Trwa ładowanie...

Mruki serca - przyczyny, rodzaje, wady serca, metody leczenia

Mruki w sercu to inaczej wibracje, które pojawiają się podczas codziennej pracy serca. Mogą mieć wiele przyczyn i są określane jako nieprawidłowość i w wielu przypadkach nie powinny budzić niepokoju. Mogą być związane z wadami wrodzonymi serca, a także chorobami dotyczącymi innych narządów. Jak rozpoznać mruki w sercu i jak je leczyć?

Zobacz film: "O czym może świadczyć kłucie w sercu?"

spis treści

1. Czym są mruki w sercu?

Mruki w sercu to charakterystyczne drgania, które porównywane są do wibracji odczuwanych u mruczącego kota. Są wyczuwalne w klatce piersiowej najczęściej po wzięciu pełnego wdechu i zatrzymaniu go na chwilę.

Towarzyszą im często szmery o niskiej lub średniej częstotliwości i diagnozowane są w podobny sposób.

1.1. Rodzaje mruków serca

Wyróżnia się kilka rodzajów mruków serca, w zależności od momentu, w którym się pojawiają. Są to:

 • mruk skurczowy
 • mruk rozkurczowy
 • mruk skurczowo-rozkurczowy

O mruku skurczowym mówimy, kiedy drgania są wyczuwalne podczas wydechu, kiedy pacjent jest lekko pochylony do przodu. Jego przyczyną najczęściej jest zwężenie światła aorty, zwężenie pnia płucnego lub ubytki w przegrodzie międzyprzedsionkowej.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Mruk rozkurczowy pojawia się zwykle u osób, u których stwierdzono niedomykalność zastawki mitralnej. Drgania można wówczas wyczuć przy lewym brzegu mostka lub tuż nad aortą.

Mruki skurczowo-rozkurczowe można wyczuć w przestrzeni międzyżebrowej. Towarzyszą bardzo silnym szmerom i najczęściej występują w przebiegu wad wrodzonych serca.

Czasem mruki nasilają się podczas aktywności fizycznej albo po nagłej zmianie pozycji.

1.2. Czy mruki serca są groźne?

Mruki w sercu to dość powszechnie występująca dolegliwość, która nie zawsze powinna budzić niepokój. U dzieci taka sytuacja pojawia się jako objaw fizjologiczny i znika samoistnie wraz z wiekiem. Szacuje się, że jedynie 1 procent wszystkich szmerów i mruków u dzieci wiąże się z wrodzoną wadą serca.

U osób dorosłych przyczyny mruków mogą być różne, dlatego konieczna jest odpowiednia diagnostyka. Warto zgłosić się do lekarza, który zleci EKG oraz UKG, a także przeprowadzi pełen wywiad medyczny, aby ustalić, czy mruki nie mają przyczyny pozasercowej.

2. Przyczyny mruków w sercu

Najczęściej mruki serca pojawiają się na skutek nieprawidłowego przepływu krwi i ustępują po jego wyrównaniu. Towarzyszą bardzo często gorączce, a także występują u kobiet w ciąży.

Zaburzenia przepływu krwi mogą z kolei wynikać ze zwężenia lub poszerzenia naczyń krwionośnych, a także wiązać się z niedomykalnością zastawek – wówczas krew zaczyna się cofać, co zaburza jej prawidłowy przepływ.

2.1. Mruki serca a inne choroby

Mruki mogą, ale nie muszą wiązać się bezpośrednio z chorobami serca, ale być objawem zupełnie innych dolegliwości. Najczęściej pojawiają się w przypadku:

 • niedomykalności zastawek tętnicy głównej (mruk wyczuwalny jest przy mostku)
 • tętniaka łuku tętnicy głównej (mruk czuć podczas skurczu mięśnia sercowego, silnie wibrujący)
 • rozszerzenia światła tętnicy głównej (pojawia się wraz ze wzmocnionym drugim tonem serca)
 • zwężenia tętnicy płucnej
 • anemii (mruk skurczowy wyczuwalny w przestrzeni międzyżebrowej)
 • nadczynności tarczycy (mruk wyczuwalny po lewej stronie przestrzeni żebrowych)
 • zespołu Da Costy (tzw. zespół wysiłkowy)

3. Jak leczyć mruki w sercu?

Mruki serca nie są chorobą, a jedynie objawem innych dolegliwości, dlatego leczenie opiera się na rozpoznaniu i wyeliminowaniu przyczyny ich występowania. Bardzo ważna jest nie tylko odpowiednia diagnostyka, ale także zmiana trybu życia – warto ograniczyć stres i włączyć do codzienności umiarkowaną aktywność fizyczną.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  Pomocni lekarze
  Szukaj innego lekarza