Mniej ufamy lekarzom

Zaufanie Polaków do lekarzy zmniejsza się regularnie od kilku lat. A poprawna relacja medyk – pacjent jest istotna by leczenie było skuteczne. Co na to medycy?

Najbardziej ufamy strażakom

Organizacja non profit GfK Verein opublikowała raport "Zaufanie do zawodów". Sprawdzono jakim przedstawicielom zawodów ufamy najbardziej. Raport dotyczył 30 profesji.

Zobacz film: "Dlaczego warto wykonywać badania profilaktyczne?"

Przeprowadzono 30 tys. wywiadów w 27 krajach. Wnioski? Polacy w 2015 r. mniej ufali lekarzom i nauczycielom, niż rok wcześniej, w 2014 r. Najbardziej cenili strażaków.

"New England Journal of Medicine" opublikował również dane z badania dotyczącego poziomu zaufania, jakim społeczeństwo darzy personel medyczny. Badanie prowadzono w latach 2011 -2013. Niestety, Polska nie wypadła najlepiej. Zajęliśmy ostatnie miejsce w rankingu.

W badaniu brano pod uwagę dwa parametry, zaufanie do lekarzy i indywidualne zadowolenie z leczenia. Najmniej zadowoleni ze służby zdrowia oprócz Polski byli mieszkańcy Bułgarii i Rosji.

Z wizyt lekarskich zadowolonych było jedynie 23 proc. naszego społeczeństwa.

Powodów jest kilka

Poziom zaufania do lekarzy w Polsce spada regularnie od kilku lat. Zdaniem Marka Stankiewicza, rzecznika prasowego Lubelskiej Izby Lekarskiej, pacjenci utożsamiają lekarzy z opieką medyczną, z systemem, który nie działa właściwie.

  • Ministerstwo wprowadza reformy, zmiany, poprawki do ustaw, a tak naprawdę nie widać pozytywnych efektów dla pacjenta. Kolejki do badań i diagnostyki od lat nie zmieniają się – wyjaśnia serwisowi WP abcZdrowie Marek Stankiewicz.

W społeczeństwie istnieje także negatywny obraz lekarza, który myśli tylko o pieniądzach, więc emigruje z kraju. - _Społeczeństwo chce, by medycy traktowali swoją pracę jak misję, z drugiej strony oczekują od nich skuteczności w działaniu i profesjonalizmu. Dziwią się, też, że chcą zarabiać i godnie żyć. Dzisiejszy system niestety nie służy nie tylko pacjentowi, ale i lekarzowi  - _wyjaśnia Stankiewicz.

Z kolei Małgorzata Stokowska-Wojda, z Lubelskiego Związku Lekarzy Rodzinnych uważa że opinia, o tym że lekarzom zależy tylko na pieniądzach jest krzywdząca. - Polska ochrona zdrowia nie jest stabilna. Lekarz nie wie, co go czeka za dwa, trzy lata, jakie szybkie i nieprzemyślane ustawy wejdą w życie. Trudno mieć do lekarzy pretensje, że chcą pracować za granicą w normalnych warunkach – wyjaśnia.

Dr Marek Twardowski, wiceprezes Porozumienia Zielonogórskiego jest przekonany, że negatywny obraz lekarza utrwalają w społeczeństwie nie tylko politycy, ale i media. - Rocznie w Polsce mamy 8 milionów hospitalizacji. Media natomiast pokazują niewielki procent negatywnych sytuacji, rozpisują się o błędach, pomyłkach medycznych. To jeden z powodów, dla których zaufanie do medyków maleje. Omijają te pozytywne.

Ufamy lekarzom rodzinnym

Dieta antyalergiczna

Uporczywe bóle głowy, mięśni, gardła czy żołądka to niekoniecznie sygnały choroby. W zlikwidowaniu tych niepokojących sygnałów niepomogą jedynie leki...

Medycy jednak ostrożnie podchodzą do wszelkich raportów. Według nich poziom zaufania do lekarzy, szczególnie rodzinnych jest wyższy niż wynika z niektórych badań.

  • Pacjenci lubią swoich lekarzy rodzinnych. Bo większość problemów zdrowotnych mogą u nich rozwiązać. Ale nie tylko. Ufają im. Pacjent, który leczy się w tej samej przychodni od lat nie jest anonimowy. Nie czuje się obco. To mówią liczne sondaże  – podkreśla dr Twardowski.

By lekarz wysłuchał

Zaufanie i dobra komunikacja to podstawa, by leczenie było skuteczne. Uczelnie medyczne prowadzą dla lekarzy kursy z tzw. umiejętności miękkich, czyli jak rozmawiać z chorym, jak wzbudzić jego zaufanie. Od trzeciego roku studiów przyszli lekarze mają kontakt z pacjentem.

  • To jest ważne w edukacji lekarzy. Pojawia się jednak pytanie - czy można się tego nauczyć? Niektóre umiejętności człowiek ma wrodzone. Dobra relacja lekarz - pacjent, to proces bardzo złożony - tłumaczy dr hab. Marzena Samardakiewicz, psychoonkolog.

- Dla pacjenta ważne jest, by lekarz poświęcił mu czas. Wysłuchał go, próbował zrozumieć jego sytuację. Nie tylko go zbadał i przepisał leki. Istotne jest nawet to, czy pacjent może swobodnie zadawać pytania lekarzowi – twierdzi Samardakiewicz.

 

Komentarze
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Zdrowie
najnowsze pytania

Dyskusje na forum

Pomocni lekarze

Artykuły Zdrowie
Zdrowie

Czy pogoda przepowie ci dolegliwości? Sprawdź!

Czy pogoda przepowie ci dolegliwości? Sprawdź!

Zawał serca zimą Amerykańscy naukowcy zauważyli, że w czasie zimy liczba przypadków zawału wzrasta o 18%, a w czasie lata maleje o 10-12%. Zimno może powodować zwężenie naczyń krwionośnych i częstsze powstawanie skrzepów krwi. Artretyzm w deszczowe dni...

Zdrowie

Na co umierają Polki, a na co Polacy?

Na co umierają Polki, a na co Polacy?

Spada umieralność, wzrasta liczba chorych Prawie 380 tysięcy osób zmarło w ubiegłym roku w Polsce. To o dziesięć tysięcy mniej niż w roku 2013 - wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego. Jednocześnie liczby pokazują, że wzrasta długość życia Polaków....

Zdrowie

Chcesz dożyć 100 lat? Przeczytaj, jak to osiągnąć

Chcesz dożyć 100 lat? Przeczytaj, jak to osiągnąć

Kontroluj stres Stres wywiera destrukcyjny wpływ na organizm każdego człowieka. Czynnik ten może przyczynić się do osłabienia odporności organizmu. Tym samym zwiększa się podatność na choroby układowe. Z tego względu warto poznać tajniki radzenia sobie...

Zdrowie

Uważaj na te sytuacje podczas świąt!

Uważaj na te sytuacje podczas świąt!

Zakażenie pokarmowe Jedzenie stojące na stole przez wiele godzin psuje się i zagraża układowi pokarmowemu. Jeżeli goście przybywają z własnymi specjałami, upewnij się, że przyniesione potrawy nie pozostawały poza lodówką dłużej niż przez 2 godziny. Pożar...

Zdrowie

Poznaj zdrowotny wpływ posiadania zwierzęcia

Poznaj zdrowotny wpływ posiadania zwierzęcia

Zalety przeważają Zwierzę w domu wymaga poświęcenia czasu, pieniędzy i opieki, ale pupil daje w zamian więcej, niż myślisz. Badania sugerują, że zwierzę ma pozytywny wpływ na aktywność fizyczną, poprawę zdrowia oraz łagodzenie efektów stresu, nie wspominając...

Zdrowie

6 dziwnych, ale zdrowych nawyków, które warto wypróbować

6 dziwnych, ale zdrowych nawyków, które warto wypróbować

Wypróbuj dla zdrowia! Recepta na dobrą kondycję zdrowotną wydaje się dosyć prosta: aby schudnąć - mniej jedz, aby mieć więcej energii - więcej śpij, aby zapobiec odwodnieniu - przyjmuj większe ilości płynów. A może by tak spróbować podejść do tego nieco...

Zdrowie

Zanieczyszczenia powietrza - sonda (WIDEO)

Zanieczyszczenia powietrza - sonda (WIDEO) Odtwórz wideo

Jak zanieczyszczenia wpływają na układ oddechowy? Czy smog można wiązać z alergią? Jak uchronić się przed zanieczyszczeniami powietrza? Czyste powietrze jest niezbędne dla dobrego zdrowia, a jego jakość istotnie wpływa na stan organizmu i zadowolenie...