Mobilność stawów - czym jest, jakie ma funkcje i jak ją wzmocnić. Mobilność i stabilność stawów
Mobilność stawów to nic innego, jak ich zdolność do bezbolesnego i efektywnego wykonywania określonych ruchów. Właściwa mobilność zapewnia komfort podczas poruszania się i wykonywania codziennych czynności. Aby zachować ją na dobrym poziomie, potrzebna jest wspólna praca stawów, mięśni oraz ich odpowiednia stabilizacja. Jak poprawić mobilność stawów przy pomocy prostych ćwiczeń?
1. Czym jest mobilność stawów?
Mobilność stawów to zdolność układu nerwowego do poruszania się w sposób bezbolesny i efektywny. Składają się na nią nie tylko same stawy, ale także mięśnie, które wspierają ich pracę oraz stabilizują je we właściwy sposób.
Odpowiednio wytrenowane mięśnie wpływają korzystnie na mobilność stawów i umożliwiają znacznie szerszy zakres ruchów.
Wpływ na mobilność stawów ma przede wszystkim nasza anatomia i uwarunkowania genetyczne, ale także tryb życia. Godziny spędzone przed komputerem i wieczory z serialem czy książką sprawiają, że zdolność do poruszania się w efektywny sposób znacznie spada.
W efekcie często czujemy charakterystyczny ból podczas poruszania się czy wstawania (mówi się o tym często potocznie “zastane kości”).
W rzeczywistości problemem jest osłabiona mobilność, którą na szczęście można wzmocnić poprzez odpowiedni trening.
1.1. Mobilność i stabilność stawów
Każdy ze stawów w organizmie ma swoją określoną funkcję. Część z nich ma tendencję do stabilizacji, a część do mobilizacji. Teorię tę opracowali fizjoterapeuta Gray Cook oraz trener Michael Boyle.
Według ich koncepcji “joint by joint” każdy ze stawów ma swoją określoną rolę, a zaburzenie równowagi między mobilnością a stabilnością może utrudniać współpracę między poszczególnymi stawami.
Stawy mobilne odpowiadają za ruch i są to:
- staw skokowy
- staw biodrowy
- staw piersiowy
- staw ramienny
Stawy stabilne kontrolują postawę ciała oraz koordynują układ nerwowo-mięśniowy, są to:
- staw kolanowy
- odcinek lędźwiowy kręgosłupa
- staw łopatkowo-żebrowy
Niektóre ze stawów (np. kolanowy) łączą w sobie zdolności mobilne oraz stabilne. Zależy to od konkretnej sytuacji oraz indywidualnych uwarunkowań każdego organizmu.
2. Najlepsze ćwiczenia na mobilność stawów
Na mobilność stawów wpływa wspólna praca wszystkich elementów układu ruchu, czyli mięśni, torebek stawowych, powięzi, więzadeł i w końcu samych stawów.
Dzięki odpowiedniemu treningowi i codziennej praktyce można w krótkim czasie odzyskać prawidłową mobilność stawów i zadbać o swój komfort podczas poruszania się czy wykonywania prostych aktywności fizycznych.
2.1. Stretchnig
Rozciąganie, czyli stretching, to świetna metoda na to, aby wzmocnić mięśnie oraz usprawnić pracę powięzi. Rozciągać się możemy, a nawet powinniśmy zarówno przed treningiem (wówczas jest to stretching statyczny), jak i po treningu (wtedy mówimy o stretchingu dynamicznym).
Podczas treningu statycznego należy przyjąć pozycję rozciągającą określoną partię mięśni i wytrzymać w tej pozycji kilkadziesiąt sekund (najczęściej do ustąpienia charakterystycznego, ciągnącego bólu). W treningu dynamicznym ruchy wykonywane są pulsacyjnie, a rozciąganie z każdym kolejnym powtórzeniem staje się pogłębione.
2.2. Ćwiczenia z gumą oporową
Trening z taśmami oporowymi to świetny sposób zarówno na rozciągnięcie mięśni, jak i wzmocnienie ich. Podczas ćwiczeń pracuje niemal całe ciało, dzięki czemu rozciąganie jest efektywne. Taki trening nie tylko poprawia ruchomość, ale także wzmacnia i poprawia wygląd całej sylwetki.
Guma oporowa powinna być dobrana do możliwości osoby trenującej. Zwykle opór, jaki zapewnia dana taśma, określona jest konkretnym kolorem. Nie należy trenować ani ze zbyt słabą, ani za mocną gumą – takie ćwiczenia będą nieefektywne i mogą prowadzić do kontuzji.
2.3. Rolowanie mięśni
Inną metodą walki z osłabioną mobilnością stawów jest rolowanie ciała przy pomocy specjalnego wałka, który może być gładki lub wyposażony w specjalne wypustki. Taki roller zastępuje niejako ręce fizjoterapeuty i może pomóc w przypadku bólu mięśni, a także w zwalczaniu zakwasów.
Przy pomocy wałka można rolować nogi, ręce, plecy oraz pośladki. W masażu trudniej dostępnych miejsc, takich jak klatka piersiowa, kark czy bark, pomocna będzie piłka do automasażu.
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.