Trwa ładowanie...

Astenia może być objawem powszechnej choroby. Nigdy jej nie lekceważ

 Karolina Rozmus
Karolina Rozmus 02.02.2023 19:43
Przewlekłe zmęczenie może być objawem anemii
Przewlekłe zmęczenie może być objawem anemii (Getty Images)

Astenia to medyczne określenie przewlekłego zmęczenia. Jej przyczyną może być nieprawidłowy tryb życia, w którym dominuje stres i jest zbyt mało snu, ale może być też czerwoną flagą, która obwieszcza, że z wizytą u lekarza nie warto zwlekać.

spis treści

1. Winien może być pewien niedobór

Zmęczenie, które nie ustępuje nawet po przespanej nocy, osłabienie organizmu i spadek sił witalnych oraz wydolności może wskazywać na szereg problemów zdrowotnych. Według ekspertów z Mayo Clinic jednym z nich jest powszechnie występująca anemia.

Szacuje się, że problem ten dotyka nawet 33 proc. kobiet w wieku 15-49 lat, w Polsce – ponad 25 proc. Mężczyzn ten problem również dotyczy, choć znacznie rzadziej, bo z powodu anemii cierpi ok. 13 proc. mężczyzn populacji światowej.

Zobacz film: "Objawy anemii. Sprawdź, czy jej nie masz"
Anemia może powodować zmęczenie, bóle i zawroty głowy, osłabienie
Anemia może powodować zmęczenie, bóle i zawroty głowy, osłabienie (Getty Images)

Najczęstszą formą anemii jest niedokrwistość z niedoboru żelaza, a także witaminy B12 i to właśnie przy tej postaci choroby pojawia się zmęczenie i osłabienie organizmu. Ma to związek z funkcją żelaza w organizmie. Cząsteczki tego pierwiastka obecne są w hemoglobinie, białku, które transportuje tlen z płuc do wszystkich komórek organizmu.

Według Mayo Clinic wraz z astenią niedokrwistości towarzyszą najczęściej także takie objawy, jak:

  • bóle lub ucisk w klatce piersiowej i duszności,
  • blada cera,
  • zimne dłonie oraz stopy,
  • bóle lub zawroty głowy,
  • stany zapalne w jamie ustnej,
  • kruchość paznokci, osłabione włosy,
  • zmniejszenie apetytu.

W przypadku anemii z niedoboru żelaza oraz witaminy B12 lekarz powinien zalecić przyjmowanie leków, jednak równie ważna jest dieta. Eksperci z Harvardu zwracają uwagę, że najlepiej przyswajane jest żelazo hemowe obecne w produktach pochodzenia zwierzęcego. Z kolei żelazo niehemowe, którego źródłem są produkty pełnoziarniste, zielone warzywa liściaste, orzechy, nasiona, rośliny strączkowe przyswajalne jest w mniejszym stopniu.

2. Astenia. Przyczynę znajdzie lekarz

Astenia nie musi wskazywać wyłącznie na anemię. W rzeczywistości ten objaw może dowodzić także takich problemów zdrowotnych jak: - niedoczynność tarczycy lub inne zaburzenia hormonalne, - choroby metaboliczne, w tym cukrzyca czy jej powikłania, jak ketoza w przebiegu hiperglikemii, awitaminozy w przebiegu niedożywienia, np. wskutek anoreksji lub innych zaburzeń odżywiania czy chorób nowotworowych, - choroby układu sercowo-naczyniowego, w tym niewydolność serca, - choroby układu oddechowego.

Karolina Rozmus, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze