Znak, że w organizmie tworzy się zakrzep. Nie przegap objawów
Zakrzep może tworzyć się w naczyniach zlokalizowanych w ręce lub nodze, a nawet w sercu, mózgu czy płucach. Zbagatelizowany prowadzi do zawału serca lub udaru mózgu czy zatorowości płucnej. Jak rozpoznać zakrzep?
1. Zakrzepica to problem 50 tys. osób rocznie
Zakrzepowe zapalenie żył to choroba, w której wskutek zaburzonego przepływu krwi w naczyniu żylnym powstaje zakrzep, tj. skrzeplina. Krzepnięcie krwi to proces fizjologiczny i najprościej mówiąc, zapobiega wykrwawieniu się np. po skaleczeniu. Gdy jednak krew zaczyna krzepnąć w miejscach, w których nie powinna, pojawia się problem.
Najczęściej dotyczy to naczyń umiejscowionych w kończynach dolnych, choć zakrzepica może rozwinąć się we wszystkich naczyniach, także w żyle wrotnej i splocie żylnym odbytu. Skrzeplina może zablokować naczynie, rozpuścić się samoistnie lub też - oderwać i przemieścić. To groźna sytuacja, w której może dojść np. do zatoru płucnego. Szacuje się, że w Polsce zakrzepica żył głębokich dotyka nawet 50 tys. osób rocznie, z czego aż 20 tys. osób ma objawy zatorowości płucnej.
Jest śmiertelnie niebezpieczna, jednak jej początkowe symptomy bywają mylone z zawałem serca, ostrym zespołem wieńcowym, a nawet zapaleniem płucnym. U chorego mogą pojawić się duszności, ból w klatce piersiowej, krwioplucie. W krótkim czasie zator płucny może powodować omdlenie, a w dalszej kolejności nawet zgon.
2. Jak rozpoznać zakrzep? Ból to niejedyny objaw
Centers for Disease Control and Prevention (CDC) wskazuje, że jedna na dwie osoby nie ma żadnych symptomów zakrzepu krwi w żyłach głębokich. Dlatego tak ważna jest świadomość zagrożenia i znajomość czynników ryzyka. Na zakrzep narażone są osoby w podeszłym wieku, ale też osoby młode po operacjach, unieruchomione przez dłuższy czas, np. po złamaniu kończyny, ale też osoby cierpiące na choroby autoimmunologiczne czy z chorobą otyłościową.
Do objawów najczęstszej postaci zakrzepicy, pojawiającej się w kończynie dolnej, zalicza się:
tkliwość lub ból i obrzęk kończyny,
zaczerwienienie skóry,
drętwienie lub mrowienie w pobliżu skrzepu,
obniżony puls lub jego całkowity brak w kończynie dotkniętej zakrzepicą.
W przypadku zakrzepicy naczyń wieńcowych mogą natomiast wystąpić mdłości czy wymioty, zawroty głowy, ból w klatce piersiowej, a także ból ramienia, szyi, pleców lub szczęki. Jeśli zakrzep lokalizuje się w obrębie naczyń brzusznych, do charakterystycznych objawów mogą należeć wzdęcia, wodobrzusze czy nawet pojawienie się krwi w stolcu.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Rekomendowane przez naszych ekspertów
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.