Myślała, że to problem jelit lub stres. Guz był coraz większy
32-letnia Chanelle podczas lockdownu narzekała na ból brzucha. Nie wykonała badań, ponieważ była przekonana, że są spowodowane stresem i objadaniem. Diagnozę usłyszała dopiero po kilku miesiącach. Okazało się, że dolegliwości wynikają z rzadkiego typu raka jajnika. Guz przybrał potężne rozmiary.
1. Diagnoza była zaskoczeniem
Chanelle Mason, 32-letnia Brytyjka, pierwszy raz wyczuła guzka we wrześniu 2021 r. W ciągu trzech miesięcy jej brzuch znacznie się powiększył, do tego stopnia, że przypominał ciążę. Dopiero wtedy postanowiła udać się do lekarza. Tam przyznała, że doskwierały jej także inne objawy ze strony układu pokarmowego: wzdęcia i gazy. Po serii badań wykluczono ciążę, a markery raka jajnika dały negatywny wynik. Na podstawie USG stwierdzono wodobrzusze.
Dopiero tomografia komputerowa wykazała ogromną torbiel na lewym jajniku. Cysta miała ok. 32 cm szerokości i ważyła 8,2 kg – tyle, ile zaawansowana ciąża bliźniacza. Termin operacji wyznaczono dopiero za miesiąc. Do tego czasu torbiel urosła do 42 cm.
2. Operacja zamiast chemii
Na podstawie badań histopatologicznych zdiagnozowano śluzowego raka jajnika – bardzo rzadki typ nowotworu jajnika, który prawie nigdy nie wydziela białka antygenowego CA 125, czyli markera raka jajnika. Ten typ raka najczęściej dotyka kobiety przed 40 r.ż. Należy do tego typu nowotworu, którego można usunąć operacyjnie bez konieczności chemioterapii.
Szczęśliwie w przypadku Chanelle chemioterapia także nie okazała się konieczna. Kobieta miała szczęście, ponieważ nowotwór nie zaczął jeszcze naciekać innych narządów. Operacja przebiegła pomyślnie - usunięto guza w całości, wraz z lewym jajnikiem i jajowodem.
Dziś po nowotworze została jej jedynie kilkudziesięciocentymetrowa blizna na brzuchu.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Rekomendowane przez naszych ekspertów
- Rekordy zakażeń na świecie, a w Polsce? "To tylko chwila, kiedy u nas będzie nie trzy, a 30 tys. zakażeń dziennie"
- Co dalej z pandemią? Możliwe są cztery scenariusze. Eksperci pełni obaw po decyzjach rządu
- Nawet 250 tys. zakażonych HIV w Ukrainie. 80 proc. pacjentów było leczonych lekami, które nie są zarejestrowane w Polsce
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.