Mole ubraniowe – jak wyglądają i co robić, by się ich pozbyć?
Mole ubraniowe, inaczej mole odzieżowe, to mole włosienniczki, małe motyle nocne z rodziny molowatych. Owady cieszą się złą sławą szkodników. Trudno się dziwić, ponieważ niszczą ubrania, meble i inne tekstylia. Zwykle zamieszkują szafy, garderoby, niekiedy także magazyny i strychy. Jak je rozpoznać i jak się pozbyć?
1. Co to są mole ubraniowe?
Mole ubraniowe (mól włosienniczek, Tineola bisselliella) należy do motyli nocnych. Te niewielkie owady należące do rodziny molowatych (Tineidae), która liczy jednak ponad 3000 gatunków (choć nas najbardziej interesują mole ubraniowe i mole spożywcze).
Mole spożywcze a ubraniowe
Mole ubraniowe mają żółtawy kolor i są mniejsze od moli spożywczych, które żerują w kaszach, mąkach, ryżu, suszonych owocach, cukrze, otrębach, orzechach, suszonych grzybach, karmie dla zwierząt, czy w płatkach śniadaniowych. Mole spożywcze trafiają do domów najczęściej ze sklepu, z produktami spożywczymi.
Szkodniki występują na całym świecie. Preferują ciemne, odosobnione miejsca, takie jak szafy, strychy, schowki, piwnice. Żerują przez cały rok, choć najbardziej aktywne są na przełomie zimy i wiosny.
2. Jak wyglądają mole ubraniowe?
Dorosłe mole ubraniowe to dwukolorowe, brązowoszare i nieduże ćmy z charakterystycznie dachówkowato ułożonymi podczas spoczynku skrzydłami. Mają smukłe, pokryte włoskami ciała o słomkowym lub żółtobrązowym kolorze. Ich długość wynosi od 6 do 11mm.
Dojrzałe osobniki nie posiadają wykształconego otworu gębowego. Oznacza to, że nie są zdolne do pobierania pokarmu (to stanowi odpowiedź na pytanie, czy mole ubraniowe gryzą ludzi). Nie odżywiają się.
Mole żyją mniej więcej 4 tygodnie. Po kopulacji i złożeniu jaj zwykle giną. Rozmnażają się i rozprzestrzeniają bardzo szybko. Samica składa – na potencjalnym źródle pożywienia lub koło niego – około 50 jaj wielkości główki od szpilki.
Larwa mola ubraniowego ma postać gąsienicy (typową dla motyli). Jest biaława, z głową brązową do czarnej. Jej wielkość waha się w zależności od stadium rozwoju (od kilku do kilkudziesięciu milimetrów). W zależności od warunków, stadium larwalne trwa od 35 dni do 2 lat. Młode wykluwają się po 4–10 dniach, w niskiej temperaturze do 3 tygodni.
Co ważne, to właśnie larwy mola ubraniowego są szkodnikami. To one gryząc i przeżuwając niszczą tekstylia, na których żerują. Co jedzą mole ubraniowe? Konsumują odzież, dywany i tapicerkę mebli. Najchętniej bytują na ubraniach wełnianych, jedwabnych oraz futrach.
Skąd się biorą mole ubraniowe? Jak rozpoznać, że się pojawiły?
Mole ubraniowe dostają się do domów z sąsiednich mieszkań (od sąsiada, przez przewody wentylacyjne, klatkę schodową) oraz ptasich gniazd. W naturze żywią się piórami ptaków lub sierścią zwierząt. Najczęściej są przynoszone na ubraniach oraz meblach, w których bytują w formie larw.
Znakiem ostrzegawczym, zwiastującym problem, jest zarówno zauważenie obecności dorosłego osobnika lub larwy moli, jak i śladów żerowania na ubraniach i tekstyliach (widoczne są dziurki i charakterystyczny pył, który powstaje po strawieniu tkaniny przez mola).
3. Mole ubraniowe – jak się pozbyć?
W pozbyciu się intruzów pomogą różne domowe sposoby na mole ubraniowe. Warto pamiętać, że odstraszająco działają na nie intensywne zapachy. Można sięgać zarówno po naturalne rośliny (świeże, suszone, zamknięte w saszetkach zapachowych i woreczkach), jak i olejki eteryczne.
Co odstrasza mole? Warto zaopatrzyć się w:
- lawendę,
- miętę,
- cytrynę,
- trawę cytrynową,
- szałwię,
- goździki,
- ziele angielskie.
Pomóc może także umieszczone w szafie mydło, drewno cedrowe oraz kasztany i gazety (mole nie znoszą zapachu farby drukarskiej).
Warto mieć także pod ręką środki na mole ubraniowe: aerozole, lampy owadobójcze na mole, zawieszki, dyski czy kulki naftalinowe, a także pułapki feromonowe na mole ubraniowe.
Dobrze jest także wiedzieć, jak przechowywać odzież, by ograniczać ryzyko zadomowienia się szkodników. O czym pamiętać?
Ubrania w szafach muszą być czyste. Mole najchętniej atakują te, które są poplamione i nieświeże. Odzież nie powinna być układana ciasto i ściśle. Od czasu do czasu warto ją przewietrzyć – zarówno wtedy, gdy jest ciepło i słonecznie, jak i gdy temperatura spada poniżej zera stopni Celsjusza.
Dobrze jest również wietrzyć i przecierać meble, w których przechowywane są ubrania. Regularne sprzątanie mieszkania utrudnia szkodnikom funkcjonowanie i zaburza ich naturalny cykl życiowy. Ważne jest także, by po kupieniu ubrania (zwłaszcza ze sklepu z odzieżą używaną) dokładnie je przejrzeć i wyprać w możliwie najwyższej temperaturze. Z kolei ubrania, które są długo nieużywane, dobrze jest przechowywać w workach próżniowych, co uniemożliwia molom dostanie się do środka.
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.