Ministerstwo Zdrowia opublikowało pierwszą Krajową Listę Leków Krytycznych. 301 pozycji
Ministerstwo Zdrowia opublikowało pierwszą Krajową Listę Leków Krytycznych. Trafiło na nią 301 substancji czynnych. Wśród nich są m.in. leki kardiologiczne, onkologiczne i neurologiczne.
1. Jest pierwsza lista leków krytycznych
Opublikowana w piątek Krajowa Lista Leków Krytycznych ma zapewnić bezpieczeństwo lekowe w Polsce, wskazując leki, których brak może zagrozić zdrowiu pacjentów.
Wiceminister zdrowia Marek Kos podkreślił, że zestawienie powstało po konsultacjach z ekspertami.
- Ta lista pokazuje, jakie leki są dla nas najważniejsze - zaznaczył wiceminister podczas konferencji prasowej.
W komunikacie dostępnym na gov.pl czytamy, że podczas przygotowywania Krajowej Listy Leków Krytycznych "poddano analizie wszystkie substancje czynne, ujęte w Europejskiej Liście Leków Krytycznych, Raporcie IQVIA oraz przygotowanej w 2023 r. przez Ministerstwo Zdrowia uzupełniającej liście substancji czynnych po analizie listy IQVIA".
Taka analiza dotyczyła też "substancji czynnych zgłaszanych od poszczególnych instytucji/organizacji branżowych, podmiotów odpowiedzialnych, Konsultantów Krajowych oraz strony społecznej, które wpłynęły do Ministerstwa Zdrowia w ramach konsultacji".
Jak informuje MZ, dokonano oceny poniższych kryteriów: obecność danej substancji czynnej na powyżej wymienionych listach, średni miesięczny wolumen sprzedaży, kategoria dostępności produktów leczniczych z daną substancją czynną, krytyczność pod względem klinicznym (na podstawie opinii konsultantów krajowych).
2. Samowystarczalność w produkcji leków
Lista obejmuje leki stosowane w leczeniu wielu chorób, w tym kardiologicznych, onkologicznych, neurologicznych, endokrynologicznych i ginekologicznych. Resort zdrowia rozszerzył (dodał kilkadziesiąt pozycji) wykaz po uwagach konsultantów krajowych.
- Chcemy, żeby był zapewniony nieprzerwany dostęp do leków, by produkcja leków odbywała się w kraju, by zabezpieczone były trwałe i nieprzerwane łańcuchy dostaw, by były stabilne źródła dostaw substancji czynnych oraz leków dodatkowych, jak również wypracowujemy zachęty na producentów do inwestowania w produkcji substancji czynnych w terenie naszego kraju - wyjaśnił Kos.
Ministerstwo planuje regularne aktualizacje listy, uwzględniając unijne wykazy leków krytycznych.
Pełny wykaz można znaleźć TUTAJ.
Ministerstwo Zdrowia zaznacza, że Polska dąży do samowystarczalności w produkcji leków, co ma kluczowe znaczenie dla zdrowia publicznego.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez [dziejesie.wp.pl](https://dziejesie.wp.pl]
Rekomendowane przez naszych ekspertów
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.