Myślała, że to przedwczesna menopauza. Rak dawał nietypowe objawy
Rak jelita grubego dotyka co roku ok. 18 tys. Polaków co czyni go trzecim w kolejności najczęściej występującym nowotworem złośliwym. Jak się okazuje, może dawać niejednoznaczne objawy. Tak też było z 36-letnią Carlą. Na początku sądziła, że to wczesna menopauza.
1. Takie objawy zauważyła Carla
36-letnia Carla Mitchell z Wielkiej Brytanii zauważyła u siebie objawy takie jak uciążliwy ból i puchnięcie nóg, nawracające duszności oraz zmiany rytmu serca. To zestaw symptomów towarzyszący m.in. menopauzie. Carla myślała, więc że dotknęła ją przedwczesna menopauza.
Carla wkrótce zaczęła doświadczać też powracających bóli brzucha. Chociaż one też mogą być związane z anemią i menopauzą, lekarz postanowił skierować ją na kolonoskopie. To badanie odkryło tragiczną prawdę.
2. Złośliwy nowotwór u młodej kobiety
Diagnoza okazała się jednoznaczna - rak okrężnicy. Należało jak najszybciej przeprowadzić operację wycięcia części jelita grubego oraz skierować pacjentkę na chemioterapię.
Niedługo później lekarze odkryli przyczynę wystąpienia nowotworu. Był nią zespół Lyncha, czyli dziedziczny rak jelita grubego niezwiązany z polipowatością. To genetyczna przypadłość, która znacznie podnosi prawdopodobieństwo wystąpienia złośliwych zmian w okrężnicy i innych odcinkach jelita grubego. Carla dobrze zniosła chemioterapię, jednak emocjonalna droga, którą przemierzyła, była dla niej wyzwaniem.
- Od czasu otrzymania diagnozy moje życie się znacznie zmieniło, chociaż dla mnie większym wyzwaniem były zmiany w wymiarze psychicznym niż fizycznym. Odczuwałam emocje, o które bym siebie nie posądziła. Każdy kolejny dzień przynosił nowe myśli i niepokoje. Muszę się teraz nauczyć jak odpoczywać. Zarówno dla mojego ciała, jak i umysłu - twierdzi kobieta.
Carla zaznacza też, że w rekonwalescencji bardzo pomogła jej firma - finansowo oraz pod względem wsparcia emocjonalnego. Zwraca też uwagę na to, że miała szczęście, bo Covid nie utrudnił jej leczenia.
3. Niespecyficzne objawy raka jelita grubego
Nowotwór rozwijający się w układzie pokarmowym najczęściej zostaje rozpoznany po symptomach takich jak:
częste, nawracające bóle brzucha,
biegunki,
bolesne skurcze jelit,
dyskomfort towarzyszący wypróżnieniu i obecny tuż po nim,
wzdęcia lub zatwardzenia.
Najbardziej jednoznaczną przesłanką, że należy zgłosić się do gastroenterologa albo proktologa jest to, gdy po wizycie w toalecie zauważamy w muszli krew. Znaczy to, że w jelicie grubym została przerwana ciągłość błony śluzowej i należy szybko rozpoznać tego przyczynę oraz zareagować.
Maciej Rugała, dziennikarz Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.