Morfologia krwi pokaże zagrożenie ciężkim przebiegiem COVID-19? O czym informują nas jej parametry?
Morfologia krwi to podstawowe badanie diagnostyczne, która ocenia szerokie spektrum parametrów krwi. Jednocześnie odzwierciedla kondycję naszego organizmu i pozwala wyłapać nieprawidłowości: od niedoborów po nowotwory. A jakie jest jej znaczenie w odniesieniu do infekcji COVID-19?
1. Morfologia krwi pokazuje ryzyko ciężkiego przebiegu COVID
Na fanpage’u Pani Diagnostki poświęconym medycynie laboratoryjnej, ukazał się wpis, w którym autorka napisała, że morfologia krwi to badanie popularne, niedrogie, a może być jednym "ze wskaźników oceny ciężkości przebiegu zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2".
Zdaniem dra Łukasza Durajskiego, wakcynologa, nauczyciela akademickiego, a także rezydenta pediatrii, należy jednak zachować ostrożność, ponieważ morfologia krwi nie pozwala z całą pewnością przewidzieć ciężkiego przebiegu.
- Zależy na jakim etapie infekcji wykonujemy morfologię. Jasne, że też wyniki będą zupełnie inaczej interpretowane u pacjenta na początkowym etapie infekcji, kiedy morfologia nie będzie zanadto się różnić od morfologii u zdrowej osoby – podkreśla w rozmowie z WP abcZdrowie.
Co zatem morfologia może mówić o przebiegu infekcji?
- Tu istotne są przede wszystkim wykładniki stanu zapalnego – CRP, prokalcytonina i inne – jeśli będą rosły alarmująco, to będzie to miało znaczenie – uczula ekspert.
Przyjrzyjmy się niektórym elementom składającym się na morfologię krwi. Które w czasie COVID-19, choć nie tylko, mogą nam powiedzieć, na jakim etapie infekcji jesteśmy i co należy zrobić?
2. Elementy morfologii a infekcje
Powołując się na badania naukowe, autorka wpisu wymienia wskaźnik RDW (zawartości czerwonych krwinek we krwi). Zdaniem badaczy może on wskazywać na większe ryzyko zgonu z powodu COVID-19. Dr Durajski przyznał, że faktycznie były prowadzone badania – w Massachusetts i na Uniwersytecie G. Washingtona – które mówiły o podniesionym poziomie RDW u pacjentów zagrożonych zgonem.
- Ale to miało miejsce już dwa lata temu, od tamtej pory nie ukazało się nic nowego, więc to są niepotwierdzone doniesienia – mówi ekspert, dodając, że w badaniach nie udało się ustalić związku przyczynowo-skutkowego.
Również wiązanie poziomu hemoglobiny (cząsteczka białka w krwinkach czerwonych) z ciężkością przebiegu COVID-19 nie do końca będzie miarodajne. Dr Durajski podkreśla, że hemoglobina odpowiada za transport tlenu i jest istotna w tworzeniu się czerwonych krwinek. Na co wskazuje obniżenie poziomu hemoglobiny w morfologii?
- Hemoglobina to wykładnik, który mówi o nam o tym, jak nasz układ krwionośny radzi sobie z natlenowaniem krwi. Dodatkowo może mieć znaczenie w kontekście wykładników zapalnych. Jeśli się okaże, że w organizmie toczy się infekcja, to nasz układ krwionośny będzie wykorzystywał część swoich struktur do walki z patogenem, więc wtedy poziom hemoglobiny może być obniżony.
Ekspert dodaje, że przede wszystkim jednak hemoglobina to pierwszy parametr, który wskazuje na anemię w organizmie.
WBC (ang. white blood cells, czyli białe krwinki) z kolei to zdaniem lekarza parametr odpornościowy, który informuje lekarza o tym, z jaką infekcją ma do czynienia – wirusową czy bakteryjną.
- Wysoki poziom może świadczyć także o ryzyku sepsy (gwałtowna reakcja organizmu na zakażenie bakteryjne, przyp.red.) i będzie sygnałem dla lekarzy, że konieczna jest szybka reakcja. W tym wypadku już sama morfologia pozwala na natychmiastowe włączenie antybiotykoterapii, żeby nie ryzykować życiem pacjenta – tłumaczy dr Durajski.
A co z obniżonym poziomem płytek krwi, czyli parametrem kryjącym się pod nazwą PLT? Również tutaj dr Durajski radzi ostrożność w stawianiu mocnych tez.
- Płytki krwi mogą być obniżone u pacjentów, u których toczy się infekcja i to wynika z tego, że nasz organizm wykorzystuje je do zablokowania patogenu. Płytki krwi, kolokwialnie mówiąc, oklejają, blokują wirusa czy bakterię. Są zużywane w trakcie infekcji i dlatego w morfologii może być obserwowany ich niższy poziom – tłumaczy lekarz.
Stąd też, choć nauka odnajduje różne związki pomiędzy przebiegiem infekcji COVID-19 a morfologią, to nie znaczy, że badanie krwi w łatwy sposób odpowie na pytanie o jej przebieg.
- Morfologia nie jest elementem, który bierzemy pod uwagę jako podstawowy, mający diagnostyczne znaczenie w COVID-19 – kwituje dr Durajski.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.