Zauważyła wysypkę na skórze. To był jedyny objaw raka
Sam Ritchie, mama dwójki dzieci, przez długi czas odkładała wizytę u lekarza po tym, jak na jednej z jej piersi pojawiła się wysypka. Początkowo sądziła, że to zwykła reakcja alergiczna, ale już wkrótce zaczęła mieć wątpliwości. Pracując w szpitalu, zbyt często miała do czynienia z pacjentami chorymi na raka. Wiedziała, że wysypka może być jednym z objawów.
W tym artykule
Niepozorna wysypka i szokująca diagnoza
Sam, pracująca w szpitalu, początkowo konsultowała się ze znajomymi pielęgniarkami, wysyłając im zdjęcia wysypki. Żadna z nich nie podejrzewała niczego poważnego. Niepokój nie dawał 41-latce spokoju, dlatego po trzech tygodniach postanowiła umówić się na wizytę u lekarza.
- W kampaniach dotyczących raka piersi często wspomina się, że wysypka lub nietypowe zmiany skórne wokół piersi mogą być jednym z objawów nowotworu. To dlatego mnie skierowano na dalsze badania – wspomina Sam, cytowana przez portal Express.
W szpitalu wykonano jej serię badań, w tym USG oraz biopsję guza znajdującego się za brodawką, a także skóry i węzłów chłonnych. Lekarka wykonująca USG nie użyła słowa "rak", ale dała do zrozumienia, że konieczne będzie leczenie.
Była w 15-tym tygodniu ciąży gdy dowiedziała się, że ma raka
- Czułam, że coś jest nie tak. Mimo że wszyscy mnie uspokajali, ja w głębi serca wiedziałam, że to coś poważnego. To było przerażające. Pracuję w szpitalu i widziałam wiele trudnych przypadków nowotworów, ale jednocześnie wiem, że raka można wyleczyć. Początkowo jednak trudno było mi się z tym oswoić – dodaje. [image type="big" title="Jedynym objawem raka piersi była wysypka" source="Facebook" link="" image="https://portal-abczdrowie.wpcdn.pl/2025/02/10/screenshot-2_b3f6.png" width="684" height="937" x="" y="" x2="" y2="" croppedPath="https://portal-abczdrowie.wpcdn.pl/imageCache/2025/02/10/screenshot-2_b3f6.-x0y0xx0yy0.png" ]
[/image]
Trudne leczenie i walka o zdrowie
Po diagnozie 41-letnia Sam przeszła cztery miesiące intensywnej chemioterapii, a następnie poddała się mastektomii. Leczenie było niezwykle obciążające dla kobiety, zarówno fizycznie, jak i psychicznie.
- Najtrudniejsza była dla mnie walka z samą sobą. Mam dwoje dzieci i nie chciałam, żeby widziały, jak cierpię. Musiałam być dla nich silna. Nie powiedziałam im ani nikomu z rodziny o chorobie przez pierwsze dwa miesiące. Chciałam najpierw sama sobie to wszystko poukładać – opowiada Sam.
Chemioterapia była dla niej szczególnie wyniszczająca. Sam była bardzo słaba, często źle się czuła. Nie traciła jednak nadziei na szczęśliwe zakończenie.
Jednym z najbardziej traumatycznych skutków leczenia dla Sam była utrata włosów. Jej 13-letnia córka pomagała jej myć włosy, które wypadały garściami.
- To było dla niej bardzo trudne. Widziałam, jak jest smutna, kiedy trzymała w rękach moje wypadające pasma. Najgorsze było to, że nie mogłam nic na to poradzić – dodaje z goryczą.
Powrót do zdrowia i apel do innych kobiet
Sam otrzymała pozytywne wieści pod koniec 2023 roku – lekarze ogłosili, że jest wolna od raka. Teraz angażuje się w kampanię "Help Us, Help You" prowadzoną przez NHS England. Jej celem jest zwiększenie świadomości na temat profilaktyki zdrowotnej i zachęcenie ludzi do zgłaszania się na badania w przypadku niepokojących objawów.
- Im dłużej odkładasz wizytę u lekarza, tym poważniejsze mogą być konsekwencje. Wczesna diagnoza jest kluczowa. Wiem, że strach przed usłyszeniem złej wiadomości może paraliżować, ale niewiedza jest jeszcze gorsza – przestrzega Sam.
Podkreśla, że opóźnianie decyzji o wizycie u lekarza może mieć dramatyczne skutki. - Ja odwlekałam wizytę tylko o kilka tygodni, a nowotwór zdążył osiągnąć trzeci stopień zaawansowania. Gdybym przyszła później, mogłoby być znacznie gorzej – mówi.
Poza wysypką rak piersi może dawać inne nietypowe objawy. Należą do nich:
nietypowy ból – przewlekły ból w piersi lub okolicy pach,
zmiany w sutku – wciągnięcie brodawki do wewnątrz, zmiana jej kształtu, łuszczenie się skóry brodawki lub jej okolicy,
wydzielina z brodawki – szczególnie krwista lub przezroczysta,
obrzęk części piersi,
zmiany w kształcie lub rozmiarze piersi,
powiększone węzły chłonne,
świąd lub podrażnienie skóry piersi,
nieustępujące owrzodzenia lub rany.
Rak piersi to choroba, którą można leczyć, ale kluczowe jest jej wczesne wykrycie. Regularne samobadanie piersi i szybka konsultacja z lekarzem w przypadku niepokojących zmian mogą uratować życie.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Źródła
- Express
Treści w naszych serwisach służą celom informacyjno-edukacyjnym i nie zastępują konsultacji lekarskiej. Przed podjęciem decyzji zdrowotnych skonsultuj się ze specjalistą.