Trwa ładowanie...

Wybudza cię w nocy? Bardzo zły znak, może świadczyć o raku

Avatar placeholder
05.05.2023 14:58
Nocna hiperhydroza to jedna z form nadmiernej potliwości, która może mieć różne przyczyny
Nocna hiperhydroza to jedna z form nadmiernej potliwości, która może mieć różne przyczyny (Getty Images)

Nadmierna potliwość to problem, który może dotknąć każdego. Jednak gdy poty nas budzą w nocy i są tak nasilone, że trzeba przewinąć pościel, powinno to wzbudzić naszą uwagę. Hiperhydroza - bo tak nazywa się ta dolegliwość - może być objawem różnych chorób i stanów, w tym także nowotworowych.

spis treści

1. Najczęstsze przyczyny hiperhydrozy

Pocenie się to naturalny mechanizm obronny naszego organizmu, który pomaga w regulacji temperatury ciała i pozbyciu się toksyn. Jednak kiedy zaczyna się ono pojawiać w nadmiernych ilościach, jest to sygnał, że coś może być nie w porządku z naszym zdrowiem.

Nocna hiperhydroza to jedna z form nadmiernej potliwości, która może mieć różne przyczyny. Może to być związane ze zbyt grubą kołdrą, za mocno ogrzaną sypialnią czy wilgocią panującą w pomieszczeniu.

Zobacz film: "Ile zrobisz pompek? Prosty test pozwala określić ryzyko chorób serca"

Jednak często towarzyszy ona również infekcjom, gorączce, a także chorobom endokrynologicznym, takim jak np. nadczynność tarczycy. Innymi dolegliwościami są także:

  • obturacyjny bezdech senny,
  • choroby reumatologiczne,
  • choroba refluksowa przełyku.

Nocne pocenie może być również efektem przyjmowania niektórych leków, takich jak leki przeciwdepresyjne czy antybiotyki. Okazuje się, że także kobiety w ciąży czy w okresie menopauzy także mogą doświadczać tego problemu.

2. Nadmierne poty mogą świadczyć o nowotworze?

Dr Deborah Lee z Dr Fox Online Pharmacy dodaje, że nadmierna potliwość, która występuje w trakcie snu, może być także jednym z sygnałów świadczących o rozwoju nowotworu.

Niepokoić powinna zwłaszcza sytuacja, kiedy nocne poty wybudzają ze snu i są tak obfite, że trzeba wstać, zmienić pościel i wziąć prysznic. Nie wolno ich bagatelizować, zwłaszcza gdy:

  • trwają od dłuższego czasu
  • wybudzają ze snu
  • są bardzo obfite
  • towarzyszy im gorączka, ale bez innych objawów infekcji.

Objaw ten jest bardzo charakterystyczny m.in. dla białaczki, chłoniaka, guza chromochłonnego nadnerczy, ale też może występować w raku jajnika i niektórych nowotworach wątroby oraz w raku płuca.

Nocna hiperhydroza, czyli nadmierne pocenie się w nocy, rzadko występuje jako samodzielny objaw. Zwykle pojawia się w towarzystwie innych dolegliwości, które również powinny wzbudzić naszą uwagę. Wśród tych objawów są:

  • nadmierna męczliwość i osłabienie,
  • swędzenie i bladość skóry,
  • powiększenie węzłów chłonnych,
  • utrata masy ciała,
  • ból węzłów chłonnych po spożyciu alkoholu.

O ile nadmierne pocenie się samo w sobie nie jest powodem do niepokoju, towarzyszące mu objawy mogą świadczyć o poważnym problemie zdrowotnym. Wymienione wyżej objawy to sygnały, na które warto zwrócić uwagę i skonsultować się z lekarzem.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz także:

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze