Styl życia nie ma wpływu na pojawienie się raka, decydują mutacje genetyczne - twierdzą amerykańscy naukowcy
Ani dieta, ani ruch nie uchronią przed nowotworami - twierdzą amerykańcy uczeni. Według nich za za większość przypadków raka odpowiadają błędy genetyczne w czasie dzielenia się komórki. 2/3 zachorowań nie da się uniknąć. - Nie zgadzam się z tym i z rezerwą podchodzę do tego typu badań – ripostuje dr Janusz Meder prezes Polskiej Unii Onkologii.
1. 29 proc. nowotworów zależy od stylu życia
Nowotwory powstają w wyniku błędów, które pojawiają w czasie kopiowania materiału genetycznego. I to jest główna przyczyna raka – twierdzą naukowcy. 66 proc. nowotworów tworzy się podczas kopiowania DNA, jedynie 29 proc. zależy od stylu życia, a tylko 5 proc. dziedziczymy po przodkach. Amerykańska teoria w pewien sposób obala tezę, że za większość przypadków raka odpowiada styl życia, czynniki środowiskowe i geny.
To musisz wiedzieć:
Badaniem zajmował się Cristian Tomasetti, biostatystyk i matematyk z Centrum Onkologicznego im. Sidneya Kimmela przy Uniwersytecie Johnsa Hopkinsa w USA. Uczony wyjaśnił, że gdy komórka kopiuje swoje DNA pojawiają się błędy, które są źródłem mutacji odpowiadających za nowotwory.
Ta teoria - jego zdaniem - wyjaśnia, dlaczego osoby, które prowadzą zdrowy tryb życia, nie palą, są aktywne i przestrzegają diety, chorują na raka. Naukowcy nie negują jednak do końca wpływu czynników środowiskowych, takich jak palenie. Twierdzą jednak, że z powodu przypadkowych błędów w czasie kopiowania DNA, na nowotwory zachoruję wiele osób.
Wykazali, że za 95 proc. przypadków raka mózgu, kości czy prostaty odpowiadają błędy w czasie kopiowania DNA, a w 77 proc. powodują one raka trzustki. Na raka płuc natomiast wpływ w 65 proc. ma palenie tytoniu i czynniki środowiskowe.
To musisz wiedzieć:
2. Wiele zależy od nas
- Z dużą rezerwą podchodzę do tego typu danych. Ja dysponuję innymi. Za mniej niż 20 proc przypadków nowotworów odpowiadają geny. W ponad 50 proc.sytuacji pojawienie się raka zależne jest od niewłaściwego stylu życia. Zmieniając go możemy zmniejszyć ryzyko zachorowania na nowotwór o 40-50 proc. - wyjaśnia w rozmowie z WP abcZdrowie dr Janusz Meder, onkolog.
I dodaje: - Wiele zależy od nas, jesteśmy w stanie uchronić się przed chorobą stosując pewne powszechnie znane zasady.
Zdaniem Medera, zapobiec rakowi może odpowiednia dieta, uboga w czerwone mięso i tłuszcz, a bogata w ryby. Zalecany jest codzienny ruch, przynajmniej pół godziny dziennie. Ważne jest unikanie nadmiernego opalania się.
- Mniej stresu, mniej przetworzonej żywności, to również decyduje o naszym zdrowiu. Polecam wszystkim, by zapoznali się z kodeksem walki z rakiem. Znajduje się w nim 10 wytycznych – mówi Meder.
Specjalista podkreśla, że wpływ na pojawienie się raka ma także terapia hormonalna, brak karmienia piersią, zbyt późne rodzicielstwo i brak szczepień na żółtaczkę typu A i B, a także przeciwko wirusowi HPV.
- Powoduje on nie tylko raka szyjki macicy, a także gardła – zaznacza.
Według niego mutacje genetyczne mają również wpływ, ale nie tak istotny, jak dowodzą to Amerykanie.
- Nie zapominajmy, że nasz materiał genetyczny dokonuje także naprawy. Polemizowałbym z wnioskami uczonych z USA - zaznacza.
3. Rośnie liczba chorych
Statystyki dotyczące zachorowań na raka są alarmujące. Liczba chorych gwałtownie rośnie. Szacuje się, że w ciągu 20 lat podwoi się. Rocznie w Polsce odnotowuje się 160 tys. nowych przypadków raka, a 100 tys. osób umiera. Najwięcej choruje osób starszych po 65 r. życia.
Treści w naszych serwisach służą celom informacyjno-edukacyjnym i nie zastępują konsultacji lekarskiej. Przed podjęciem decyzji zdrowotnych skonsultuj się ze specjalistą.