Trwa ładowanie...

Morsowanie - jakie przynosi korzyści?

Avatar placeholder
29.03.2023 11:43
Morsowanie jest aktywnością, która w ostatnich latach mocno zyskała na popularności.
Morsowanie jest aktywnością, która w ostatnich latach mocno zyskała na popularności. (adobe stock)

Morsowanie - jakie przynosi korzyści dla zdrowia fizycznego i psychicznego? Co robić, a czego nie, by było to możliwe? Zobacz, na co zwrócić uwagę oraz jak się przygotować do rozpoczęcia przygody z kąpielami w zimnej wodzie.

spis treści

1. Morsowanie - jakie przynosi korzyści?

Morsowanie - jakie przynosi korzyści? Dla kogo i kiedy jest zalecane? Czy jest zdrowe? Co na ten temat mówią badania i specjaliści? Opinie są spójne. Kąpiele w zimnej wodzie w otwartych akwenach wodnych w okresie zimowym, czyli właśnie morsowanie, to doskonały sposób na zdrowie i lepsze samopoczucie.

Jaka jest reakcja organizmu na morsowanie? Podczas zimnych kąpieli w jeziorze czy rzece dochodzi do skurczu powierzchownych naczyń krwionośnych, jednocześnie chłód pobudza wiele procesów fizjologicznych. To przynosi organizmowi różne korzyści.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czy warto wykonywać badania profilaktyczne?"

Co daje morsowanie? Okazuje się, że:

  • hartuje organizm, poprawia odporność, zmniejsza ryzyko wystąpienia infekcji. Pod wpływem zimna organizm zaczyna się bronić, uruchamia układ immunologiczny, który zaczyna wytwarzać przeciwciała,
  • poprawia krążenie i wydolność układu sercowo-naczyniowego,
  • poprawia ukrwienie i kondycję skóry, zmniejsza cellulit, łagodzi objawy chorób dermatologicznych,
  • zwiększa ruchomość stawów, ma pozytywny wpływ na funkcjonowanie układu kostnego,
  • łagodzi ból, ponieważ zimno działa jak silny środek przeciwbólowy,
  • przyspiesza regenerację organizmu po wysiłku. Pomaga szybciej odzyskać sprawność fizyczną,
  • chroni przed szkodliwym działaniem wolnych rodników, sprzyja usuwaniu toksyn z organizmu,
  • zwiększa tolerancję na zimno,
  • zmniejsza napięcie, łagodzi stres, poprawia samopoczucie. Ponieważ aktywuje współczulny układ nerwowy, zwiększa poziom noradrenaliny i beta-endorfin we krwi, morsowanie może wspierać leczenie depresji,
  • dodaje energii,
  • wpływa na spalanie kalorii.

Ile kalorii spala morsowanie? Mówi się, że morsowanie o długości 20 minut może spalić nawet 700 kcal, ale tak długie seanse nie są zalecane.

2. Kiedy morsowanie przynosi korzyści?

Morsowanie przynosi korzyści dla zdrowia, ciała i ducha, ale jedynie w sytuacji, gdy zostaną spełnione pewne warunki. Co jest ważne?

Przede wszystkim, by morsowanie nie było zagrożeniem, przed rozpoczęciem tej przygody warto skonsultować się z lekarzem i sprawdzić swój stan zdrowia. Trzeba bowiem wiedzieć, że istnieją przeciwwskazania do morsowania.

Przeciwwskazania do morsowania

Kto nie powinien morsować? Przede wszystkim osoby zmagające się z chorobami nerek i układu krążeniowo-oddechowego, nadczynnością tarczycy (i innymi nieuregulowanymi zaburzeniami narządu), zaawansowanym nadciśnieniem tętniczym, chorobami kardiologicznymi (przeszły zawał, mają rozpoznaną niewydolność serca), miażdżycą, chorobami naczyń obwodowych.

Z morsowania należy również zrezygnować w przypadku:

  • przeziębienia, grypy i innych infekcji dróg oddechowych,
  • osłabienia organizmu, wyniszczenie organizmu,
  • ciąży,
  • padaczki.

Morsowanie - skutki uboczne

Trzeba także mieć na uwadze, że aktywność może wywołać działania niepożądane, a i być niebezpieczna dla zdrowia i życia. W wyniku szoku termicznego może dojść do nagłego zatrzymania pracy serca.

Zbyt długie przebywanie w lodowatej wodzie może prowadzić do wyczerpania organizmu, zwłaszcza systemu nerwowego, osłabienie systemu immunologicznego oraz hipotermii.

3. Jak zacząć morsowanie?

Morsowanie, czyli kąpiel w lodowatej wodzie, może być dużym wyzwaniem dla organizmu, stąd zaleca się uprzednie przygotowanie. By zminimalizować ryzyko szoku termicznego, dobrze jest brać zimne prysznice, chodzić boso na przykład po śniegu oraz zadbać o rozgrzewkę.

Polega ona na kilkunastominutowym bieganiu truchtem oraz wykonywaniu takich ćwiczeń jak wymachy, przysiady, pompki czy podskoki. Po mniej więcej kwadransie trzeba się szybko rozebrać i wejść do wody (trzeba to robić zdecydowanie, najlepiej od razu całkowicie się zanurzyć). Na jak długo?

Czas kąpieli lodowej zależy jest od wielu czynników, między innymi wieku, stanu zdrowia, kondycji fizycznej, stopnia zaaklimatyzowania i częstotliwości kąpieli. Optymalnym czasem morsowania są 2-3 minuty.

Nie mniej ważne jest wyposażenie morsa. Oprócz kąpielówek czy stroju kąpielowego przyda się czapka, neoprenowe buty dla nurków lub buty przeznaczone do kąpieli w kamienistych akwenach wodnych. Przydatne są rękawiczki neoprenowe, chłonny ręcznik oraz podkładka pod nogi, z której korzysta się podczas ubierania. Cenione jest także ponczo do morsowania.

Po wyjściu z wody zaleca się wykonanie kilku ćwiczeń, można chwilę potruchtać. Dopiero później trzeba się ubrać i napić ciepłego napoju. Nie zaleca się wchodzić od razu do rozgrzanego pomieszczenia (także samochodu).

Jak często morsować? Zaczyna się od minuty spędzonej w zimnej wodzie raz w tygodniu, następnie stopniowo zwiększa się czas przebywania w wodzie. Dobrze jest zażywać kąpieli dwa razy w tygodniu.

Zobacz także:

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze