NewsyMoże pojawić się nawet kilka tygodni przed zawałem. Lekarze proszą, by go nie lekceważyć

Może pojawić się nawet kilka tygodni przed zawałem. Lekarze proszą, by go nie lekceważyć

Zawał serca to jedna z najczęstszych przyczyn zgonów w Polsce. Choć niektórym osobom może się wydawać, że pojawia się nagle, nic bardziej mylnego. Niektóre z symptomów uaktywniają się na wiele dni, a nawet tygodni przed pełnoobjawowym atakiem.

Może pojawić się nawet kilka tygodni przed zawałem. Nie pomył z błahymi dolegliwościami
Może pojawić się nawet kilka tygodni przed zawałem. Nie pomył z błahymi dolegliwościami
Źródło zdjęć: © Getty Images, archiwum prywatne

Zawał serca

Zawał serca to stan zagrażający życiu, więc wymaga natychmiastowej reakcji i pomocy medycznej. W rzeczywistości jednak jego przebieg nie zawsze jest tak dramatyczny, jak na filmach.

O objawach ostrzegających przed nadchodzącym zawałem opowiedział dr Marek Skoczylas w niedawno opublikowanym na YouTube nagraniu. Wskazał zarówno oczywiste sygnały, jak i te, które łatwo pomylić z innymi dolegliwościami.

- Zawał serca rzadko kiedy pojawia się bez uprzedzenia i objawów, które wysyła nam organizm. W większości przypadków organizm wysyła nam sygnały ostrzegawcze na kilka godzin, a nawet tygodni przed wystąpieniem zawału - zaznacza dr Skoczylas.

Niemy zawał serca

Objawy prodromalne - czym są?

W pierwszej części nagrania dr Skoczylas poruszył objawy, które powszechnie kojarzą się z zawałem serce. Lekarz wskazuje na ból w klatce piersiowej - to symptom, który zgłasza aż 68 proc. pacjentów.

Ekspert podkreśla jednak, że pojawiający się przed zawałem ból w klatce piersiowej może mieć różny charakter oraz stopień nasilenia - 44 proc. odczuwa silny ucisk i wrażenie ciężaru.

- Osoby doświadczające zarówno zawału, ale także objawów zwiastujących zawał w przyszłości, mogą odczuwać pieczenie w klatce piersiowej, które niestety często mylone jest ze zgagą - dodaje.

Ponadto ból może promieniować do lewego ramienia, szyi, żuchwy, pleców, a nawet nadbrzusza. Nie należy też bagatelizować nagłego bólu pleców, szczególnie jeśli towarzyszy temu ucisk w klatce piersiowej.

Kolejnym dość typowym objawem zawału jest kołatanie serca, doświadcza go 42 proc. pacjentów. Często też występują duszności (34 proc.), które nie ustępują nawet w pozycji leżącej podczas odpoczynku.

- Każda duszność powinna być skonsultowana z lekarzem, ponieważ nawet jeśli nie świadczy o zbliżającym się zawale serca, to może być objawem innych poważnych problemów ze zdrowiem - podkreśla dr Skoczylas.

Mniej oczywiste zwiastuny zawału

Nadchodzący zawał serca może jednak dawać o sobie znać w bardzo subtelny sposób. Lekarz ostrzega, by zwracać uwagę na te mniej specyficzne objawy i pod żadnym pozorem ich nie bagatelizować.

Szczególną uwagę należy zwrócić na zmęczenie, które utrzymuje się pomimo odpoczynku. Okazuje się także, że to najczęstszy objaw zawału serca u kobiet - występuje u 62 proc. pacjentek.

- Drogie panie, to właśnie wy powinnyście zwrócić szczególną uwagę na swoje samopoczucie, ponieważ jego wyraźna zmiana może informować o poważnych problemach ze zdrowiem - apeluje lekarz.

O problemach z sercem mogą też świadczyć zaburzenia snu, które zgłasza 22 proc. pacjentów, z czego ponad połowa to kobiety. Kolejnym symptomem jest lęk i uczucie niepokoju.

- Każdy nieuzasadniony silny lęk lub też niepokój, który pojawia się nagle i utrzymuje się przez dłuższy czas, również powinien stanowić dla nas znak, że coś złego może dziać się z naszym sercem - mówi ekspert.

Sygnałem alarmowym powinny być też nudności i wymioty. Choć ten objaw łatwo pomylić z niestrawnością, towarzyszy aż 22 proc. pacjentów.

- Uważa się, że podczas niedokrwienia serca, które ma miejsce tuż przed zawałem, dochodzi do powolnego obumierania komórek serca. Na skutek tego procesu uwalniane są do krwi różne substancje chemiczne, które aktywują nerw błędny w okolicach serca, następnie sygnał ten trafia do tylnej części mózgu, gdzie jest mylnie interpretowany jako problemy żołądkowe - wyjaśnia dr Skoczylas.

Na koniec lekarz ostrzega przed obrzękiem kostek i nóg. Niedotlenienie serca powoduje nieprawidłowe pompowanie krwi, więc dochodzi do zastoju w kończynach dolnych. Symptom ten szczególnie widoczny jest pod koniec dnia.

Dominika Najda, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródła

  1. YouTube

Wybrane dla Ciebie