Trwa ładowanie...

Móżdżek – choroby, działanie, funkcje

Móżdżek odpowiada za utrzymanie równowagi, koordynację ruchów i napięcie mięśniowe. Jest on niezbędny do funkcjonowania naszego organizmu. Jak działa móżdżek i jakie są najczęstsze choroby móżdżku?

Zobacz film: "Natychmiast odstaw słodkie i tłuste śniadania. Chyba że chcesz "zgłupieć""

spis treści

1. Móżdżek – funkcje i działanie

Móżdżek u człowieka znajduje się z tyłu głowy, pomiędzy półkulami mózgu. Ma kształt spłaszczonej elipsy. Ze względu na pełnione funkcje, móżdżek można podzielić na kilka części:

 • Móżdżek nowy – odpowiada za napięcie mięśniowe i planowanie wszystkich ruchów;
 • Móżdżek rdzeniowy – zajmuje się koordynacją ruchową;
 • Móżdżek przedsionkowy – odpowiada za utrzymanie równowagi oraz poruszanie gałkami ocznymi.

Móżdżek odbiera i analizuje informacje z innych części mózgu. Odpowiada za każdy ruch, decyduje, które mięśnie się poruszą, a które pozostaną w bezruchu. Jego błyskawiczna praca decyduje o płynności naszych ruchów.

Móżdżek analizuje także stan narządów ruchu, stale odbierając informacje z mięśni, narządów słuchu czy wzroku. W razie zaburzeń równowagi szybko przetwarza informacje i pozwala uchronić nas przed upadkiem.

Rola móżdżku nie jest do końca poznana. Uważa się, że może także wpływać na emocje oraz brać udział w procesach uczenia się.

4 nawyki niebezpieczne dla mózgu. Pozbądź się ich natychmiast
4 nawyki niebezpieczne dla mózgu. Pozbądź się ich natychmiast [5 zdjęć]

Prawidłowe działanie mózgu to gwarancja zdrowia i życia. Organ ten jest odpowiedzialny za wszystkie funkcje...

zobacz galerię

2. Móżdżek – objawy chorób

Uszkodzenie móżdżku wiąże się występowaniem objawów takich jak:

 • Zaburzenia równowagi podczas chodzenia i stania;
 • Drżenie gałek ocznych;
 • Niewyraźna mowa;
 • Problemy z oceną zakresu ruchów;
 • Drżenie kończyn;
 • Problemy z wykonywaniem ruchów naprzemiennych.

3. Móżdżek – choroby

Choroby móżdżku mogą być spowodowane np. przez nałogowe picie alkoholu, urazy lub zatrucia. Czasami przyczyny choroby, tak jak w przypadku guzów móżdżku, mogą być nieznane. Do chorób móżdżku zaliczamy m.in.:

 • Guzy móżdżku – oprócz wyżej wymienionych, objawy guza móżdżku obejmują: silne bóle głowy, wymioty, zez, wodogłowie lub sztywność karku. Guzy mogą być łagodne lub złośliwe. Zazwyczaj leczone są chirurgicznie, co poprzedzone jest chemioterapią lub radioterapią.
 • Zespół Schmahmanna – choroba spowodowana uszkodzeniem tylnego płata móżdżku. Objawia się problemami z abstrakcyjnym myśleniem, pamięcią, orientacją w przestrzeni lub planowaniem.
 • Kuru – jest to długo rozwijająca się choroba występująca u plemion praktykujących kanibalizm. Podczas spożywania mózgu osoby zmarłej dochodziło do zakażenia. Kuru była śmiertelną chorobą, która przyczyniła się do wymarcia wielu plemion kanibalistycznych. Choroba powoduje m.in. oczopląs, zaburzenia mowy, problemy z równowagą i drżenie ciała.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.