuje WHO.

spis treści

1. Problemy ze słuchem globalnym problemem

Jak podaje Światowa Organizacja Zdrowia (WHO), na świecie ponad 430 mln osób żyje z powodującym niepełnosprawność uszkodzeniem słuchu. Jak przestrzegają eksperci z Medical University of South Carolina, obecnie na ubytki słuchu szczególnie narażone są młode osoby.

Już dotychczasowe badania wskazywały, że młodzi ludzie, korzystając ze słuchawek, słuchają muzyki z głośnością sięgającą nawet 105 dB, a hałas w odwiedzanych przez nich klubach sięga nawet 112 dB. Dopuszczalna granica wynosi tymczasem 80 dB dla dorosłych i 75 dB dla dzieci, w dodatku, tylko przy krótkiej ekspozycji.

Zobacz film: "Aż 20 % dzieci w wieku szkolnym ma zaburzenia słuchu"
Słuchawki mogą być źródłem problemów ze słuchem u młodych osób
Słuchawki mogą być źródłem problemów ze słuchem u młodych osób (Pixabay)

Aby sprawdzić skalę zagrożenia, naukowcy przeanalizowali dostępne badania na ten temat, dotyczące osób w wieku od 12 do 34 lat. Trzydzieści trzy wybrane przez nich publikacje obejmowały łącznie ponad 19 tys. uczestników.

Według wyników analizy, aż od 24 do 48 proc. młodych ludzi słucha muzyki tak głośno, że naraża swój słuch. Badacze szacują, że jego uszkodzenie grozi aż od 0,67 do 1,35 miliarda osób w przyjętym przedziale wiekowym.

"Pojawiła się pilna potrzeba, aby rządy, przemysł i społeczeństwo za priorytet uznały globalną ochronę przed zagrożeniem ubytkami słuchu przez promowanie bezpiecznego słuchania muzyki" - podsumowują autorzy pracy opublikowanej w piśmie "BMJ Global Health".

2. Głośna muzyka prowadzi do głuchoty?

Już kilka lat temu eksperci alarmowali, że szczególnym zagrożeniem może być nowy trend, jakim jest stosowanie słuchawek dousznych. Sprawiają one, że dźwięk emitowany jest bezpośrednio do bębenka, a skutkiem tego wzmożone ciśnienie w uchu. To właśnie ono może powodować pogorszenie, a nawet uszkodzenie słuchu. W tym wypadku dużo bezpieczniejsze są słuchawki nauszne, które emitują rozproszony dźwięk.

Jednak eksperci przekonują, że głównym problemem zarówno w przypadku każdego z rodzajów słuchawek, jak i muzyki na koncertach i w klubach głównym problemem jest nie tylko zbyt duża głośność. Niestety okazuje się, że na słuchaniu głośnej muzyki przede wszystkim spędzamy coraz więcej czasu.

Jak zminimalizować ryzyko? Ograniczając czas w słuchawkach, zmniejszając głośność do 75 dB, a przede wszystkim - pozwalając uszom na odpoczynek.

Źródło: PAP

Karolina Rozmus, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze