Mruki serca - przyczyny, rodzaje, wady serca, metody leczenia
Mruki w sercu to inaczej wibracje, które pojawiają się podczas codziennej pracy serca. Mogą mieć wiele przyczyn i są określane jako nieprawidłowość i w wielu przypadkach nie powinny budzić niepokoju. Mogą być związane z wadami wrodzonymi serca, a także chorobami dotyczącymi innych narządów. Jak rozpoznać mruki w sercu i jak je leczyć?
1. Czym są mruki w sercu?
Mruki w sercu to charakterystyczne drgania, które porównywane są do wibracji odczuwanych u mruczącego kota. Są wyczuwalne w klatce piersiowej najczęściej po wzięciu pełnego wdechu i zatrzymaniu go na chwilę.
Towarzyszą im często szmery o niskiej lub średniej częstotliwości i diagnozowane są w podobny sposób.
1.1. Rodzaje mruków serca
Wyróżnia się kilka rodzajów mruków serca, w zależności od momentu, w którym się pojawiają. Są to:
- mruk skurczowy
- mruk rozkurczowy
- mruk skurczowo-rozkurczowy
O mruku skurczowym mówimy, kiedy drgania są wyczuwalne podczas wydechu, kiedy pacjent jest lekko pochylony do przodu. Jego przyczyną najczęściej jest zwężenie światła aorty, zwężenie pnia płucnego lub ubytki w przegrodzie międzyprzedsionkowej.
Rekomendowane przez naszych ekspertów
Mruk rozkurczowy pojawia się zwykle u osób, u których stwierdzono niedomykalność zastawki mitralnej. Drgania można wówczas wyczuć przy lewym brzegu mostka lub tuż nad aortą.
Mruki skurczowo-rozkurczowe można wyczuć w przestrzeni międzyżebrowej. Towarzyszą bardzo silnym szmerom i najczęściej występują w przebiegu wad wrodzonych serca.
Czasem mruki nasilają się podczas aktywności fizycznej albo po nagłej zmianie pozycji.
1.2. Czy mruki serca są groźne?
Mruki w sercu to dość powszechnie występująca dolegliwość, która nie zawsze powinna budzić niepokój. U dzieci taka sytuacja pojawia się jako objaw fizjologiczny i znika samoistnie wraz z wiekiem. Szacuje się, że jedynie 1 procent wszystkich szmerów i mruków u dzieci wiąże się z wrodzoną wadą serca.
U osób dorosłych przyczyny mruków mogą być różne, dlatego konieczna jest odpowiednia diagnostyka. Warto zgłosić się do lekarza, który zleci EKG oraz UKG, a także przeprowadzi pełen wywiad medyczny, aby ustalić, czy mruki nie mają przyczyny pozasercowej.
2. Przyczyny mruków w sercu
Najczęściej mruki serca pojawiają się na skutek nieprawidłowego przepływu krwi i ustępują po jego wyrównaniu. Towarzyszą bardzo często gorączce, a także występują u kobiet w ciąży.
Zaburzenia przepływu krwi mogą z kolei wynikać ze zwężenia lub poszerzenia naczyń krwionośnych, a także wiązać się z niedomykalnością zastawek – wówczas krew zaczyna się cofać, co zaburza jej prawidłowy przepływ.
2.1. Mruki serca a inne choroby
Mruki mogą, ale nie muszą wiązać się bezpośrednio z chorobami serca, ale być objawem zupełnie innych dolegliwości. Najczęściej pojawiają się w przypadku:
- niedomykalności zastawek tętnicy głównej (mruk wyczuwalny jest przy mostku)
- tętniaka łuku tętnicy głównej (mruk czuć podczas skurczu mięśnia sercowego, silnie wibrujący)
- rozszerzenia światła tętnicy głównej (pojawia się wraz ze wzmocnionym drugim tonem serca)
- zwężenia tętnicy płucnej
- anemii (mruk skurczowy wyczuwalny w przestrzeni międzyżebrowej)
- nadczynności tarczycy (mruk wyczuwalny po lewej stronie przestrzeni żebrowych)
- zespołu Da Costy (tzw. zespół wysiłkowy)
3. Jak leczyć mruki w sercu?
Mruki serca nie są chorobą, a jedynie objawem innych dolegliwości, dlatego leczenie opiera się na rozpoznaniu i wyeliminowaniu przyczyny ich występowania. Bardzo ważna jest nie tylko odpowiednia diagnostyka, ale także zmiana trybu życia – warto ograniczyć stres i włączyć do codzienności umiarkowaną aktywność fizyczną.
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.