Mydła i szampony w profilaktyce łupieżu pstrego
Profilaktyka łupieżu pstrego jest niezwykle istotna i należy o niej pamiętać w wielu codziennych sytuacjach, ponieważ późniejsze leczenie plam na skórze jest uciążliwe i długotrwałe. Jak każda bowiem grzybica skóry, tak też i łupież pstry, ma tendencję do częstych nawrotów. Do zarażenia łupieżem pstrym najczęściej dochodzi w gabinetach i salonach kosmetycznych, gdzie nie zachowano podstawowych środków higieny. Ponadto bardzo łatwo jest się zarazić łupieżem pstrym chodząc na solarium i korzystając z basenów i publicznych kąpielisk.
1. Przyczyny łupieżu pstrego
Do zarażenia łupieżem dochodzi w kontakcie z drożdżakami z gatunku Pityrosporum ovale. Rozwijanie się go powoduje powstawanie żółtobrunatnych plam na skórze, które mają tendencję do rozszerzania i zlewania się w większe całości, tworząc rozległe zmiany skórne, będące najważniejszymi objawami łupieżu pstrego. Miejscami, gdzie może dość do zarażenia są:
- gabinety fryzjerskie,
- gabinety kosmetyczne (opalanie na solarium),
- publiczne kąpieliska,
- baseny i aquaparki.
Dowiedz się więcej
2. Profilaktyka łupieżu pstrego
Zanim jednak lekarz zadecyduje o zastosowaniu leków przeciwgrzybicznych, warto jest pamiętać o profilaktyce tego schorzenia. Oto kilka sposób, jak skutecznie ochronić się przed wystąpieniem łupieżu pstrego:
- korzystaj z klapek w czasie każdorazowego wyjścia na basen,
- czyść łóżko w solarium przed każdym użyciem,
- dezynfekuj przedmioty kosmetyczne, szczególnie te używane przez kila osób,
- nie wahaj się prosić o zdezynfekowanie narzędzi kosmetycznych w gabinecie w twojej obecności.
3. Leczenie łupieżu pstrego
Łupież pstry jest odmianą grzybicy skóry. Jeśli zastanawiasz się, jak leczyć łupież pstry, powinieneś przypomnieć sobie, jak należy postępować w każdej infekcji grzybiczej. Ważne jest, by nie zaprzestać leczenia, gdy znikną pierwsze objawy, ponieważ łupież pstry ma tendencję do częstych nawrotów. Najczęściej stosowanymi metodami leczenia łupieżu pstrego są:
- maści i kremy przeciwgrzybicze,
- specjalne szampony przeciwgrzybicze,
- doustne preparaty antygrzybiczne.
4. Mydła i szampony dla chorych na łupież pstry
W profilaktyce i leczeniu łupieżu pstrego stosuje się szezreg różnych preparatów kosmetycznych. Najlepiej jest zakupić je w aptece i przed stosowaniem skonsultować się z farmaceutą. Dobrze jest także poradzić się lekarza dermatologa, który przepisze odpowiedni preparat do leczenia łupieżu pstrego. Szampon, stosowany w tej odmianie grzybicy skóry, powinien zawierać związki selenu i pirytonianu cynku bądź wyciąg z granatu. Preparat należy nanieść na skórę głowy (znajdują się tam zarodniki grzyba), spienić i rozprowadzać po miejscach, gdzie znajdują się plamy na skórze, a następnie dokładnie spłukać. Czynność zazwyczaj powtarza się codziennie przez tydzień, a później raz na siedem dni przez kilka miesięcy.
Łupież pstry jest infekcją grzybiczą stosunkowo trudną do usunięcia. Powoduje wstydliwe i nieestetyczne plamy na skórze, dlatego tak ważna jest profilaktyka.
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.