Trwa ładowanie...

Może być pierwszym objawem. Raka trzustki rozpoznasz w toalecie

 Paula Jakubasik
20.03.2024 20:01
Jakie objawy daje rak trzustki?
Jakie objawy daje rak trzustki? (Getty Images)

Rak trzustki to jeden z najbardziej niebezpiecznych nowotworów. Tej diagnozy boi się każdy, ponieważ jest on w czołówce chorób o największej śmiertelności. W celu poprawy tych statystyk wciąż trwają próby nad wytypowaniem wczesnych objawów raka trzustki, które pozwoliłyby na jak najszybsze rozpoznanie choroby.

spis treści

1. Stolec acholiczny

Wypróżnianie jest dla wielu osób tematem tabu, ale czynność ta może naprawdę wiele powiedzieć o naszym stanie zdrowia. Zdrowy stolec jest brązowy i miękki, zmiany w zakresie wyglądu lub konsystencji nie powinny być bagatelizowane, szczególnie jeśli współwystępują z problemami żołądkowo-jelitowymi lub bólem brzucha.

Acholia oznacza częściową lub całkowitą blokadę transportu żółci przez drogi żółciowe do jelita cienkiego. Obecność tej substancji w kale sprawia, że staje się on brązowy lub brunatny, jej brak powoduje widoczne odbarwienie.

Zobacz film: "Wysoki poziom trójglicerydów"

Stolec acholiczny jest żółtawy, biały, jasnozielony, jasnobrązowy lub pomarańczowy. Ze względu na dużą zawartość niestrawionych kwasów tłuszczowych cechuje go gliniasta konsystencja. Często przykleja się do muszli, jest pokryty tłustą powłoką lub pianą, a także nieprzyjemnie pachnie.

2. O czym świadczy odbarwiony stolec?

Odbarwienie stolca może być efektem jadłospisu obfitującego w warzywa i owoce, ale jeśli pojawia się regularnie, warto skonsultować się z lekarzem. Objaw ten może świadczyć o chorobach trzustki.

Kał acholiczny jest też jednym z objawów raka trzustki, cechuje go bardzo jasne, prawie białe zabarwienie. Niepokojące jest też ciemnienie moczu, swędzenie skóry oraz żółtaczka.

Warto jednak pamiętać, że jasny stolec może świadczyć również o kamicy nerkowej, przewodowej lub żółciowej, zapaleniu dróg żółciowych lub chorobach wątroby. Objaw powinien skłonić nas do wizyty lekarskiej i wykonania badań w celu oznaczenia enzymów wątrobowych i tłuszczowych. Dużą wartość diagnostyczną ma także USG jamy brzusznej.

Paula Jakubasik, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze