Trwa ładowanie...

Morsowanie a żylaki - jakie są przeciwskazania do morsowania?

Avatar placeholder
Monika Grudzińska 29.03.2023 11:40
Morsowanie może pomóc osobom, które mają genetyczne skłonności do niewydolności żylnej, prowadzących siedzący tryb życia.
Morsowanie może pomóc osobom, które mają genetyczne skłonności do niewydolności żylnej, prowadzących siedzący tryb życia. (Adobe stock)

Morsowanie a żylaki, jakie są przeciwskazania do morsowania, wskazania i skutki uboczne to tylko niektóre z kwestii, które warto rozważyć, planując rozpoczęcie przygody z kąpielami w zimnej wodzie jezior czy rzek. Co warto o nich wiedzieć?

spis treści

1. Morsowanie a żylaki – czy stanowią przeciwwskazanie?

Morsowanie a żylaki – czy rozszerzone żyły kończyn dolnych, których przyczyną jest niewydolność układu zastawek żylnych, stanowią przeciwwskazanie do morsowania? Okazuje się, że nie, chociaż należy zachować daleko idącą ostrożność.

Dlaczego? Krótkie kąpiele w zimnej wodzie o niskiej temperaturze (< 15°C) w jeziorze, morzu, rzece lub innym zbiorniku wodnym, co jest istotą morsowania, mogą mieć pozytywny wpływ na stan żył, ponieważ:

Zobacz film: "Podstawowe badania, jakie powinna wykonać każda kobieta"
  • wpływają na poprawę mikrokrążenia. Wskutek działania bardzo niskiej temperatury dochodzi do obkurczenia naczyń żylnych układu powierzchownego,
  • zmniejszają obrzęki poprzez poprawę przepływu limfy,
  • działają przeciwzapalnie. Chłodzenie ciała powoduje obkurczenie naczyń, co zmniejsza odpowiedź zapalną,
  • tonują ból nóg. Zanurzanie w zimnej wodzie powoduje efekt przeciwbólowy,
  • zmniejszają ilość zalegającej krwi, co odciąża ściany naczyń,
  • łagodzą wrażenie ciężkości nóg.

Korzystne działanie morsowania na żylaki i kończyny dolne ma związek z tym, że kontakt z zimną wodą prowadzi do obkurczenia naczyń powierzchniowych i wpływa na przepompowanie krwi do głębiej położonych naczyń i serca. To zmniejsza zastój krwi w układzie naczyń powierzchniowych.

Warto pamiętać, że morsowanie nie zastępuje leczenia żylaków: noszenia wyrobów uciskowych, regularnej aktywności fizycznej czy terapii farmakologicznej.

Morsowanie a żylaki - kiedy zachować ostrożność?

Z morsowania mogą korzystać osoby u których widoczne są zmiany naczyniowe pod postacią drobnych pajączków czy rozległych żylaków. Kąpiele w zimnej wodzie nie są wskazane dla osób, które mają:

  • żylaki towarzyszące niewydolności układu krążenia. Woda znacznie zwiększa krzepliwość krwi, co podnosi ryzyko incydentów sercowo-naczyniowych, w tym zakrzepicy,
  • żylaki przebiegające z owrzodzeniami nóg, z uwagi na ryzyko zakażenia.

2. Jakie są przeciwskazania do morsowania?

Istnieją także inne przeciwwskazania do morsowania, które nie są związane z żylakami. To:

Z morsowania należy również zrezygnować w przypadku:

3. Morsowanie - skutki uboczne

Warto przypomnieć i pokreślić, że morsowanie to zanurzanie się w zimnej wodzie na krótki czas. Na jak długo? Warto to robić w myśl zasady, która mówi, że liczba minut spędzonych w wodzie powinna być równa ilości stopni wody. Pozostawanie w wodzie dłużej może wywołać wiele działań niepożądanych i w rezultacie przynieść więcej szkody niż pożytku.

Zbyt długie przebywanie w lodowatej wodzie może prowadzić do wyczerpania organizmu, zwłaszcza systemu nerwowego, osłabienie systemu immunologicznego oraz pogorszenia stanu zdrowia tak fizycznego, jak i psychicznego. Ponieważ niska temperatura powoduje wzrost ciśnienia krwi, istnieje ryzyko hipotermii.

Trzeba także pamiętać, że bardzo ważna jest rozgrzewka przed morsowaniem. Jej brak może grozić zatrzymaniem akcji serca, co jest spowodowane szokiem temperaturowym.

4. Morsowanie – efekty zdrowotne

Morsowanie może pomóc osobom, które mają genetyczne skłonności do niewydolności żylnej, prowadzących siedzący tryb życia. Regularne kąpiele w zimnej wodzie mają pozytywny wpływ zarówno na zdrowie fizyczne, jak i psychiczne. Korzyści z morsowania, to:

  • pobudzenie procesów fizjologicznych. Podczas nagłego oziębienia organizmu dochodzi do szoku termicznego, co pobudza układ naczyniowy,
  • poprawa stanu skóry, morsowanie może pomóc w walce z cellulitem,
  • zwiększenie ilości brunatnej tkanki tłuszczowej, co może pomóc w redukcji nadmiernie rozwiniętej podściółki tłuszczowej u osób z nadwagą i otyłością,
  • wzrost odporności, hartowanie organizmu, zapobieganie rozwojowi infekcji,
  • usprawnienie termoregulacji, zmniejszenie podatności na zimno,
  • redukcja bólu u osób z reumatoidalnym zapaleniem stawów,
  • poprawa nastroju, obniżenie poziom stresu,
  • wsparcie regeneracji organizmu po intensywnym wysiłku fizycznym lub psychicznym,
  • usprawnienie pamięci, koncentracji i pracy mózgu,
  • działanie antyoksydacyjnie. Morsowanie wpływa wzmocnienie obrony organizmu przed szkodliwym działaniem wolnych rodników tlenowych.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze