Trwa ładowanie...

Mydła i szampony w profilaktyce łupieżu pstrego

Avatar placeholder
18.01.2016 11:02
Mydła i szampony w profilaktyce łupieżu pstrego
Mydła i szampony w profilaktyce łupieżu pstrego

Profilaktyka łupieżu pstrego jest niezwykle istotna i należy o niej pamiętać w wielu codziennych sytuacjach, ponieważ późniejsze leczenie plam na skórze jest uciążliwe i długotrwałe. Jak każda bowiem grzybica skóry, tak też i łupież pstry, ma tendencję do częstych nawrotów. Do zarażenia łupieżem pstrym najczęściej dochodzi w gabinetach i salonach kosmetycznych, gdzie nie zachowano podstawowych środków higieny. Ponadto bardzo łatwo jest się zarazić łupieżem pstrym chodząc na solarium i korzystając z basenów i publicznych kąpielisk.

spis treści

1. Przyczyny łupieżu pstrego

Do zarażenia łupieżem dochodzi w kontakcie z drożdżakami z gatunku Pityrosporum ovale. Rozwijanie się go powoduje powstawanie żółtobrunatnych plam na skórze, które mają tendencję do rozszerzania i zlewania się w większe całości, tworząc rozległe zmiany skórne, będące najważniejszymi objawami łupieżu pstrego. Miejscami, gdzie może dość do zarażenia są:

 • gabinety fryzjerskie,
 • gabinety kosmetyczne (opalanie na solarium),
 • publiczne kąpieliska,
 • baseny i aquaparki.
Zobacz film: "Podstawowe badania, jakie powinna wykonać każda kobieta"

Dowiedz się więcej

2. Profilaktyka łupieżu pstrego

Zanim jednak lekarz zadecyduje o zastosowaniu leków przeciwgrzybicznych, warto jest pamiętać o profilaktyce tego schorzenia. Oto kilka sposób, jak skutecznie ochronić się przed wystąpieniem łupieżu pstrego:

 • korzystaj z klapek w czasie każdorazowego wyjścia na basen,
 • czyść łóżko w solarium przed każdym użyciem,
 • dezynfekuj przedmioty kosmetyczne, szczególnie te używane przez kila osób,
 • nie wahaj się prosić o zdezynfekowanie narzędzi kosmetycznych w gabinecie w twojej obecności.

3. Leczenie łupieżu pstrego

Łupież pstry jest odmianą grzybicy skóry. Jeśli zastanawiasz się, jak leczyć łupież pstry, powinieneś przypomnieć sobie, jak należy postępować w każdej infekcji grzybiczej. Ważne jest, by nie zaprzestać leczenia, gdy znikną pierwsze objawy, ponieważ łupież pstry ma tendencję do częstych nawrotów. Najczęściej stosowanymi metodami leczenia łupieżu pstrego są:

 • maści i kremy przeciwgrzybicze,
 • specjalne szampony przeciwgrzybicze,
 • doustne preparaty antygrzybiczne.

4. Mydła i szampony dla chorych na łupież pstry

W profilaktyce i leczeniu łupieżu pstrego stosuje się szezreg różnych preparatów kosmetycznych. Najlepiej jest zakupić je w aptece i przed stosowaniem skonsultować się z farmaceutą. Dobrze jest także poradzić się lekarza dermatologa, który przepisze odpowiedni preparat do leczenia łupieżu pstrego. Szampon, stosowany w tej odmianie grzybicy skóry, powinien zawierać związki selenu i pirytonianu cynku bądź wyciąg z granatu. Preparat należy nanieść na skórę głowy (znajdują się tam zarodniki grzyba), spienić i rozprowadzać po miejscach, gdzie znajdują się plamy na skórze, a następnie dokładnie spłukać. Czynność zazwyczaj powtarza się codziennie przez tydzień, a później raz na siedem dni przez kilka miesięcy.

Łupież pstry jest infekcją grzybiczą stosunkowo trudną do usunięcia. Powoduje wstydliwe i nieestetyczne plamy na skórze, dlatego tak ważna jest profilaktyka.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.