Trwa ładowanie...

Móżdżek – choroby, działanie, funkcje

Móżdżek zlokalizowany jest z tyłu głowy
Móżdżek zlokalizowany jest z tyłu głowy (123RF)

Móżdżek odpowiada za utrzymanie równowagi, koordynację ruchów i napięcie mięśniowe. Jest on niezbędny do funkcjonowania naszego organizmu. Jak działa móżdżek i jakie są najczęstsze choroby móżdżku?

spis treści

1. Móżdżek – funkcje i działanie

Móżdżek u człowieka znajduje się z tyłu głowy, pomiędzy półkulami mózgu. Ma kształt spłaszczonej elipsy. Ze względu na pełnione funkcje, móżdżek można podzielić na kilka części:

  • Móżdżek nowy – odpowiada za napięcie mięśniowe i planowanie wszystkich ruchów;
  • Móżdżek rdzeniowy – zajmuje się koordynacją ruchową;
  • Móżdżek przedsionkowy – odpowiada za utrzymanie równowagi oraz poruszanie gałkami ocznymi.
Zobacz film: "Natychmiast odstaw słodkie i tłuste śniadania. Chyba że chcesz "zgłupieć""

Móżdżek odbiera i analizuje informacje z innych części mózgu. Odpowiada za każdy ruch, decyduje, które mięśnie się poruszą, a które pozostaną w bezruchu. Jego błyskawiczna praca decyduje o płynności naszych ruchów.

Móżdżek analizuje także stan narządów ruchu, stale odbierając informacje z mięśni, narządów słuchu czy wzroku. W razie zaburzeń równowagi szybko przetwarza informacje i pozwala uchronić nas przed upadkiem.

Rola móżdżku nie jest do końca poznana. Uważa się, że może także wpływać na emocje oraz brać udział w procesach uczenia się.

4 nawyki niebezpieczne dla mózgu. Pozbądź się ich natychmiast
4 nawyki niebezpieczne dla mózgu. Pozbądź się ich natychmiast [5 zdjęć]

Prawidłowe działanie mózgu to gwarancja zdrowia i życia. Organ ten jest odpowiedzialny za wszystkie

zobacz galerię

2. Móżdżek – objawy chorób

Uszkodzenie móżdżku wiąże się występowaniem objawów takich jak:

  • Zaburzenia równowagi podczas chodzenia i stania;
  • Drżenie gałek ocznych;
  • Niewyraźna mowa;
  • Problemy z oceną zakresu ruchów;
  • Drżenie kończyn;
  • Problemy z wykonywaniem ruchów naprzemiennych.

3. Móżdżek – choroby

Choroby móżdżku mogą być spowodowane np. przez nałogowe picie alkoholu, urazy lub zatrucia. Czasami przyczyny choroby, tak jak w przypadku guzów móżdżku, mogą być nieznane. Do chorób móżdżku zaliczamy m.in.:

  • Guzy móżdżku – oprócz wyżej wymienionych, objawy guza móżdżku obejmują: silne bóle głowy, wymioty, zez, wodogłowie lub sztywność karku. Guzy mogą być łagodne lub złośliwe. Zazwyczaj leczone są chirurgicznie, co poprzedzone jest chemioterapią lub radioterapią.
  • Zespół Schmahmanna – choroba spowodowana uszkodzeniem tylnego płata móżdżku. Objawia się problemami z abstrakcyjnym myśleniem, pamięcią, orientacją w przestrzeni lub planowaniem.
  • Kuru – jest to długo rozwijająca się choroba występująca u plemion praktykujących kanibalizm. Podczas spożywania mózgu osoby zmarłej dochodziło do zakażenia. Kuru była śmiertelną chorobą, która przyczyniła się do wymarcia wielu plemion kanibalistycznych. Choroba powoduje m.in. oczopląs, zaburzenia mowy, problemy z równowagą i drżenie ciała.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze