Trwa ładowanie...

MRI 3T - co to jest, wskazania, przeciwwskazania

 Katarzyna Wąś-Zaniuk
01.06.2022 17:36
MRI 3T
MRI 3T (Getty Images)

MRI 3T, zwany również rezonansem magnetycznym 3T, umożliwia zdiagnozowanie wielu chorób oraz zmian patologicznych w obrębie układu mięśniowego, szkieletowego, a także szpiku kostnego. Czym MRI 3T różni się od tradycyjnego rezonansu magnetycznego? Jakie są przeciwwskazania do wykonania tego badania?

spis treści

1. Co to jest rezonans magnetyczny?

Badanie MRI (rezonans magnetyczny) to bezbolesne badanie, które pozwala uzyskać bardzo wyraźne obrazy narządów i struktur znajdujących się we wnętrzu ludzkiego ciała. Do uzyskania takich szczegółowych obrazów rezonans wykorzystuje duży magnes, fale radiowe oraz urządzenie elektroniczne (komputer). W trakcie badania dochodzi do wytworzenia pola magnetycznego o dużym nasileniu, a także do pobudzenia znajdujących się w naszym ciele protonów wodoru.

Rezonans magnetyczny umożliwia pracownikom służby zdrowia badanie wnętrza ciała bez konieczności przeprowadzania inwazyjnych procedur. W przeciwieństwie do promieniowania rentgenowskiego, w rezonansie magnetycznym wykorzystuje się promieniowanie niejonizujące.

2. Co to jest MRI 3T?

Zobacz film: "Badania w RZS"

MRI 3T, zwany również rezonansem magnetycznym 3T jest nowoczesnym badaniem obrazowym, które pozwala uzyskać szczegółowy obraz wewnętrznych obszarów ludzkiego ciała. Badanie struktur organizmu odbywa się przy użyciu połączonych z komputerem fal radiowych i pola magnetycznego. T, którym posługują się do opisu aparatu radiolodzy, oznacza jednostkę pochodzącą od indukcji elektromagnetycznej w układzie SI, czyli teslę.

Ten rodzaj badania obrazowego pozwala na diagnostykę wielu schorzeń oraz patologii w obrębie mózgu, szpiku kostnego, klatki piersiowej, kręgosłupa czy układu mięśniowego.

3. Czym różni się badanie MRI 3T od tradycyjnego rezonansu magnetycznego?

Tradycyjne aparaty MRI działają z mocą 1,5 T, czyli tesli. Tesla to jednostka miary określająca natężenie pola magnetycznego. Rezonans magnetyczny 3T wytwarza pole magnetyczne, które jest dwukrotnie silniejsze niż pole magnetyczne w zwykłym rezonansie magnetycznym.

Badanie rezonansem magnetycznym o mocy 3 T zapewnia wysoką jakość otrzymywanych obrazów. Są one bardziej szczegółowe od tych, które można uzyskać za pomocą standardowego urządzenia. Badanie MRI 3T trwa także nieco krócej niż badanie tradycyjne z użyciem rezonansu magnetycznego.

4. Wskazania do przeprowadzenia MRI 3T

Za pomocą rezonansu magnetycznego MRI 3T można zdiagnozować szereg różnorodnych schorzeń, zarówno kręgosłupa czy głowy, jak i stawów kanału kręgowego, układu moczowego, dróg żółciowych czy jamy brzusznej. Przy użyciu nowoczesnego urządzenia możliwa jest diagnostyka:

  • tętniaków naczyń mózgowych,
  • stwardnienia rozsianego,
  • rozszczepu kręgosłupa,
  • niedokrwienia mózgu,
  • zapalenia mózgu,
  • zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych,
  • zaburzeń w obrębie ucha wewnętrznego,
  • zaburzeń w obrębie oczu,
  • nowotworów,
  • schorzeń jamy brzusznej,
  • rozdwojenia rdzenia,
  • rozszczepu czaszkowo-mózgowego,
  • torbieli przegrody przezroczystej.

Wśród innych wskazań do przeprowadzenia MRI 3T są choroby o podłożu genetycznym takie jak choroba Wilsona czy pląsawica Huntingtona, określana również mianem choroby Huntingtona.

5. MRI 3T a przeciwwskazania

Przed wykonaniem badania MRI 3T pacjent powinien zdjąć z ciała wszystkie metalowe elementy takie jak kolczyki, naszyjniki, obrączki, pierścionki, zegarki, w przeciwnym razie ozdoby te mogłyby wpłynąć negatywnie na działanie pola magnetycznego czy pracę urządzenia. Za względne przeciwwskazania do wykonania badania MRI 3T można uznać:

Dla pacjentów z klaustrofobią, tj. lęk przed zamkniętymi pomieszczeniami, wykonanie tego rodzaju może być niezwykle problematyczne.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze