NewsyZauważyła wysypkę na skórze. To był jedyny objaw raka

Zauważyła wysypkę na skórze. To był jedyny objaw raka

Sam Ritchie, mama dwójki dzieci, przez długi czas odkładała wizytę u lekarza po tym, jak na jednej z jej piersi pojawiła się wysypka. Początkowo sądziła, że to zwykła reakcja alergiczna, ale już wkrótce zaczęła mieć wątpliwości. Pracując w szpitalu, zbyt często miała do czynienia z pacjentami chorymi na raka. Wiedziała, że wysypka może być jednym z objawów.

Kobieta miała przeczucie, że wysypka jest zwiastunem czegoś poważnego
Kobieta miała przeczucie, że wysypka jest zwiastunem czegoś poważnego
Źródło zdjęć: © Facebook

Niepozorna wysypka i szokująca diagnoza

Sam, pracująca w szpitalu, początkowo konsultowała się ze znajomymi pielęgniarkami, wysyłając im zdjęcia wysypki. Żadna z nich nie podejrzewała niczego poważnego. Niepokój nie dawał 41-latce spokoju, dlatego po trzech tygodniach postanowiła umówić się na wizytę u lekarza.

- W kampaniach dotyczących raka piersi często wspomina się, że wysypka lub nietypowe zmiany skórne wokół piersi mogą być jednym z objawów nowotworu. To dlatego mnie skierowano na dalsze badania – wspomina Sam, cytowana przez portal Express.

W szpitalu wykonano jej serię badań, w tym USG oraz biopsję guza znajdującego się za brodawką, a także skóry i węzłów chłonnych. Lekarka wykonująca USG nie użyła słowa "rak", ale dała do zrozumienia, że konieczne będzie leczenie.

Była w 15-tym tygodniu ciąży gdy dowiedziała się, że ma raka

- Czułam, że coś jest nie tak. Mimo że wszyscy mnie uspokajali, ja w głębi serca wiedziałam, że to coś poważnego. To było przerażające. Pracuję w szpitalu i widziałam wiele trudnych przypadków nowotworów, ale jednocześnie wiem, że raka można wyleczyć. Początkowo jednak trudno było mi się z tym oswoić – dodaje. [image type="big" title="Jedynym objawem raka piersi była wysypka" source="Facebook" link="" image="https://portal-abczdrowie.wpcdn.pl/2025/02/10/screenshot-2_b3f6.png" width="684" height="937" x="" y="" x2="" y2="" croppedPath="https://portal-abczdrowie.wpcdn.pl/imageCache/2025/02/10/screenshot-2_b3f6.-x0y0xx0yy0.png" ]

[/image]

Trudne leczenie i walka o zdrowie

Po diagnozie 41-letnia Sam przeszła cztery miesiące intensywnej chemioterapii, a następnie poddała się mastektomii. Leczenie było niezwykle obciążające dla kobiety, zarówno fizycznie, jak i psychicznie.

- Najtrudniejsza była dla mnie walka z samą sobą. Mam dwoje dzieci i nie chciałam, żeby widziały, jak cierpię. Musiałam być dla nich silna. Nie powiedziałam im ani nikomu z rodziny o chorobie przez pierwsze dwa miesiące. Chciałam najpierw sama sobie to wszystko poukładać – opowiada Sam.

Chemioterapia była dla niej szczególnie wyniszczająca. Sam była bardzo słaba, często źle się czuła. Nie traciła jednak nadziei na szczęśliwe zakończenie.

Jednym z najbardziej traumatycznych skutków leczenia dla Sam była utrata włosów. Jej 13-letnia córka pomagała jej myć włosy, które wypadały garściami.

- To było dla niej bardzo trudne. Widziałam, jak jest smutna, kiedy trzymała w rękach moje wypadające pasma. Najgorsze było to, że nie mogłam nic na to poradzić – dodaje z goryczą.

Sam apeluje do wszystkich kobiet, by nie zaniedbywały badań
Sam apeluje do wszystkich kobiet, by nie zaniedbywały badań© Sam Ritchie

Powrót do zdrowia i apel do innych kobiet

Sam otrzymała pozytywne wieści pod koniec 2023 roku – lekarze ogłosili, że jest wolna od raka. Teraz angażuje się w kampanię "Help Us, Help You" prowadzoną przez NHS England. Jej celem jest zwiększenie świadomości na temat profilaktyki zdrowotnej i zachęcenie ludzi do zgłaszania się na badania w przypadku niepokojących objawów.

- Im dłużej odkładasz wizytę u lekarza, tym poważniejsze mogą być konsekwencje. Wczesna diagnoza jest kluczowa. Wiem, że strach przed usłyszeniem złej wiadomości może paraliżować, ale niewiedza jest jeszcze gorsza – przestrzega Sam.

Podkreśla, że opóźnianie decyzji o wizycie u lekarza może mieć dramatyczne skutki. - Ja odwlekałam wizytę tylko o kilka tygodni, a nowotwór zdążył osiągnąć trzeci stopień zaawansowania. Gdybym przyszła później, mogłoby być znacznie gorzej – mówi.

Poza wysypką rak piersi może dawać inne nietypowe objawy. Należą do nich:

  • nietypowy ból – przewlekły ból w piersi lub okolicy pach,

  • zmiany w sutku – wciągnięcie brodawki do wewnątrz, zmiana jej kształtu, łuszczenie się skóry brodawki lub jej okolicy,

  • wydzielina z brodawki – szczególnie krwista lub przezroczysta,

  • obrzęk części piersi,

  • zmiany w kształcie lub rozmiarze piersi,

  • powiększone węzły chłonne,

  • świąd lub podrażnienie skóry piersi,

  • nieustępujące owrzodzenia lub rany.

Rak piersi to choroba, którą można leczyć, ale kluczowe jest jej wczesne wykrycie. Regularne samobadanie piersi i szybka konsultacja z lekarzem w przypadku niepokojących zmian mogą uratować życie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródła

  1. Express

Treści w naszych serwisach służą celom informacyjno-edukacyjnym i nie zastępują konsultacji lekarskiej. Przed podjęciem decyzji zdrowotnych skonsultuj się ze specjalistą.

Wybrane dla Ciebie