Trwa ładowanie...

Mops – charakterystyka, pielęgnacja, choroby, cena

Avatar placeholder
30.03.2021 23:13
Mops to pies przyjazny, ale i uparty
Mops to pies przyjazny, ale i uparty (iStock.com)

Mops to rasa niewielkich psów pochodząca prawdopodobnie z Chin. Dla kogo będzie odpowiednia? Jaki charakter ma mops i jak o niego dbać? Na jakie choroby najczęściej zapada mops? Sprawdź.

spis treści

1. Mops – charakterystyka

Szeroka klatka piersiowa, zbita sylwetka i wąskie biodra to cechy szczególne mopsów. Najbardziej charakterystyczny jest jednak ich spłaszczony pyszczek pokryty zmarszczkami. Małe, wysoko umieszczone uszka to jedna z niewielu cech odróżniających mopsa od buldoga francuskiego.

35 cm tułów jest zwieńczony zakręconym ogonem. Dorosły mops ma wzrost ok. 30 cm i waży do 9 kg.

Zobacz film: "Co kryje się w karmach dla psów?"

Mopsy domagają się uwagi, odwdzięczając się jednak miłością i oddaniem. Są dobrymi towarzyszami zabaw dzieci, pełne życia i towarzyskie. Niestety, bywają też uparte, niechętnie poddając się tresurze.

2. Mops – pielęgnacja

Kąpiele mopsa nie muszą być częste. Ze względu na krótką, gładką sierść prysznic delikatnym szamponem raz na pół roku wystarczy.

Bardziej złożona jest pielęgnacja głowy mopsa, a więc zmarszczek, uszu i oczu. Zmarszczki przecieramy mokrą szmatką, dodatkowo stosując antyseptyczny spray zapobiegający powstawaniu stanów zapalnych.

Uszy mopsa również wymagają codziennej kontroli. W przypadku zbierania się wydzieliny, czyścimy ją wacikiem. Oczy obserwujemy pod kątem zatykania kanalików łzowych i zbierania się ropy, co może skutkować zapaleniem spojówek.

Raz w miesiącu przycinajmy też psu pazury. Zapobiegnie to zniszczeniom powodowanym przez biegającego mopsa i wrastaniu pazurów.

3. Mops – choroby

Mops cierpi przede wszystkim na choroby oczu. Zespół suchego oka, spowodowany m. in. zatkaniem kanalików łzowych, o których wspominaliśmy, to nieprawidłowe nawilżanie powierzchni oka. Może prowadzić do owrzodzenia rogówki.

Wrzody rogówki, czyli jej ubytki, zaczynają się też od stanu zapalnego albo uszkodzenia mechanicznego. Nieleczone, mogą prowadzić do utraty wzroku.

Mopsy, podobnie jak buldogi francuskie mogą również cierpieć na dwurzędowość rzęs, czyli podwójne ich narastanie. Schorzenie doprowadza do przewlekłego zapalenia spojówek i wymaga interwencji chirurgicznej.

Mopsy to rasa wyjątkowo chorowita zwłaszcza ze względu na budowę ich tchawicy i anatomiczne skrócenie szyi. Tzw. zespół brachycefaliczny charakteryzuje się wadami krtani, tchawicy, podniebienia miękkiego i otworów nosowych.

Genetyka mopsów powoduje, że rasa ta cierpi na bezdech, duszności i problemy kardiologiczne. Problemy objawiają się przede wszystkim chrapaniem.

Ta chińska rasa jest również narażona na zapalenie mózgu, nazwane mopsim zapaleniem mózgu. Trudna do zdefiniowania choroba wykrywana jest w teście PDE (od angielskiej nazwy choroby pud dog encephalitis), a szanse wyleczenia pupila są niewielkie.

Decydując się na zakup mopsa liczmy się też z możliwością wystąpienia alergii. Lizanie łap, świąd, wypadanie sierści, infekcje i biegunki mogą świadczyć nie tylko o uczuleniu na jedzenie, ale też na środowisko, np. pyłki czy żwirek z kuwety.

W przypadku zauważenia objawów konieczne jest umówienie mopsa na wizytę u weterynarza i leczenie oparte np. na wprowadzeniu diety eliminacyjnej.

4. Mops – cena

Mops z rodowodem i książeczką szczepień to niemały wydatek. Cena waha się od 500 zł do nawet 1 500. Pieski bez "papierów" sprzedawane są nieco taniej – już od 300 zł.

Pamiętajmy, że zakup suczki to na pewno większy wydatek niż zakup mopsa rasy męskiej. Zwróćmy też uwagę na dołączone karty ewentualnego leczenia, by poznać stan zdrowia pupila. Miejmy świadomość, że mops zdrowy na pierwszy rzut oka, może okazać się chorowity.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze