Przejdź na WP

Mupirox – charakterystyka, wskazania, przeciwwskazania, dawkowanie, skutki uboczne

Mupirox jest to maść antybiotykowa do stosowania miejscowo na skórę. Lek Mupirox stosuje się w leczeniu zakażeń bakteryjnych takich jak liszajec, zapalenie mieszków włosowych czy czyraki.

Zobacz film: "Antybiotyk"

spis treści

1. Mupirox – charakterystyka

Substancją czynną leku Mupirox jest mupirocyna. Mupirox jest to naturalny antybiotyk przeznaczony do stosowania miejscowego. Mupirox działa skutecznie wobec większości bakterii wywołujących zakażenia skóry.

2. Mupirox – wskazania

Wskazania do stosowania leku Mupirox to zakażenia skóry takie jak: liszajec, zapalenie mieszków włosowych, czyraki, oraz wtórne zakażenia skory wywołane przez gronkowca złocistego, inne gronkowce oraz paciorkowce.

Liszajec - zdjęcia
Liszajec - zdjęcia

Wywoływany głównie przez bakterie Staphylococcus aureus.

zobacz galerię

3. Mupirox – przeciwwskazania

Przeciwwskazania do stosowania leku Mupirox to uczulenie na składniki leku oraz glikol polietylenowy. Lek Mupirox nie może być stosowany do oka lub nosa.

Przeciwwskazaniem do stosowania leku Mupirox jest okres ciąży oraz okres karmienia piersią.

4. Mupirox – dawkowanie

Maść Mupirox można stosować 3 razy na dobę. Cienką warstwo maści Mupirox smaruje się skórę ze zmianą chorobową. Leku Mupirox nie można stosować dłużej jak 10 dni. Lek Mupirox można stosować pod opatrunkiem.

Maść Mupirox można stosować 3 razy na dobę
Maść Mupirox można stosować 3 razy na dobę (13rf.com)

U osób z ciężkimi zaburzeniami nerek należy zachować szczególną ostrożność w stosowaniu leku Mupirox. Nie stwierdzono, żeby preparat Mupirox wchodziła w interakcje z innymi lekami.

Zobacz także:

Cena leku Mupirox to ok. 17 zł za maść o masie 8 g i około 20 zł za maść o masie 15g.

5. Mupirox – skutki uboczne

Działania niepożądane przy stosowaniu leku Mupirox to: podrażnienie skóry, uczucie pieczenia, świąd, wysypka, nadmierne wysuszenie skóry, wrażliwość na dotyk, kontaktowe zapalenie skóry oraz zwiększony wysięk.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy