Trwa ładowanie...

Może pomóc wykryć raka. Każdy Polak powinien wykonać je raz w roku

 Karolina Rozmus
21.09.2022 20:53
Istnieje kilka badań, które warto wykonać co najmniej raz na rok
Istnieje kilka badań, które warto wykonać co najmniej raz na rok (Getty Images)

Wykrycie choroby na jej wczesnym etapie pozwala na szybkie i skuteczne leczenie, a w przypadku niektórych schorzeń, jak nowotwory, może być jedyną szansą na zachowanie życia. Eksperci zdradzają, jakie badania obowiązkowo powinien wykonać każdy z nas raz w roku.

spis treści

1. Niedoceniana morfologia krwi

Wystarczy 5 ml krwi, by wykryć ewentualne niedobory witaminowe, alergie, zaburzenia odporności, choroby autoimmunologiczne i nie tylko. W Szwecji ok. 40 proc. nowotworów krwi wykrywanych jest właśnie dzięki badaniom morfologicznym. To m.in. przewlekła białaczka limfocytowa, szpiczak plazmocytowy czy chłoniak nie-Hodgkina.

Morfologia krwi zdradza wiele na temat stanu naszego zdrowia
Morfologia krwi zdradza wiele na temat stanu naszego zdrowia (Getty Images)
Zobacz film: "Nietypowe objawy białaczki"

- Wysoki poziom białych krwinek zwany leukocytozą, wskazuje na stany zapalne w organizmie, poczynając od infekcji, na nowotworach kończąc – mówi w rozmowie z WP abcZdrowie lek. med. Urszula Puczkowska, internista Centrum Medycznego Damiana.

- Wysoki poziom erytrocytów może grozić przeciążeniem wątroby. Z kolei nadmiernie niski poziom czerwonych krwinek może sugerować, że dochodzi do regularnych ubytków krwi, np. poprzez menstruację u kobiet, ale nie tylko. Nierzadko mężczyźni bagatelizują ten problem, a bywa i tak, że skromne podkrwawianie z hemoroidów kończy się groźnym dla zdrowia dużym spadkiem poziomu czerwonych krwinek – ostrzega lekarka.

Z kolei internista i kardiolog, dr n. med. Beata Poprawa podkreśla, że poza morfologią z rozmazem warto też oznaczyć w czasie badań krwi poziom żelaza.

- Niedobory żelaza są w tej chwili bardzo dużym problemem, szczególnie u osób starszych. A to z kolei może przekładać się na gorszą kondycję serca, bo żelazo jest nośnikiem tlenu – mówi w rozmowie z WP abcZdrowie. - Już sama niedokrwistość może powodować niedotlenienie organizmu. W konsekwencji przekłada się to nawet na tachykardię, która jest reakcją obronną na brak tlenu. Pacjenci zgłaszają się z objawami kołatania serca, nie mając pojęcia, że stoi za nimi niedobór ilości hemoglobiny - dodaje.

2. D-dimery - o czym informują?

To badanie z krwi, o które zawsze warto poprosić lekarza w czasie profilaktycznych badań.

- U kobiet, które stosują leki hormonalne, pracują fizycznie czy palą papierosy to szalenie ważne badanie. Właśnie ta grupa jest niezwykle narażona na podwyższony poziom d-dimerów, co może powodować zatory na różnych płaszczyznach. Pracując w szpitalu, miewałam niestety młode, dwudziestokilkuletnie pacjentki, którym groziła amputacja kończyny dolnej - mówi lek. Puczkowska.

- Wszystkie były w ogromnym szoku, że w tak młodym wieku znajdują się w stanie zagrożenia życia. Tymczasem, żeby temu zapobiec, wystarczyłoby regularne badanie d-dimerów. O tym się jednak nie mówi niemal wcale, to jest temat tabu – dodaje.

3. O czym informuje nas badanie moczu?

Badanie moczu podobnie jak morfologia krwi jest badaniem podstawowym, które ma duży potencjał. Ekspertki przyznają, że parametry moczu mogą wskazywać na infekcję w obrębie dróg moczowych, choć nie tylko.

- Obecność erytrocytów czy komórek nabłonka może sugerować bardziej przewlekłe problemy, takie jak kamica dróg moczowych – mówi lek. Puczkowska.

- Badanie moczu jest świetnym badaniem skriningowym, które może pozwolić na wykrycie patologii nerek, cukrzycy, a te dwa schorzenia pośrednio są też powiązane z układem krążenia – dodaje w rozmowie z WP abcZdrowie dr n. med. Ewa Uścińska, kardiolog i internista z Centrum Medycznego Damiana.

4. Stężenie glukozy we krwi

Lek. Puczkowska podkreśla, że badanie stężenia glukozy na czczo może ujawnić coraz powszechniejszą wśród dzieci i młodzieży cukrzycę typu 1., jak i cukrzycę typu 2. To jednak nie wszystko.

Choć w Polsce szacuje się, że co 11. dorosły ma cukrzycę zdiagnozowaną, to w rzeczywistości wiele osób żyje ze stanem przedcukrzycowym.

- Bardzo wiele osób nie ma świadomości, że nie sama cukrzyca, ale już stan przedcukrzycowy jest bardzo groźny. Stan podwyższonej glikemii powinien być szybko wyłapany i leczony, bo nie tylko zwiększa ryzyko wystąpienia cukrzycy, ale też powikłań sercowo-naczyniowych. Glukoza ma niebagatelny wpływ na uszkodzenie komórek naszego organizmu, także komórek serca – dodaje dr Poprawa.

5. Badania kardiologiczne – które są ważne?

Choroby układu krążenia to wciąż jeden z głównych zabójców Polaków – odpowiadają za ponad 40 proc. zgonów każdego roku.

Dr Uścińska podkreśla, że wspomniane badania są bardzo ważne w kontekście chorób układu krążenia – zwłaszcza lipidogram i pomiar glukozy.

- Stężenie glukozy we krwi i lipidogram to dla kardiologa dwa najważniejsze badania laboratoryjne, gdyż nieprawidłowości w tym zakresie należą do podstawowych czynników ryzyka rozwoju chorób układu krążenia. Wykonanie lipidogramu i glikemii co roku zaleca się szczególnie po 35 r.ż., ale warto je wykonać nawet w dzieciństwie, bo pozwala na wykrycie wrodzonych dyslipidemii, które z biegiem lat są dużym zagrożeniem dla organizmu - mówi ekspertka.

Dla serca ważne jest także stężenie hormonów tarczycy.

- Do ważnych parametrów należą również hormony tarczycy, ponieważ ich nieprawidłowe stężenie może wywoływać zaburzenia rytmu serca, a długotrwała, nieleczona nadczynność tarczycy, czyli tyreotoksykoza to czynnik ryzyka uszkodzenia serca i kardiomiopatii toksycznej – mówi.

Ekspertka dodaje, że z badań obrazowych dla serca kluczowe jest wykonywanie raz w roku także elektrokardiografii (EKG).

- Może wykryć zaburzenia rytmu serca, których pacjent nie odczuwa, zaburzenia przewodnictwa, które także nie dają żadnych dolegliwości oraz zaburzenia funkcji mięśnia sercowego – wymienia.

6. Wątroba i trzustka pod kontrolą

- Co roku powinniśmy sprawdzić funkcjonowanie dwóch najważniejszych narządów detoksykujących w naszym organizmie – wątroby oraz trzustki. Konieczne jest sprawdzenie poziomu kreatyniny, a w przypadku wątroby – poziomu enzymów ALAT oraz ASPAT. Ci, którzy spożywają alkohol, powinni jednak wykonać bardziej szczegółowej badanie, to jest GGTP (gamma-glutamylotranspeptydazy) – podkreśla dr Poprawa.

7. Lipidogram może ujawnić przyszłe problemy

Trzech na pięciu Polaków ma nadwagę, a co czwarty jest otyły. Konsekwencją tego są nie tylko zaburzenia gospodarki węglowodanowej, ale i lipidowej. Profil lipidowy, na który składa się ocena stężenia cholesterolu całkowitego, frakcji lipoprotein niskiej gęstości (LDL), wysokiej gęstości (HDL), a także trójglicerydów - powinien więc być wykonywany raz w roku.

Dr Poprawa przyznaje, że to gwarancja wczesnego wykrycia miażdżycy. Lek. Puczkowska dodaje, że wysoki poziom trójglicerydów może wskazywać na zapalenie trzustki.

- Z drugiej strony zbyt wysokie stężenie cholesterolu może ujawniać stłuszczenie wątroby, które niekiedy prowadzi do trwałej niewydolności, czyli marskości wątroby – mówi ekspertka i tłumaczy, że z kolei niski poziom cholesterolu bywa niekiedy oznaką stanu nowotworowego w organizmie.

Karolina Rozmus, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze